Ако бисте решили да напишете писмо Шекспировој јунакињи и Ромеовој љубљеној, велика је вероватноћа да ћете добити и одговор. Наиме, у Верони, у такозваној Јулијиној кући, сваког дана много људи оставља своја писма у нади да ће им Јулија Капулети помоћи да разреше своју љубавну драму. Оно што мало људи зна, јесте да одговори на писма ипак стижу, уз мало среће и на вашем матерњем језику, уз много труда, љубави и залагања. Реч је о такозваној канцеларији где на сва писма одговарају „Јулијине секретарице“.
Верона као град љубави
Иако се Шекспирова прича о љубави Ромеа и Јулије трагично завршава, Верона као кључно место одигравања радње данас уопште не представља град трагедије, већ напротив – град љубави. Једна од теорија јесте и да сам писац никада није посетио Верону, те да је и сама прича измишљена. Такође, кућа која се туристима широм света представља као Јулијина, уопште није била њена. Италијанима се допала популарност те су Шекспирове речи приписали истини и поносно показују „Јулијину кућу“ као велику знаменитост Вероне. Оно што се данас зна јесте да су породице Капулети и Монтеки заиста постојале, али не постоје поузадани извори о томе да су живели у Верони и да су били у сукобу. Ипак, овај невероватно симпатичан град остаје познат широм света по овим породицама. После Венеције, сматра се да је Верона један од најлепших италијанских градова, специфичан по својој култури, грађевинама, историји.
Како доћи до куће Капулетових?
Улица „Capello“ позната је добро широм Италије, али и света. Налази се у Верони, а број 27 неизоставна је станица у тој улици и самом крају. На тој адреси налази се чувена кућа Капулетових, познатија као „Јулијина кућа“. Не можемо са сигурношћу знати ко је Шекспиру била инспирација за овај лик, ни да ли је Јулија заиста постојала или је само плод пишчеве маште. Оно што знамо јесте да је „Јулијина кућа“ најпознатије и најпосећеније место у Верони, а да сама Шекспирова прича доприноси популарности града као туристичкој дестинацији. Кућа је данас посвећена сећању на познате љубавнике и дефинитивно је одабрано право место за то.
Писма Јулији
Зидови такозване „Јулијине куће“, као и пролаз до дворишта прекривени су писмима људи широм света. Неки заљубљени парови бирају ово место где ће се заклети на вечну љубав, а постоје и они који су у потрази за љубављу, или несрећно заљубљени, те се међу писмима може наћи разноликост писања, молби и жеља. Осим туриста који су били у прилици да Верону и њене чари виде и доживе, на Јулијину адресу свакодневно стижу писма поштом, а од скора и мејлом. Свако писмо које је адресирано или остављено на добро познатој адреси добија и свој одговор, ни мање ни више него од чувеног лика из књиге. Цела замисао је јако симпатична, а да срећу чине мале ствари говори и чињеница да се годишње усрећи бар 5.000 људи Јулијиним писмом.
Одакле долазе одговори на писма?
Једна необична канцеларија у Верони, годишње добије преко 10.000 писама адресираних на фиктивни лик Шекспировог дела – Јулију Капулети. Писма долазе из свих крајева света, са различитим садржајем. Одговори на сва писма долазе од групе жена из малене канцеларије и оне су „Јулијине секретарице“. Једна од прича јесте да је на писма упућеним Јулији, у почетку одговарао чувар саме куће – Солимани, који се потписивао као „Јулијина секретарица“, па се сматра да је тако све и почело. Традиција се задржала до данас, те су жене које волонтирају у необичној канцеларији стално у послу. Оне се труде да на најбољи могући начин одговоре на свако писмо, дају адекватан савет, упуте пријатељску реч и саосећање. Свака од њих дели неизмерну љубав сваког дана и мало је рећи да уживају у томе. Канцеларија се налази недалеко од Јулијине куће и у њој се чувају сва писма која су дошла на Јулијину адресу.

„Има нечега у томе кад ставите осећања на парче папира и убаците га у поштанско сандуче од чега вам припадне мука. Ставили сте срце и душу у писмо које сада може да прочита читав свет.“ – Говори Мартин Хопли, један од људи који одговара на мејлове – пренео BBC.
Филм о Јулијиним писмима
Јулија као вечита инспирација, не само Шекспира, већ и многих других писаца и сценариста, добија посебну пажњу у јавности. Тако је и по роману Лизе и Сил Фридман – „Писма Јулији“, снимљен истоимени филм, који се на биоскопским платнима појавио још 2010. године, али је популаран и данас. Реч је о романтичној комедији, а радња се одиграва у Верони, где главна јунакиња проналази писмо упућено Јулији старо 50 година. Она се придружује „Јулијиним секретарицама“ и одговара на писмо, које ће навести жену која га је написала пре 50 година да се врати у Верону и потражи своју стару незаборављену љубав.
Мало је рећи да Шекспирова Јулија живи и данас кроз своја писма. Она као вољени лик, преко талентованих људи који „раде за њу“ свакодневно измами осмех људима који воле и којима је љубав преко потребна. Ако сте још увек у каквој љубавној недоумици, сада имате и праву адресу где се можете обратити, јер Јулија чека на вас.
Аутор: Драгана Јовановић
Фото: https://www.viator.com/en-IE/Verona