Како је „Credit Suisse“, друга највећа банка у швајцарској, сакрила прљаве милијарде диктаторима, криминалцима и шпијунима?
Почетак истраге
Истрага у „Credit Suisse“ започета је прошле године када је анонимни узбуњивач послао серију докумената немачком Зидојче Цајтунгу (Süddeutsche Zeitung). Истрага је названа „Швајцарске Тајне“, а укључила се и новинарска мрежа ОЦЦРП кроз коју су учествовали и амерички Њу Јорк Тајмс, француски Ле Монд и британски Гардијан.
Истажено је око 18 000 рачуна чије документе је узбуњивач пренео овим публикацијама . Рачуни се протежу од 40-их гоина прошлог века све до 2010-их и откривају историјско заташкивање новца. Сумњиви рачуни имају заједничку вредност од око 9 милијарди долара према Њу Јорк Тајмсу.
Банка већ под великим притиском
Ово истраживање долази након већ започетог првог кривичног суђења великој банци у Швајцарској, „Credit Suisse“, а један од њених бивших радника суочава се са оптужбама да је дозволио наводној бугарској мафији укљученој у шверц кокаина, да опере милионе евра.
Такође, било је и финасијских губитака у вредности од 1,6 милијарди швајцарских франака у 2021. након серије високо ризичних улагања Тиме је завршена невиђена година контроверзи, у којој се банка умешала у колапс финансијске фирме „Greensill Capital“ и америчког хеџ фонда „Archegos Capital“ и била кажњена са 350 милиона фунти због своје улоге у кредитном скандалу у Мозамбику.
Ко су клијенти?
Детаљи рачуна повезаних са 30.000 клијената „Credit Suisse“ широм света садржани су у цурењу података, које открива кориснике више од 100 милијарди швајцарских франака, који се налазе у једној од најпознатијих швајцарских финансијских институција.
Цурење указује на широко распрострањене пропусте дужне пажње од стране „Credit Suisse“, упркос поновљеним обећањима током деценија да ће уклонити сумњиве клијенте и незаконита средства.
Можемо открити како је „Credit Suisse“ више пута отварао или одржавао банковне рачуне за низ високоризичних клијената широм света укључујући синове азербејџанских моћника, јерменског шпијуна оптуженог за мучење, као и Родољуба Радуловића, нарко-боса коме се суди заједно са Дарком Шарићем.
Мећу клијентима се налазе и трговац људима из Филипина, шеф берзе у Хонг Конгу који је затворен због мита, милијардера који је наручио убиство своје девојке, либанске поп звезде, као и руководилаца који су опљачкали државну нафтну компанију Венецуеле, али и корумпиране политичаре од Египта до Украјине.
Један рачун у власништву Ватикана, према подацима, искоришћен је за потрошњу 350 милиона евра у наводно лажно улагање у имовину у Лондону, која је у средишту текућег кривичног суђења неколицини оптужених, укључујући и кардинала, извештава Градијан.
„Верујем да су швајцарски закони о банкарској тајни неморални“, рекао је извор узбуњивача у саопштењу. „Изговор за заштиту финансијске приватности је само смоквин лист који покрива срамну улогу швајцарских банака као сарадника утајивача пореза.“ преноси Зидојче Цајтунг.
Радуловићева улога у тајним рачунима
Процурели подаци откривају да је Радуловић у Швајцарској заправо имао два рачуна које је водио преко својих офшор фирми. За један од њих српско тужилаштво до данас није знало, речено је из тужилаштва новинарима КРИК-а.
Један рачун Радуловић је отворио 2005. и на њему се налазило око 165.000 франака (105.000 евра) у јуну 2006. Други је отворио две године касније и на њему је било готово 3,4 милиона франака (око 2,3 милиона евра) у децембру 2008, откривају процурели подаци. Банка „Credit Suisse“ отворила је рачун Радуловићу упркос томе што је пре тога био укључен у низ финансијских малверзација у Америци.
Наиме, у време отварања рачуна, Радуловић је био под истрагом америчке Комисије за хартију вредности (СЕЦ), у дуговима од 15 милиона долара и суочио се са бројним тужбама поверилаца, али и запленом имовине. Тужилац у Њујорку чак је издао налог за његово хапшење због сумње да је извршио превару.
Ипак, огранак банке „Credit Suisse“ у Цириху, као да није видео ништа проблематично и Радуловићу је отворио рачун. То отвара питање да ли и колико банка проверава са каквим клијентима послује, преноси КРИК.
Credit Suisse одбија одговорност
У свом саопштењу за јавност, „Credit Suisse“ је одбила да призна одговорност за лоше пословне праксе. Овде преносимо делове тог саопштења.
„Credit Suisse снажно одбацује наводе и закључке о наводним пословним праксама банке. Представљена питања су претежно историјска, у неким случајевима датирају још из 1960-их, укључујући и време када су закони, пракса и очекивања финансијских институција били веома различити од садашњег.“
„Даље, извештаји о овим стварима засновани су на делимичним, селективним информацијама извученим из контекста, што резултира тенденциозним тумачењима пословног понашања банке. Иако ‘Credit Suisse’ не може да коментарише односе са потенцијалним клијентима, можемо потврдити да су радње предузете у складу са важећим политикама и регулаторним захтевима у релевантним временима и да су повезана питања већ решена.“
„Као водећа глобална финансијска институција, ‘Credit Suisse’ је дубоко свесна своје одговорности према клијентима и финансијском систему у целини, да обезбеди поштовање највиших стандарда понашања. Чини се да су ове медијске тврдње заједнички напор да се дискредитује банка и швајцарско финансијско тржиште, које је претрпело значајне промене у последњих неколико година.“
„У складу са финансијским реформама у целом сектору и у Швајцарској, ‘Credit Suisse’ је предузео низ значајних додатних мера током последње деценије, укључујући значајна даља улагања у борбу против финансијског криминала. Широм банке, ‘Credit Suisse’ наставља да јача свој оквир усклађености и контроле, и као што смо јасно рекли, наша стратегија ставља управљање ризиком у саму срж нашег пословања.“
Пише: Лука Јовановић