Треће коло Ју-Ес опена донело нам је врло вероватно и два најузбудљивија дана тениса у 2021. години. Велики број неизвесних мечева препуних преокрета, неколико невероватних изненађења и све то пропраћено скоро пуним трибинама највећих терена Били Џин Кинг комплекса учинили су да главна прича турнира не буде изостанак највећих имена, већ сјајан тенис који су нам ови момци и девојке пружили.
„4“
Мало загриженијим тениским фановима сигурно је позната чувена изјава америчког тенисера Витаса Герулајтиса након што је коначно савладао Џимија Конорса после шеснаест узастопних пораза: „Нека ово буде лекција свима. Нико не побеђује Витаса Герулајтиса седамнаест пута заредом!“
Новак Ђоковић је у меч трећег кола против Кеија Нишикорија ушао са шеснаест узастопних победа, и у првих сат времена њиховог дуела се чинило да бисмо сличну изјаву могли чути и шестог дана Ју-Ес опена. Није српски тенисер започео потпуно концетрисано меч, правио је неке некарактеристичне грешке, поготово из бекхенда, и Нишикори је искористио то направивши брејк већ у трећем гему меча. Није помагала првом тенисеру света ни велика сенка која је прекривала једну половину терена, док је друга била на сунцу, с обзиром да је познато да Ђоковић има проблема када су услови за игру помало другачији од редовних.
Сенка је у потпуности прекрила терен средином првог сета, а уследио је и значајно бољи ритерн гем и Ђоковић је успешно анулирао Јапанчеву предност. Сет је завршио у тај-брејку, а једини мини брејк догодио се при резултату 4:4, када је Новак рутински волеј послао директно на рекет ривалу који га је „марејевским“ лобом пребацио и тако након још два поена на свој сервис освојио први сет.
Остатак меча одиграо се по једној сличној причи која је постепено бледила. Ђоковић је био тај који је имао предност, чекао се тренутак у коме ће потпуно сломити отпор јапанском тенисеру, али је Нишикори све време био на корак иза најбољег тенисера света и стварао себи шансе за повратак у меч.
У другом сету је чак седам прилика за брејк успео да спаси Ђоковић, у трећем је након брејка деловало да је меч у потпуности под његовом контролом, све до седмог гема. Имао је 4:2 40:0 на свој сервис Новак, а затим је уз неколико сјајних винера јапанског тенисера и две дупле грешке Ђоковића резултат на семафору показивао 4:3. Међутим, већ у наредном гему је направљен нови брејк и то је практично био и крај меча, јер је са два брејка у четвртом сету Новак потврдио победу и пласман у четврто коло.
Треће коло, баш као и прва два, донело је поједине проблеме који нису карактеристични за српског тенисера и који би могли да представљају проблем у наредној фази турнира. Упркос одличном првом сервису и двоцифреном броју асева у сва три дуела, укупно је Новак одсервирао чак деветнаест двоструких сервис грешака, што је нешто више од шест по мечу. Такође, проценат убаченог првог сервиса у појединим тренуцима сва три меча знатно је падао, а затим касније поново растао, што је нешто што већ један дужи период нисмо видели од Ђоковића, који нас је навикао да тај проценат буде константан током читавог меча, најчешће између 60 и 70 процената. Уколико у наредним мечевима буде имао падове концентрације као у прва три дуела, заједно са осцилацијама на сервису, будући ривал би то могао да искористи и озбиљније угрози Ђоковића, с обзиром да би од четвртфинала требало да крену борбе против најбољих тенисера на свету.

Запамтите ово име – Карлос Алкараз
У најави овог турнира сам написао да ћу потајно навијати да у трећем колу видимо дуел између младог и суперталентованог Шпанца Карлоса Алкараза и трећег тенисера света Стефаноса Циципаса, али и да иако очекујем фантастичан меч, не верујем да шпански тенисер може до победе. Алкараз је веровао.
Већ на самом старту меча могли смо да добијемо најаву онога што нас очекује. Ни двадесетак минута није било потребно шпанском тенисеру да поведе са 4:0 уз предност два брејка и безмало десетак винера који су оставили публику на Артур Еш стадиону без речи. Успео је Циципас да се мало врати у први сет, али га је на крају Алкараз изузетно смирено привео крају и добио га резултатом 6:3.
Други сет је почео у истом ритму, и није требало пуно времена да на семафору стоји 6:3 3:0. У том тренутку долази до прве велике промене тока овог меча, мора се рећи и очекивано. Тешко је замислити да један осамнаестогодишњак може три узастопна сета да одигра на таквом нивоу који је Алкараз одржавао у првих сат времена дуела, и приметан је био пад интензитета у његовој игри. Значајно је опао и проценат првог сервиса, и Циципас је у наредна два ритерн гема направио брејк и освојио други сет резултатом 6:4.
У трећем сету се наставила прича из другог, грчки тенисер је почео да доминира у разменама и након нова два брејка и вођства од 5:2, чинило се да смо најбоље од Алкараза видели. Међутим, шпански тенисер је пронашао нови извор енергије и до краја сета одиграо заиста невероватан тенис. Прво је у осмом гему сета спасио две сет лопте, затим на 4:5 направио још један брејк, а након неколико спашених брејк лопти у наредном гему, сет је на крају отишао у тај-брејк. Циципас је био видно изненађен овим током догађаја, и није успео у тај-брејку да поврати контролу коју је имао у претходна два сета, а Алкараз је прелепим бекхенд пасингом ставио тачку на трећи сет и освојио тај-брејк са 7:2.
Трећи сет је освојен, али га је то коштало четвртог. Умор је почео да стиже шпанског тенисера, ноге нису радиле свој посао како треба и само је било питање тренутка да ли ће то трајати до краја сусрета, или ће у једном тренутку Алкараз моћи поново да пружи јачи отпор Циципасу од 0:6 за 27 минута игре, колико је трајао четврти сет.
Пети сет је започет веома слично, Циципас је у првих неколико ритерн гемова стварао шансе, док је на свом сервису био недодирљив. Алкараз је поново почео да погађа сјајне винере са оба крила, баш као и у првом сету, али се чинило да ће у једном тренутку попустити јер је интензитет размена у сервис гемовима младог Шпанца био невероватан, и било је јако мало лаких поена из сервиса, док су код Грка практично сви освојени поени били сервисом или првим ударцем након истог. Али Карлос Алкараз није попустио све до краја овог меча.
У последњих пола сата овог дуела видели смо најбољи тенис једног играча још од финала Аустралијан опена 2019. године и Новакове доминације над Рафаелом Надалом. Невероватних тринаест винера уз још десетак изнуђених грешака видели смо само у последњих шест гемова овог петог сета, укључујући и тај-брејк, током ког се у сваком тренутку чинило да Алкараз има апсолутну контролу над сваким поеном. Упркос томе што су улазили у пети сат овог меча, шпански тенисер је играо истим интензитетом као и у првих пар гемова меча, погађао је винере са свих позиција на терену, а након што је пропустио две меч лопте на свој сервис, сталожено је одиграо поен на 6:5 у тај-брејку, и након једног бекхенда и два изузетно прецизна форхенда решио меч у своју корист.
Није ово први пут да видимо како млади и талентовани тенисери пружају феноменалне партије у раним годинама своје каријере, и није био ни први пут да велики број навијача и тениских аналитичара прогласе тог тенисера за новог „Ђоковића/Надала/Федерера“, међутим управо је тај последњи део сусрета оно што Алкараза издваја од осталих. Чека га још посла да би могао константно да пружа овакве партије и бележи велике победе као што је ова, али овог момка чека изузетно светла будућност.
Ових три минута није довољно да се прикажу ни сви „хајлајт“ поени из петог сета, али док се не појави нека дужа скраћена верзија овог меча, и ово ће послужити.
Пети сетови и њујоршка драма
Само треће коло последњег Гренд слема сезоне донело нам је седам мечева који су завршени тек након пет сетова, што је скоро половина дуела одиграних у овој рунди. Поред горенаведеног меча који слободно могу ставити међу два најбоља меча у читавој сезони, видели смо још нека изненађења.
Рубљов – Тијафо 6:4 3:6 6:7(8) 6:4 1:6
Само неколико сати након Алкаразове победе над Циципасом, на исти терен су у ноћном термину изашли домаћи тенисер Френсис Тијафо и пети носилац Андреј Рубљов. Тијафо је један од тенисера коме највише одговара атмосфера на Ју-Ес опену, јер је и сам Американац пун енергије, воли да прави шоу на терену и храни се енергијом коју му пружа публика, поготово када игра пред својим навијачима. Са друге стране, руски тенисер је током читаве каријере имао проблема управо у оваквим мечевима, у којима је многобројна публика на страни његовог ривала и често је на тај начин губио неке мечеве у којима је био фаворит.
Овога пута је пети носилац освојио први сет, али је од тог тренутка Тијафо преузео контролу над сусретом. Добио је други сет резултатом 6:3, трећи је отишао у тај-брејк у коме је Рубљов имао сет лопту, међутим био је Рус видно нервозан и са три узастопне неизнуђене грешке (двострука сервис грешка, форхенд, бекхенд) поклонио сет ривалу. Након брејка за 4:2 у четвртом сету крај је био веома близу, али Рубљов на изненађење свих осваја четири гема заредом и одводи меч у пети сет. По свим неписаним тениским правилима управо је руски тенисер био тај који је требао да приведе меч крају, али је до краја сусрета узео само један једини гем, и то при резултату 0:5 када је већ било касно за било какав повратак.
Баутиста-Агут – Оже-Алијасим 3:6 4:6 6:4 6:3 3:6
Управо наредни ривал америчког тенисера морао је и сам да игра пет сетова у трећем колу. Одувек је било познато колико је талентован млади Оже-Алијасим, али једна бољка коју још увек није успео да поправи јесте проналазак константности у својој игри. Поново смо видели на тренутке феноменалну игру канадског тенисера и запитали како је могуће да у осам одиграних финала није успео да освоји ни један једини сет. У прва два сета Баутиста-Агут није имао никаквих шанси и након сат ипо времена игре чинило се да би Канађанин могао до још једног доброг резултата на Гренд слему, након четвртфинала Вимблдона.
Међутим, Феликс је још једном доживео сада већ помало и очекивани суноврат, и након направљеног брејка у трећем сету доживео велики пад у игри све до краја четвртог. И у овом мечу је било очекивано да искусни Шпанац искористи моментум који је био на његовој страни и доврши меч у петом сету, али се на терену још једанпут појавио Оже-Алијасим из прва два сета, одлично је сервирао и још једним убедљивим сетом дошао до другог узастопног четвртог кола на Гренд слем турнирима.
Ивашка – Беретини 7:6(5) 2:6 4:6 6:2 3:6
Видљив је недостатак турнира и мечева у припреми пред Ју-Ес опен, али Матео Беретини некако успева меч по меч да постепено подиже ниво игре и реши загонетке које му противници постављају. Нимало није било лако италијанском тенисеру у мечу трећег кола против белоруског тенисера Иље Ивашке, који је у меч ушао са осам везаних тријумфа и чак шеснаест узастопно освојених сетова. Белорус није играч који ће пуно да поклони у току једног меча, натераће свог ривала да заради већину својих поена и Беретини је морао сва три сета поприлично да заради, упркос преко шездесет неизнуђених грешака. У петом сету је пресудило искуство које је на свакако било на страни италијанског тенисера, који је феноменално сервирао током читавог петог сета и сачекао слабији сервис гем свог ривала и тако дошао на корак од четвртфинала са Ђоковићем.
Монфилс – Синер 6:7(1) 2:6 6:4 6:4 4:6
Још један италијански тенисер је водио велику борбу у трећем колу. Јаник Синер је након освојена прва два сета меча са Гаелом Монфилсом направио брејк у трећем сету и био на само два гема од победе и проласка у четврто коло. Десио му се мали пад у игри, изгубио је три узастопна гема и Француз је себи успешно продужио живот у овом мечу на барем још један сет. Деловало је да више од тога неће моћи, с обзиром да је млади Италијан експресно повео са 4:0 у четвртом сету, али након тога је уследио још један значајно слабији период меча, у ком је Синер изгубио шест гемова заредом и поново прокоцкао прилику да заврши меч. По ко зна који пут у оквиру трећег кола, сви тениски закони су водили ка томе да искусни француски тенисер освоји пети сет и дође до потпуног преокрета, али је већ у првом гему петог сета изгубио свој сервис, који није успео да врати до краја сусрета и тако је још један Италијан дошао до четвртог кола Ју-Ес опена.
Карацев – Бруксби 2:6 6:3 6:2 3:6 3:6
Свог ривала у четвртом колу Ђоковић је чекао из овог дуела, а Карацев и Бруксби су одиграли један поприлично дугачак и интересантан меч, али меч у коме су своје најбоље игре приказивали у различитим сетовима. Руски тенисер је након изгубљеног првог сета био бољи ривал током другог и трећег сета, али у четвртом и петом није могао да освоји више од три гема по сету, великим делом због умора након скоро осам проведених сати на терену у прва два кола.
У најави за турнир сам написао да би Бруксби могао да буде тај који ће из те секције жреба на мегдан Новаку, а биће занимљиво видети како ће се српски тенисер носити са помало другачијим стилом игре младог Американца и може ли Џенсон да се опорави након три четворочасовна меча које је одиграо у досадашњем току турнира.
Парови осмине финала у мушкој конкуренцији:
Ђоковић – Бруксби
Оте – Беретини
Зверев – Синер
Харис – Опелка
Тијафо – Оже-Алијасим
Гојовчик – Алкараз
Ван де Зандшулп – Шварцман
Еванс – Медведев

Наставак проблема за Наоми Осаку
Да победа Карлоса Алкараза над Стефаносом Циципасом не буде једино огромно изненађење петог дана, побринула се деветнаестогодишња Канађанка Лејла Фернандез. Млада канадска тенисерка је до трећег кола стигла са две веома квалитетне победе, против Ане Коњух и Каје Канепи, обе у два сета, а у трећем колу чекала је Наоми Осака.
Одличан отпор пружала је Фернандез током читавог меча, али је први сет изгубила брејком у једанаестом гему сета када је Осака погодила пар невероватних винера и пре свега на искуство узела тај сет. Практично пресликан био је и други сет, у коме све до једанаестог гема сета није било прилика за брејк, а тада је трећа тенисерка света још једном успела да направи брејк и деловало је да ће меч бити завршен у следећем гему. У неком другом тренутку би Осака вероватно и завршила меч, али пети дан Ју-Ес опена био је резервисан само за драму и преокрете слабије рангираних тенисера.
Чак седам неизнуђених грешака направила је Осака у гему ком је сервирала за меч и тај-брејку који је уследио после, и присуствовали смо реткој сцени у коме је јапанска тенисерка неколико пута бацала рекет исфрустрирана слабијом игром, нешто што не виђамо толико често од ње. На самом старту трећег сета Фернандез је направила брејк, а затим га уз сјајну игру сачувала до самог краја меча, без да је понудила иједну брејк лопту. Ово је био први пораз за Осаку на бетонском Гренд слему још од Аустралијан опена 2020. године када је поражена од Коко Гоф, а од тада је везала шеснаест узастопних победа и титуле на Ју-Ес опену 2020. и Аустралијан опену 2021. године.

Неочекивани пораз светског броја један
А да Осака не буде највише рангирани носилац који је испао у трећем колу, задужена је била домаћа тенисерка Шелби Роџерс. Она је у досадашњем току сезоне против своје ривалке у трећем колу одиграла четири меча, а сва четири је изгубила, без да је имала правих шанси да је уопште и угрози.
Са друге стране, Ешли Барти је на последњи Гренд слем сезоне дошла као освајачица Вимблдона и Синсинатија и може се слободно рећи да је била у убедљиво најбољој форми од свих тенисерки. У прва два кола је, упркос проблемима да одсервира за меч неколико пута, релативно лагано савладала Звонареву и Таусон у два сета, а ни Шелби Роџерс се није чинила као препрека која ће моћи да је заустави.
Ушла је очајно у сусрет Барти и након само пола сата игре резултат је био 6:2 у корист домаће тенисерке. Пет двоструких сервис грешака, само 46% убаченог првог сервиса није било довољно за расположену Роџерс и аустралијска тенисерка је врло брзо морала да мења план, што се и догодило.
Почела је пре свега боље да сервира прва тенисерка света, а за тиме је уследила и знатно боља игра са основне линије и у наредних сат времена је контрола меча била у њеним рукама. То јој је било довољно за 6:1 и 5:2 у трећем сету уз дупли брејк предности, али бољке из прва два кола су се поновиле. Чак два пута Барти није успела да одсервира за меч, направила неколико катастрофалних неизнуђених грешака, а ни у тај-брејку није успела да се консолидује и тако апсолутно неочекивано испадне у трећем колу последњег Гренд слема сезоне.
Шта смо још видели у женској конкуренцији?
Каролина Плишкова је без већих проблема дошла до нове победе, а овога пута жртва је била Ајла Томљановић (6:3 6:2). Чешка тенисерка је још једном одсервирала преко двадесет асева и уколико настави у том ритму обориће рекорд по броју асева на Ју-Ес опену, а има добре шансе и да можда дође до прве Гренд слем титуле након испадања Осаке и Барти.
И други носилац Арина Сабаленка је без претерано великих проблема савладала Данијел Колинс са 6:3 6:3 и дошла на корак од другог узастопног Гренд слем четвртфинала, а у осмини финала играће против своје дубл партнерке, Елиз Мертенс, која је у два сета била боља од сјајне Тунижанке Онс Жабур.
Још једна Чехиња наставила је серију феноменалних резултата. Осми носилац Барбора Крејчикова овога пута је противници дозволила више од четири гема, колико је губила у прва два кола, али је лаки лузер Камила Ракхимова морала да се задовољи са само шест освојених гемова. Шампионка овогодишњег Ролан Гароса ће се за место међу најбољих осам борити са Гарбин Мугурузом, која је у дуелу бивших Гренд слем шампионки у три сета била боља од Викторије Азаренке.
За место у осмини финала изборила се и Румунка Симона Халеп, која је у једном неизвесном мечу препуном брејкова, у три сета била боља од казахстанске тенисерке Елене Рибакине, а у четвртом колу играће против нововенчане „госпође Монфилс“, Елине Свитолине, која је у одличној форми и након прошлонедељне титуле у Чикагу, сада је прошла у четврто коло без изгубљеног сета.
Парови осмине финала у женској конкуренцији:
Роџерс – Радукану
Бенчић – Швјонтек
Плишкова – Пављученкова
Сакари – Андрееску
Свитолина – Халеп
Кербер – Фернандез
Крејчикова – Мугуруза
Мертенс – Сабаленка
Насловна фотографија: Twitter / US open
Пише: Игор Лазић