Симулација рада америчког Сената одржана је 15. и 16. новембра на Факултету политичких наука уз поштовање свих прописаних епидемиолошких мера. Пројекат „Београдски модел америчког Сената“ се спроводи у циљу приближавања и разумевања начина рада америчког Конгреса као главне инстанце у процесу доношења одлука које у великој мери имају глобалне размере. Такође, пројектом се жели указати на важност развијања демократских вредности у друштву, те се инспиришу младида се укључе у политички живот и тиме утичу на промене у заједници. Слободним изражавањем мишљења у дебатама негују се демократске вредности, али и вежба јавни наступ, те побољшавају аргументационе спосoбности учесника.
Првог дана симулације учесници су заседали по комитетима у оквиру којих су израђивали предлоге закона, обликовали их, и коначно одлучивали о томе које ће законе изнети на пленарно заседање. Другог дана симулације одржана је пленарна седница на којој су учествовали сви комитети. Пленарно заседање представља важан сегмент законодавног процеса управо због своје делиберативне димензије која је неизоставан чинилац у процесу усвајања закона.
Учесници су имали прилику да представе законе, међусобно дебатују о њима и на крају гласају. Добро и аргументовано излагање предлагача закона је, поредчинилаца попут страначке припадности сенатора/сенаторке, у великој мери одређивало резултат гласања.
Цео догађај је завршен доделом сертификата и награда које су учесницима и члановима тима уручили организатори: Ана Милојевић и Вељко Бировљевић. Дебатне способности, као и улажење у улогу сенатора/сенаторки утицали су на избор 3 најбоља учесника симулације америчког Сената. Награђени су следећи учесници: Лена Бојчић, Ђорђе Росић и Никола Матковић.
Студенти и студенткиње Факултета политичких наука који су учествовали у самој организацији симулације рада америчког Сената се овом приликом захваљују свим учесницима, као и Центру за студије САД, Факултету политичких наука, Америчком савету за међународно образовање, и фирмама Витал и Милојевић Промет из Параћина, који су омогућили реализацију овог пројекта. Надамо се да ће догађаји овакве врсте у будућности постати традиција на Факултету политичких наука, јер пружају могућност да се практичном димензијом оплемењује формално образовање.
Посебне похвале упућујемо члановима организационог тима: Леонтини Гачић, Александру Стевановићу, Марку Јолџићу, Ивани Дуњић и Милици Старинац, као и председавајућима, Јовани Поповој, Николи Лукићу, Ивани Милићевић, Ивани Вуловић, Мини Трајковић и Лазару Симићу.
Извештај и фотографије: Београдски модел америчког Сената