Између 17. и 19. септембра, широм Русије одржани су избори за руску Думу. Очекивану убедљиву победу однела је странка „Јединствена Русија“ са 49,82% подршке бирача. На другом месту је „Комунистичка партија“ са 18,93% гласова, затим иду „Либерал-демократска партија“ са 7,55% и „Праведна Русија“ са 7,46%. Последња партија која је прешла цензус од 5% јесте „Нови људи“ која је дошла до 5,32% подршке бирача. Излазност на изборима била је нешто виша од 51% по званичним податцима. На изборима се нашло 245 независних посматрача из 59 земаља света са улогом да утичу на регуларност избора и смање могућност изборних манипулација.
Избори за руску Думу критиковани као недемократски
Ипак, није могло без приче о изборним притисцима и манипулацијама и поред толиког броја посматрача. Иако је већи број истих похвалио организованост ЦИК-а(централна изборна комисија), из водећих земаља запада, долазе стандардне негативне оцене. Тако су из Брисела и Лондона истакли да су „избори у Русији корак назад за демократију“. Представници опозиције су изашли са податцима да излазност није била око 51% већ свега око 38%, и да „Јединствена Русија“ није стекла скоро 50% гласова већ драстично мање, између 30 и 33. Уколико су такви наводи истинити, то би значило да су лажирали око 14 милиона гласова широм земље, и причали би о једној од највећих изборних крађа у историји!
Јединствена Русија изгубила око 5% гласова
У односу на прошле изборе који су одржани 2016. промене су следеће. Јединствена Русија је изгубила подршку, пошто су на претходним изборима имали 54,19% гласова, што значи да је у ових 5 година подршка ослабила за око 5%. Комунистичка партија је са 13,34 скочила на 18,93% и иза њих је добар циклус. Либерал-демократе су са 14,14% подршке пали упола, док је Праведна Русија са 7,02% доживела благи раст. Био је забрањен рад „есктремистичких странака и организација“ међу које је означен Наваљни, као западна опција у Русији. Забрањено је било и свима из његовог блиског круга да учествују на изборима, и верује се да је то довело до мање излазности.
пише: Лука Гачић