Тензије између дугорочних савезника довеле су до повлачења француских амбасадора из Аустралије и САД-а. Како је дошло до сукоба између Француске и новог aнгло савеза и која су могућа решења?
Француско-аустралијски уговор
Аустралија је 2016. потписала уговор вредан 40 милијарди долара са Француском о изградњи флоте конвенционалних подморница. Међутим, прошлог четвртка аустралијска влада најавила је да ће напустити уговор са Француском и уместо њега потписати нови уговор о изградњи 8 нуклеарних подморница користећи америчку и британску технологију након новопотписаног трилатералног савеза са ове две државе. Француски извори наводе да је ову одлуку аустралијски премијер обавестио Французе само сат времена пре конференције за штампу. Француска је ову одлуку назвала „ножем у леђа“ и повукла своје амбасадоре из Аустралије и САД-а, док је британско укључење назвала опортунистички нешто што се до сада није десило између ових држава.
Трилатерални савез
Сам аустралијски план куповине подморница осмишљен је како би се супротставили кинеском притиску у Јужном кинеском мору, па ће овај сукоб доста утицати на геополитичку ситуацију у Индокини, која је и фокус ових уговора. Очекује се да ће Европска унија, чије председништво тренутно води Француска, променити своју политику према овом пределу света. Европска комисија већ је избацила свој нови геополитички план за Индокину који укључује повећавање трговине са Тајваном и патрола бродова. Дакле, мало је вероватно да ће доћи до ублажавања односа са Кином, али недостатак координације између западних сила олакшаће кинеске планове.
Покушај ублажавања односа
Одговор САД-а и Аустралије било је разумевање о разочарању и потврде пријатељства. Међутим, потврдили су да су њихове одлуке у интересу сопствене безбедности. Аналитичари сматрају да ове потврде пријатељства неће бити довољно да се ублаже тензије. У среду, француски председник Емануел Макрон и председник САД-а Џо Бајден водили су телефонски разговор, путем којег су покушали да реше проблеме између две државе. Мада је амбасадор у САД-у враћен и поред „пријатељског“ тона, тридесетоминутни разговор ублажио је сукоб између земаља. Али, све више изгледа да ће се удаљавање између Европске уније и Сједињених Америчких Држава, започето током Трампове администрације, наставити.
пише: Лука Јовановић