Од почетка рата у Украјини међу првима на листи санкција су озлоглашени руски олигарси. Када анализирамо етимологију ријечи, олигархија би значила владавину неколицине у њихову корист. Данашњи олигарси држе клупко моћи у својим рукама, а то су углавном најбогатије породице које управљају бројним друштвено-економским и политичким процесима.
Деведесете као златно доба руске олигархије
Након пада комунизма Русија је била плодно тло за организовани криминал, корупцију, богаћење предузетника на рачун државне имовине. Долазак Бориса Јељцина и његова власт познати су по огромним утицајем олигарха. Тешки неколико милијарди, финансирали су предизборне кампање а заузврат имали су велики утицај у доношењу многих политичко-економских одлука.
Доласком Владимира Путина на власт 1999. године, како наводе власти, моћ олигарха је смањена, бар у политичком смислу. Покренут је судски поступак против свих олигарха који су били политички настројени, а и позната је Путинова политика „тјерања“ олигарха да улажу у руско друштво. Политички врх Руске Федерације негира да постоје „политички олигарси“, али сам термин није нестао и сматра се да ће сваки Рус о богаташу блиском власти рећи да је олигарх јер се увијек поставља питање поријекла њихове имовине.

Какав је положај руских олигарха након уведених санкција?
Несумњиво је да је Русија добила златну медаљу када су у питању санкције које јој се непрекидно уводе откад је почео рат у Украјини. Несумњиво је да се од првог дана осјете посљедице у читавом свијету. Није било потребно да прође много времена а да се олигарси не огласе. Већ неколико дана након почетка рата почели су да осуђују руски напад на Украјину и позивају на мир. Наравно да је такво нешто очекивано јер је, ипак, њихово богатство је у питању. Замрзнута им је имовина, забрањен улазак у земље које им уводе санкције, спекулише се и о забранама „златних пасоша“. Многе земље Запада су почеле да уводе санкције, а једне од њихових „жртава“ су Алишер Усманов, Олег Дерипаска, Игор Сечин, Алексеј Милер..
Неколико дана након избијања рата Роман Абрамович је на страници Челсија објавио продају клуба јер је, како наводи, то најбоље за интерес клуба, те ће приход донирати добротворној фондацији у корист свих жртава рата. Међутим, Велика Британија га је насамарила и замрзнула му имовину што значи да је, између осталог, заустављена продаја клуба.
Познато је да је Лондон пријестолница руских олигарха. Поставља се питање колико су ове санкције увјерљиве пошто је Лондон постао центар прања новца олигарха, а влада до сада није подузимала много мјера против клептократије. Посебно су у том смислу познати конзервативци који су, након доласка Бориса Џонсона на власт, добили два милиона фунти од стране руских донатора. Сигурно је да се Британци не могу лако „ријешити“ олигарха јер су они уско повезани са конзервативцима, медијима, финансијским сектором, некретнинама и ове санкције ће додатно штетити британским фирмама и привлачењу инвеститора у Уједињено Краљевство.
Аутор: Тамара Самац
Насловна фотографија: Alamy; Getty; Zuma Press (via bloomberg.com)