Смена начелника војске Авганистана, генерала Валија Мохамaдa Ахмадзаија (Wali Mohammad Ahmadzai), потврђена је у среду 11. августа. На тој функцији је био тек од јуна ове године. Његов наследник мораће да се носи са ескалацијом насиља у целој земљи, пошто талибани настављају са напредовањем, сада када су се стране трупе повукле. За то време Талибани настављају муњевито да заузимају нове територије и они тренутно контролишу 9 од 34 провинцијске престонице. У својој последњој офанзиви талибани су успели да уђу у центар града Газни, где се тренутно воде тешке борбе.
Повлачење САД-а из Авганистана
Још 2001. године САД су одговарале на нападе 11. септембра на Њујорк и Вашингтон, у којима је убијено скоро 3.000 људи. Званичници су идентификовали исламистичку милитантну групу Ал- Каиду и њеног вођу Осаму бин Ладена као одговорне за нападе. Бин Ладен је био у Авганистану, под заштитом талибана, исламиста који су били на власти од 1996. године. Када су одбиле да га предају, САД су војно интервенисале, брзо уклонивши талибане и обећавши да ће подржати демократију и уклонити терористичку претњу.
Међутим наредних 20 година САД и њени савезници нису успели да потпуно поразе талибане и да окончају овај рат. У сукобу су погинули на десетине хиљада људи, а милиони су расељени. Председник Џо Бајден (Јое Biden) је почетком јула симболично одредио рок до 11. септембра – двадесетогодишњицу напада 11. септембра на САД – за потпуно повлачење америчких трупа.
Талибани настављају са напредовањем
Талибани су тренутно заузели више територије у Авганистану у последња два месеца него у било ком тренутку откад су свргнути са власти 2001. године. Чини се да су талибани охрабрени повлачењем америчких трупа у протеклих неколико недеља. Они су успели да преузму велики број округа од стране владиних снага и да заузму велики број провинцијских престоница. На северу су успели да заузму градове Кундуз, Сар-е-Пул, Талокан и Схебергхан док су на југозападу успели да заузму град Зарањ.

Иако талибани сада контролишу више територије него што су имали 2001. године, ситуација на терену је флуидна. Влада је била приморана да напусти неке окружне административне центре, где није могла да издржи притисак талибана, док са друге стране неки су одузети силом. Такође влада каже да је послала појачање у све веће градове који су угрожени од стране талибана и увела је једномесечни ноћни полицијски час у готово целој земљи у покушају да заустави талибане од напада на градове.
Ко наплаћује царину?
Поред тога што контролишу већи део територије, талибани су успели да заузму и одређене граничне прелазе.

Царину на робу која улази у земљу преко прелаза које контролише сада наплаћују талибани – иако
тачни износи нису јасни јер је обим трговине пао као резултат борби. Гранични прелаз Ислам Кала
на граници са Ираном био је, на пример, способан да генерише више од 20 милиона долара
месечно.
пише: Никола Богдановић
насловна фотографија: Peter Breslow/NPR