Сједињене Америчке Државе су именовале Узру Зеју за специјалног координатора за Тибет. Зеја је заменица државног секретара за цивилну безбедност, демократију и људска права. САД су тиме занемариле упозорења Кине да се клоне њених унутрашњих послова.
„Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је да ће Зеја, којa је одговорна за демократију и људска права, предводити напоре САД да се очува верско, културно и језичко наслеђе територије под кинеском управом, суочено са кршењем људских права од стране Пекинга“, преноси Ројтерс.
Блинкен је додао да ће Зеја подстицати дијалог између Кине и Далај Ламе, тибетског духовног вође у егзилу.
„Она ће предводити напоре САД за очување верског, културног и језичког наслеђа Тибетанаца, који се суочавају са кршењем људских права и са изазовима за опстанак и животну средину“, навео је Блинкен у твиту.
Одговор из Кине

Ђао Лиђијан, портпарол Министарства спољних послова НР Кине, изјавио је пред новинарима да се Сједињене Америчке државе овим именовањем специјалног координатора за тибетанска питања мешају у унутрашње послове Кине.
Званични Пекинг је деловање америчког координатора за Тибет oкарактерисао као политичку манипулацију и одбио сарадњу. Таква реакција са кинеске стране је стигла и прошле године, када је тадашњи амерички председник Доланд Трамп именовао Зејиног претходника на истој позицији.
„Позивамо САД да предузму конкретне акције како би испоштовале своју посвећеност признавању Тибета као дела Кине и да не подржавају независност Тибета, те да престану да користе питања везана за Тибет за мешање у унутрашње послове Кине“, навео је Лиђијан, а пренео Ројтерс.
Група за заступање „Међународна кампања за Тибет“ поздравила је Зејину нову улогу и позвала Зеју да покрене прикупљање подршке од земаља истомишљеника ради формулисања заједничког приступа Тибету, како је то наложио Закон о тибетској политици и подршци усвојен у Сједињеним Америчким Државама прошле године.
Порекло проблема
Народна Република Кина је преузела контролу над територијом Тибета уласком оружаних снага 1950. године. Далај Лама, духовни вођа Тибета, потписао је са кинеским властима споразум о заједничком управљању. Међутим, устанак покренут 1956. године и помогнут од стране САД довео је до крвавог гушења 1959. године. Далај Лама је напустио Тибет.
САД и друге западне земље оптужују Кину за непоштовање људских права тамошњег становништва. Далај Лама из егзила позива на ненасилни повратак тибетске независности. С друге стране, Кина негира такве оптужбе и истиче да је њена интервенција окончала „заостало феудално кметство“.
Аутор: Милан Веселица
Насловна фотографија: Reuters