Немачки тенисер Александер Зверев освојио је завршни мастерс сезоне у Торину, савладавши у финалу другог тенисера света Данила Медведева резултатом 6:4 6:4. Зверев је тако дошао до своје друге титуле на завршном турниру сезоне и заокружио фантастичну другу половину године, у којој је освојио чак четири трофеја и остварио 31 победу у 35 одиграних мечева. Поред немачког тенисера, разлога за славље имао је и Новак Ђоковић, који је на старту турнира добио пехар за најбољег тенисера на крају сезоне, чиме се издвојио на врху ове листе са чак седам сезона које је завршавао као први тенисер света.
Први пут после 1998. године
Нова ера завршног мастерса није започела на најсјајнији начин. Појавиле су се одређене критике на рачун изгледа терена и саме дворане и сличности са оним што смо у претходних дванаест година имали прилике у Лондону да гледамо, с обзиром да су многи очекивали освежен изглед последњег турнира сезоне, баш као што се догодило преласком из Шангаја у Лондон.
Тенисери су се жалили како је подлога једна од најбржих у целом календару и да значајније размене са основне линије практично нису могуће, а то се одлично приказало и по резултатима. У чак три од четири меча првог кола виђени су тај-брејкови, а и сетови који су решавани пре тринаестог гема углавном су решавани једним брејком.
Да ситуација буде још неповољнија, већ првог дана видели смо и најтужнији моменат турнира. Домаћи тенисер Матео Беретини играо је свој меч првог кола против каснијег шампиона Зверева и након што је пропустио две сет лопте, Беретини је изгубио тај-брејк првог сета. На самом старту другог сета Беретини је доживео повреду стомачног мишића, а иако је покушао да настави са игром, више од једног гема није издржао. У сузама је Италијан напустио терен, Зверев је на камери нацртао самог тужног смајлија, а читава Пала Алпитур дворана је просто занемела од шока.
Devastating 😔
Matteo Berrettini pulls up with injury mid way through his opening #NittoATPFinals match in Turin vs Zverev… pic.twitter.com/16osAaHqhJ
— Tennis TV (@TennisTV) November 14, 2021
Први пут од 2017. је једна замена добила прилику да игра на турниру, а после само пар дана ту шансу добио је и други играч који је у Торину био у приправности. Последњи пут такву ситуацију имали смо 1998. године у Хановеру, када су Гред Руседски и Алберт Кошта добили прилику уместио Риоса и Агасија.
Писао сам о Циципасовој ситуацији са потенцијалном повредом, а он је након пораза у првом колу од Андреја Рубљова одустао од даљег такмичења, цитирајући повреду лакта. У међувремену се појавила информација да би грчки тенисер могао можда и на операцију, као и да ће га лечити исти доктор који је помагао Новаку у току његове повреде лакта.
Очекивани полуфиналисти из Зелене групе
И пред сам старт турнира, три од четири учесника полуфинала била су практично одлучена. Морам бити искрен и признати да сам Хуркача ипак мало преценио, с обзиром да је Пољак одиграо доста слаб турнир и завршио га без иједне победе, са само једним освојеним сетом. Медведев и Зверев су били сигурни путници из једне групе, док је у другој Ђоковић имао отворен пут до првог места у групи и доста лагано избореног полуфинала.

Иако је групну фазу такмичења завршио максималним учинком, Данил Медведев није изгледао импресивно као што то његов резултат показује. Сва три дуела добио је у три сета, од чега су чак два била у тај-брејку трећег одлучујућег сета. У првом колу против Хуркача је јурио сет заостатка, а против Зверева је висио на концу након што је читава два сета био знатно бољи тенисер на терену. Меч последњег кола са Синером није имао резултатског значаја, али је руски тенисер и упркос томе провео на терену два и по сата и спасио две меч лопте пре него што је савладао младог Италијана, а стигао је и мало да провоцира веома расположене италијанске фанове.
Зверев је групно такмичење завршио са две победе и поразом управо од Медведева. Против Беретинија је одиграо само један сет, а у мечу последњег кола у коме је немачком тенисеру била потребна победа за пролаз, Зверев је одиграо без грешке. Хуркачу је препустио само шест гемова, није се суочио ни са једном брејк лоптом и после само сат времена игре, резултатом 6:2 6:4 обезбедио себи трећи наступ у полуфиналу завршног турнира сезоне.
Новакова шетња до завршнице и нови историјски подвиг
У другој групи, Новак Ђоковић је испунио очекивања и поприлично рутински заузео прво место максималним резултатом. Највише проблема имао је српски тенисер у првом сету првог кола против Каспера Руда, али након што је освојио тај сет у тај-брејку, нико од преосталих ривала није успео да му узме више од три гема по сету. Рубљов и Нори су на терену издржали по сат времена, узевши пет, односно три гема, а занимљиво је да је Новак у сва три меча групне фазе понудио тачно једну прилику за брејк својим противницима. Имао је Новак неколико фантастичних поена током ова три меча, а највреднији пажње је овај у коме смо видели првог рекета света како враћа време у 2011, када је био незаустављив.
34 years old
🎥@Eurosport_RU #NittoATPFinals pic.twitter.com/5pGsMolnEp
— Oleg S. (@AnnaK_4ever) November 17, 2021
Као што то обичај налаже, најбољем тенисеру света се на крају године додељује пехар за тај успех, а Новак је трофеј примио после меча првог кола, с обзиром да се већ после мастерса у Паризу знало да ће Ђоковић рекордни седми пут завршити годину као први на свету и тако престићи Сампраса, који је ту част имао шест пута. Истицао је Новак неколико пута колико му значи тај рекорд и што га баш од свог идола преузима, а и Сампрас је у недељи за нама имао једну изјаву о којој се доста причало.

Константни Каспер
Једино полуфинално место над којим је стајао знак питања пред почетак турнира било је друго место Црвене групе, односно ко ће уз Ђоковића бити други тенисер који ће се пласирати међу најбоља четири на свету. Рубљов је већ другог дана истакао кандидатуру за то место убедљивом партијом против Циципаса и победом у два сета (6:4 6:4), а када је грчки тенисер због повреде лакта прерано завршио такмичење и уместо њега упао Камерон Нори, руски тенисер је једном ногом већ био у полуфиналу.
Ипак, као и много пута у досадашњем делу каријере, Руд није одустајао и наставио је да остварује успехе „из сенке“. Норвежанин је у мечу другог кола преокренуо заостатак у сетовима против Норија (1:6 први сет), да би пораз Рубљова од Новака значио да ће Андреј и Каспер у директном окршају последњег дана групне фазе одлучити о томе ко ће са другог места у полуфинале на мегдан Медведеву.
Ни овај пут норвешки тенисер није добијао претеране шансе за пролаз, а после првих педесетак минута тог сусрета чинило се и с разлогом. Рубљов је имао сет и брејк предности (6:2, 2:1), играо фантастично као против Циципаса, и у тим тренуцима је деловало да је питање момента када ће меч бити готов. Прве знаке живота Руд је дао већ у наредном гему када је направио рибрејк, а од тог момента видео се и значајан напредак у његовој игри.
Руском тенисеру је задрхтала рука у дванаестом гему, изгубио је свој сервис и Руд је меч одвео у одлучујући сет. Још једном је руски тенисер имао брејк предности, и још једном га изгубио већ у наредном гему, а овога пута сет је отишао у тринаести одлучујући гем. Оба тенисера су тај-брејк одиграли на фасцинатном нивоу с обзиром на значај тих неколико поена, али је на крају смиренији и прецизнији био норвешки тенисер и тако дошао до највећег успеха у досадашњем току каријере.
Прво полуфинале и убедљива победа Медведева
Много наизглед непремостивих препрека је заобишао Руд ове сезоне, укључујући и групну фазу овог турнира, али Данил Медведев је ипак на једном потпуном новом нивоу тениса, на којем се тренутно налазе само Зверев и Ђоковић.
Норвешки тенисер је представљао потенцијално опасног противника, који нема шта да изгуби и јасна два оружја којима ће покушати да угрози другог рекета света – сервис и форхенд. 33 ас сервиса је одсервирао у три меча групне фазе и небројено много поена освојио из форхенда, користећи на најбољи начин супер-брзу подлогу на турниру.
Медведев је тенисер који је ове сезоне дозволио убедљиво најмање асева, нешто мање од 5% по мечу (4,8%), а то је био случај и у овом полуфиналу. Само један ас сервис и 67% поена након првог сервиса добио је Руд, што му апсолутно није било довољно за нешто више у овом мечу. Поред тога, на тренутке је Норвежанин пречесто покушавао слајсевима себи да створи идеалну прилику за напад форхендом, на шта је Медведев сваки пут имао одговор и на крају долазио до сопствених прилика за напад, или једноставно терао Руда на неизнуђене грешке.
Рани брејк у првом сету био је довољан за освајање истог, у коме је Руд успевао да колико-толико држи прикључак, али је након брејка на 2:2 у другом сету доживео потпуни распад и остао без иједног гема до краја меча, за коначних 6:4 6:2. Најбољу сезону каријере крунисао је норвешки тенисер вероватно и најбољим резултатом своје каријере, а сада му следи заслужен одмор.
Најзрелија партија Сашине каријере
Колико је било очекивано да се Новак прошета групним делом такмичења, толико је било за очекивати да ће за потенцијално полуфинале и финале против Зверева и Медведева бити потребна последња кап зноја да би се дошло до шесте титуле на завршном турниру. Изузетно брза подлога пријала је Звереву и то је било видљиво током читавог турнира, а Новак је морао да буде спреман на два и по сата констатне паљбе из сервиса.
Меч је почео равнолинијски и на моменте поприлично монотоно. Оба тенисера су сервирали практично без грешке, и поени су обично завршавани након максимално три до четири ударца. Пред крај сета се појавила графика која је показала да су и Новак и Зверев имали преко 70% неузвраћених сервиса, све до резултата 5:4 за Ђоковића.
Као и небројено пута у његовој каријери, српски тенисер је када је било најпотребније ниоткуда подигао своју игру на нови ниво. Од седам првих сервиса које је Зверев убацио само један је остао неузвраћен, а на 15:15 видели смо и један од поена читавог меча.
ONE OF THE POINTS OF THE WEEK 🔥@DjokerNole #NittoATPFinals pic.twitter.com/VQP4TAcYTE
— Tennis TV (@TennisTV) November 20, 2021
Ђоковић је пропустио једну сет лопту, а већ у наредном гему је Зверев узвратио фантастичном игром и дошао до две брејк прилике. Новак је својим новим оружјем, сервис-волејем, спасио обе, а сет је одлучен у тај-брејку. Није најбољи тенисер света ове године био претерано добар у тринаестом гему, а и овога пута је био за један мини-брејк слабији од ривала, и Зверев је на крилима феноменалног сервирања и мирне игре са линије дошао до предности.
Thank you 🙂
Btw this is the only shot in tennis that I routinely whiff on. pic.twitter.com/0ulUEXfjfv
— Gill Gross 😎 (@Gill_Gross) November 20, 2021
Ђоковић је почетком другог сета упао у извесно стање лимба, где је деловао недовољно заинтересовано и мотивисано за покушај повратка, али опет довољно добро да успева да сачува свој сервис. Зверев је био знатно бољи тенисер у тим тренуцима и брејк за победу је деловао изгледно, али фалило је немачком тенисеру потребне агресивности да нападне Новака и реши меч.
Како то обично бива, српски тенисер се после неких двадесет минута игре „вратио“ на терен и у деветом гему другог сета направио први брејк у мечу. Поново смо видели одличан тенис са обе стране као и крајем првог сета, а Ђоковић је по ко зна који пут имао проблем да одсервира за сет. Чак пет сет лопти било је потребно најбољем тенисеру света да коначно заврши сет у своју корист, и све је водило ка менталном поклекнућу Зверева и трећем сету у корист Ђоковића.
Толико пута виђена прича овога пута имала је другачији крај. Зверев се извукао након 0:30 у првом гему сета, а затим на 2:1 захваљујући квартету неизнуђених грешака ривала и до првог брејка у мечу. Деловао је Новак помало издувано и без довољно енергије да дође до преокрета, а када није успео да направи брејк у седмом гему сета, што је био уједно и најслабији Сашин гем меча, било је јасно да повратка нема и да ће немачки тенисер у своје друго финале завршног мастерса.
Не може се рећи да Ђоковић у овом мечу није имао прилике да дође до победе, али ово је један од оних пораза после којих се ривалу мора пружити рука и признати да је био бољи. Од првог до последњег поена сусрета, Зверев је играо стрпљив и паметан тенис, знао када да нападне и појача притисак на Ђоковића, а све то захваљујући феноменалном првом сервису који је убацивао у преко 70% случајева. Када немачки тенисер игра свој најбољи тенис, као што је то урадио у суботу, тешко је наћи ривала који би могао да му парира на тврдој подлози у мечу на два добијена сета, што је веома брзо на својој кожи осетио и други рекет света.
Медведев – Зверев, трећи пут у петнаест дана

Пред само финале завршног мастерса сезоне, многи су Медведева сматрали фаворитом из неколико разлога. Руски тенисер је своје полуфинале завршио безмало осам сати пре него што је то учинио Зверев, имао је знатно лакши посао и физички је требао да буде одморнији за финале. Такође, последњих пет дуела ове двојице припао је Медведеву, укључујући и два играна у размаку од само две недеље. Позната спортска флоскула да је истог ривала изузетно тешко савладати два пута на истом турниру спомињала се и пред финале, а и овога пута се испоставила као истинита.
Други тенисер света је веома споро ушао у финале, и већ у трећем гему меча Зверев је имао брејк вишка. Немачки тенисер је само наставио у ритму у ком је одиграо читаво полуфинале, доминирајући сервисима и изузетно стабилним бекхендом који је био ослонац његове игре. До краја сета оба тенисера су уз мање или више проблема чували своје сервисе, али је Сашин сервис за још једног од најбољих ретернера данашњице био нерешива енигма.
Медведев је у првом сету имао само један винер уз чак девет неизнуђених грешака, а одмах на старту другог сета је претрпео нови брејк. У сличном расположењу је био као и Ђоковић на старту другог сета полуфинала, али је руски тенисер схватио да постоји само један начин за повратак у меч – максимална агресија. Сваку полуприлику користио је Данил за покушај винера и то му је донело неколико узастопних поена и мало вратило у меч, али је Зверев био исувише солидан на сервису за било какву шансу за преокрет. Немачки тенисер је до краја меча мирно одсервирао за победу и другу титулу на завршним турнирима, чиме је уз Федерера и Ђоковића постао једини активни тенисер са таквим резимеом.

Шлаг на торту историјске сезоне
За једну сезону у чијој другој половини практично нисмо ни видели две трећине Велике тројке на терену, по много чему добром ћемо имати да је памтимо. Ђоковићев тријумф са поцепаним мишићем у Аустралији, историјски тријумф над Надалом на Ролан Гаросу и повратак од 0:2 против Циципаса, титула на Вимблдону и потера за историјским „Календарским слемом“.
Од меча у ком смо очекивали историју, и добили смо је, али не како смо се надали. Данил Медведев је постао први из такозване „нове генерације“ који је освојио Гренд слем, притом савладавши једног од Велике тројке у финалу. Медведев се учврстио као један од два најбоља тенисера света на бетону, наравно уз Новака, а друга половина сезоне нам је показала да Александер Зверев може да им парира на два добијена сета, а од следеће сезоне ће врло вероватно моћи и на Гренд слемовима.
Видели смо пробој Каспера Руда и Хуберта Хуркача у сам светски врх, видели смо наставак развоја Јаника Синера који ће ову сезону завршити међу десет најбољих, а упознали смо се и са новим тениским чудом – Карлосом Алкаразом.
Циципас је имао фантастичан део сезоне све до Вимблдона, али ће сада вероватно морати да се суочи са повредом лакта и питање је када ћемо га поново видети на терену. Ако су нам тениски богови узели Стефаноса, на старту сезоне требало би да нам врате Доминика Тима и Рафаела Надала, који ће свакако имати шта да кажу о „новом“ поретку на светском врху.
Велика тројка је почела да бледи и већим делом сезоне је остала на само једном члану, а тениским фановима остаје нада да се 2021. година неће памтити као последњи пут када смо на терену видели једног од највећих свих времена.
Насловна фотографија: GettyImages
Пише: Игор Лазић