Различите инстанце међународне политике одавно упозоравају на квалитет демократије и очувања људских права у Србији. Међутим Европски парламент је отишао корак даље и данас усвојио једну резолуцију која се тиче стања у нашој земљи по различитим питањима. Непосредан повод за саму иницијативу је био случај вијетнамских радника у Зрењанину на пројекту „Линглонг“.
Шта пише у Резолуцији?
У првом дијелу се говори уопште о вриједностима које су уграђене у темеље Европске уније и на чије се поштовање и сама Србија обавезала на различите начине, прије свега Споразумом о стабилизацији и придруживању. Тако се наглашавају вриједности владавине права, демократије и, посебно у једној тачки слобода медија за коју савјетују да постане приоритетно питање.
Затим, износи се једна оштра критика привилегија које у Србији уживају кинеске компаније. Случај вијетнамских радника у „Линглонгу“ је нарочито назначен. Како наводи Н1 „Власти у Србији се позивају да „пажљиво истраже случај“ и да осигурају поштовање основних људских права, нарочито радних права у фабрици, као и да предоче закључке истраге Европској унији и кривце позове на одговорност.“ Осим тога критика је изнешена и на рачун компаније „Зиђин“ која је власник рудника у Бору и која је имала велике проблеме са правима радника, условима рада и колективним уговором.
Напомиње се потреба да „радно право и право везано за животну средину у Србији буде примјењивано и на велике кинеске компаније које раде у земљи.“
У Резолуцији је истакнута и „дубока забринутост“ због екстремистичких група и хулигана који су нападали мирне демонстранте приликом познатих „суботњих“ блокада путева у Србији. Такође наводи се и прекомјерна полицијска сила која је кориштена том приликом те се органи Србије позивају да истраже спорне случајеве насиља.
Жали се и због „пада медијских слобода, све присутнијег грубог речника, застрашивања и чак говора мржње према члановима опозиције, независним интелектуалцима, НВО, новинарима и истакнутим појединцима“, који је понекад долазио од чланова владајућих странака, наводи Н1.
Поменут је и случај напада на личност Маринике Тепић на како кажу у Резолуцији „медију који подржава влада“. Подсјећамо да се ради о изјави Драгослава Бокана о томе да Тепић као Румунка по оцу и мајци, суштински не може заступати интересе Србије. Изјава је наишла на жестоку осуду и домаће јавности.
Резолуцију подржало 586 посланика, 53 била против
Сам текст Резолуције предложила је словачка европосланица Миријам Лексман из Европске народне партије. Она је поздравила одлуку Владе да повуче Закон о експропријацији.
Виола фон Крамон се обратила током сједница Европског Прламента коментаришући утицај Кине на Србију. „“Србија је отворила врата кинеским компанијама без икаквог поштовања људских, радничких права, и заштите животне средине“, казала је фон Крамон, преноси Н1.
Резолуцију је подржало 586 посланика, а 53 су била против. Један од посланика који је гласао против резолуције, Тери Маријан, рекао је да су информације на основу којих је донијета непоуздане и пласиране од Сорошевих организација.
Расту притисци на Србију због утицаја Кине

Утицај Кине на Србију није само поменут у Резолуцији ЕП, нити у говорима европосланика. О њему се прича и преко Атлантика, у САД. Тако се у недавном саслушању у Конгресу, Кристофер Хил, вјероватно будући амерички амбасадор у Србији осврнуо на утицај Кине и Русије.
„Од Другог свјетског рата гледали смо на Београд као место где не желимо видети јачање руског утјецаја. Морамо урадити нешто. Забрињава чињеница да Србија улаже новац у војску и да се често у том сегменту окрећу Русији. Исто тако када је реч о инфраструктури они се окрећу Кини. Морамо им рећи да ми нудимо бољи модел, да ми нудимо бољу алтернативу“, истакао је Хил, преноси Б92.
пише: Михаило Братић
насловна фотографија: ЕПА