„Највећа институционална криза БиХ од рата“, како многи оцјењују садашње стање у тој држави, добија нове садржаје и подстицаје од доласка америчког дипломате Дерека Чолета. Чолет је са собом донио писмо државног секретара САД-а, Блинкена у коме је поменута могућност увођења санкција онима који дестабилизују ситуацију у БиХ. Наравно, порука је упућена првенствено институцијама Српске и њеном руководству, који, у перцепцији Сједињених Држава, једини онемогућавају функционисање Босне и Херцеговине.
Сједница Предсједништва са Чолетом
У уторак је трочлано Предсједништво одржало састанак са америчким дипломатом и изаслаником, Дереком Чолетом. Као што се могло и очекивати сједница је била бурна, као и конференција након ње, на којој су се огласили чланови предсједништва.
„Оно што је битно јесте да није могуће никакво унилатерално повлачење из институција, односно не смије се дозволити даља блокада. Унутар институција морамо рјешавати сва питања која су пред Босном и Херцеговином“, рекао је том приликом Шефик Џаферовић, бошњачки члан Предсједништва.
Он је оптимистично најавио да ће институције бити одблокиране и да САД нису одустале од Босне и Херцеговине. Посебну пажњу новинара је изазвало помињање Блинкеновог писма, за које је Џаферовић рекао да ће јавност бити обавјештена о њему не коментаришући даље.
Детаљније се у образлагање садржаја контраверзног писма упустио Милорад Додик. „Пише у писму да ће Америка ако буде приморана увести неке санкције, то је за бошњачку јавност вјерујем добра вијест. Ја сам рекао ‘само ви уводите санкције, ми ћемо своје политике’. Било какво увођење санкција ће само још више радикализовати ситуацију и учинити је неповратном у смислу нефункционисања БиХ“. рекао је на прес конференцији након састанка.
Такође изнио је и констатацију да не постоји план за отцјепљење Републике Српске од Босне и Херцеговине, што се може окарактерисати као својеврсно ублажавање наратива код Додика. То су констатовали и у опозицији, па је истакнути опозицинар Небојша Вукановић објавио чланак насловљен на занимљив начин: „Ново узмицање малог „Баје“ пред Американцима“.
Писмо ипак испливало у јавност
Није прошло дуго да писмо у цјелини дође до новинара, у овом случају портала „ослобођење.ба“. Објављен је комплетан садржај писма који Вам прилажемо и овдје.
„Као свједок потписивања Дејтонског мировног споразума, Сједињене Државе понављају да ће потези једностраног повлачење из институција на државном нивоу или било којег другог покушаја дестабилизације Дејтонског споразума бити суочени с одговарајућим мјерама, укључујући и разматрање санкција“, гласи превод најзанимљивијег дијела Блинкеновог писма.
Такође занимљиво је што се у писму помиње да договор треба базирати на конститутивности три народа и два ентитета, што управо и јесте теза која се може чути од Додика и лидера ХДЗ БиХ Драгана Човића. Чудно је да формално пропагирање такве тезе кореспондира са подржавањем бошњачких политичара на терену. Што нас наводи на закључак да Блинкен или није довољно обавијештен или злоупотребљава легитимизацијску моћ продејтонског наратива како би додатно потпомогао политике својих пулена у БиХ које су „Дејтону“ сушта супротност.
Реакције на могућност увођења санкција
Званичници Српске данас су јединствени у ставу да санкције не могу донијети ништа добро, али да се неће повући са позиција које заступају. И у самој опозицији је инициран састанак на коме се требају дефинисати ставови према најавама санкција.
„Слати писма и пријетити није формула за успјех. Никада није било и неће бити“, рекла је Жељка Цвијановић, предсједница Српске. Она је позвала на дијалог констатујући да би странци требали бити иницијатори добрих рјешења и да се Хрвати и Срби боре за своја уставна права јер им није омогућено да иста уживају.
Такви тонови могли су се чути и из Србије са највиши адреса, на концу од самог предсједника Александра Вучића. Он је гостујући у емисији „Ћирилица“ нагласио како санкције не моу донијети ништа добро. Истакао је како у таквом једном амбијенту сигурно неће бити страних инвеститора и великих пројеката, чак ни у градовима Федерације.
Занимљиво је поменути и реакцију Драгана Човића на потенцијално увођење санкција. „Санкције никада нису биле рјешење и сигуран сам да неће бити нешто на столу док се ми договорамо“, рекао је Човић. По њему је кључни проблем који БиХ чини нефункционалном однос Бошњка и Хрвата унутар Федерације и рекао је да ће тим поводом бити на десетине састанака широм свијета.
Њемачка инсистира на санкцијама Српској
Након што је министар спољних послова Њемачке Мас недавно директно оптужио Српску и Додика за ометање нормалног функционисања Српске, Њемачка је покренула иницијативу у ЕУ органима.
По наводима портала Радиа слободна Европа Њемачка је предложила у органима Европске уније увођење санкија Српској и у тој иницијативи јој се придружила Чешка, као и земље Бенелукса.
Сама иницијатива је покренута у оквиру Европске службе за спољне послове. Она би по наводима РСЕ требала да изради документ о санкцијама за функционере Српске, али би се о самом увођењу санкција морале изјаснити и саласити све чланице Европске уније.
У јавности се спекулише да се том њемачком приједлогу оштро супроставио мађарски премијер Виктор Орбан. Он је у протеклој недељи посјетио Додика у Бањалуци, с тим да при доласку у БиХ уопште није отишао у Сарајево. Многи су оцијенили да је тиме потврдио добре односе са Србијом и дао јасан сигнал да и унутар ЕУ постоје снаге које подржавају Републику Српску.
пише: Михаило Братић
насловна фотографија: Предсједништво БиХ