У понедељак и уторак смо имали прилику да гледамо прво коло последњег Гренд слема сезоне и мечеви у обе конкуренције су донели прегршт занимљивих момената и обиље драме. Видели смо почетак похода на „Календарски слем“, бивши број један Енди Мареј нас је на неколико сати вратио у 2016. годину, а није изостајало ни изненађења која су се, помало зачуђујуће, великим делом одвијала у мушкој конкуренцији.
„6“
Навикао је Ђоковић у последњих пар година своје навијаче да старт турнира у Њујорку никада не схватају олако. Чињеница је да ни у једном од тих мечева није био близу пораза, па чак ни претерано угрожен, али Артур Еш стадион је очигледно место на коме му је потребно мало времена да би могао да пронађе прави ритам. Фуцович и Сандгрен су 2018. у првом, односно другом колу успевали да откину по један сет, што су уједно била и једина два сета које је српски тенисер те године изгубио у Њујорку на путу до титуле. Прошле сезоне је од Кајла Едмунда изгубио први сет у другом колу, а у ноћашњем дуелу након првих пола сата игре ништа није слутило да ће поново Новак морати да иде тежим путем.
Требало је данском тенисеру времена да упије моменат, да прихвати реалност и противника са друге стране мреже, и већ на старту другог сета видели смо вероватно и најбољи његов период у читавом мечу. Везао је десет узастопних поена од 30:30 у првом гему сета погодивши неколико страшних форхенд винера, укључујући и сјајан пасинг за брејк. Сваки добијени поен и гем прослављао је млади Руне као да му је најважнији у каријери, потпуно користећи ветар у леђа који му је давала публика и други сет је након још неколико размењених брејкова завршио у тај-брејку. Новак је претходних година био скоро перфектан у „тринаестом гему“, но ове сезоне се тај фантастични низ помало и покварио. Један лагани слајс у мрежу, једна двострука сервис грешка и само након пар минута резултат на семафору је показивао 4:0 за данског тенисера. Успео је Ђоковић да консолидује један мини-брејк, али када сервис не функционише како треба (пет двоструких сервис грешака и само 42% првог сервиса у другом сету), и остатак игре веома често пати са њим.
Ипак, по већ много пута виђеном рецепту, када је Ђоковић најрањивији, тада је и најопаснији. Сервис је поново профункционисао, веома брзо је дочекан иоле слабији сервис гем противника и брејк је био у џепу. Нажалост, то је био и последњи тренутак када смо видели борбу у овом мечу, с обзиром да је Руне на следећој паузи почео да има проблеме са грчевима који су га до краја сусрета онемогућили да пружи било какав отпор. Мора се признати Данцу чињеница да ни у једном тренутку није деловало као да размишља о предаји, иако је на моменте цела ситуација деловала изузетно болна и тешка за гледање, и уз одлично одигран други сет, то је нешто на чему може да настави да гради своју каријеру, јер такав ратнички дух у још увек тинејџерским годинама представља реткост међу тенисерима.
Што се Ђоковића тиче, нисмо могли пуно да сазнамо о његовој припремљености за овај турнир, али је сат ипо времена јаких размена на терену свакако пријало у подизању форме и достизању највишег нивоа за најбитније дуеле. Прво коло – готово, остало их шест.

Кук је вештачки, али срце је право
Каква је привилегија гледати здравог Ендија Мареја. На врхунцу каријере било је помало антипатично гледати константно џангризање и монологе које је држао између поена, али када се ради о пребијеном, рањеном Ендију Мареју, који покушава пре свега себи, а затим и свима осталима да докаже да у њему још увек има штофа за борбу са најбољима на свету, те псовке и добацивања добијају нешто пријатнији тон.
Борио се Мареј првог дана УС опена. Са стране је морао да посматра како се појављују нова лица у врху мушког тениса, док је он упорно покушавао да залечи тај кук, на чијем месту се сада налази нови, метални кук. Борио се Мареј са Циципасом, једанаест година млађим Грком, који је на врхунцу физичке моћи, и показао зашто је некада постојала „Велика четворка“. Први сет је измамио осмех на лице свих фанова тениса, јер смо од 2017. први пут могли да видимо феномен који Енглези воле да зову „vintage Murray“. Летео је по терену Шкот, стизао сваку лоптицу као да смо у другој половини 2016. године, а грчки тенисер није имао никакав одговор.
Након првог сета (6:2), интензитет је благо опао, али је и даље Мареј био знатно доминантнији играч на терену и сваку прилику који би Циципас створио, бивши освајач УС опена је успевао да одбрани и држи меч под својом контролом. Други сет је отишао у тај-брејк, у коме се британски тенисер поново показао као бољи играч, стигао до 6:4 и две сет лопте, међутим у једном од кључних поена сета се оклизнуо на мрежи и на крају изгубио сет на начин на који је он другим тенисерима „крао“ сетове на врхунцу каријере.
Трећи и четврти сет су поделили на равне части (6:3 3:6), где смо полако видели подизање нивоа игре грчког тенисера, и очекивани пад Мареја, пре свега због изузетног физичког напора који је овај меч изискивао. Циципас је између четвртог и петог сета поново направио нешто дужу паузу за тоалет, а морам да признам да је то знатно више утицало на бившег броја један од очекиваног. До краја меча је гунђао и разговарао често са главним судијом, као и са супервизором Геријем Армстронгом, али жељеног одговора са друге стране није било. Стефанос је направио брејк управо у првом гему тог петог сета, пале су неке тешке речи на промени стране (камера је ухватила Мареја како свом боксу говори да игра против варалице), али је упркос драми виђеној до краја сусрета управо тај брејк био пресудан.
Изјавио је Мареј на конференцији за медије да је изгубио поштовање за грчког тенисера, јутро после су уследиле одређене прозивке на Твитеру, а Циципас упркос одличној сезони за собом полако постаје нови омиљени „зликовац“ међу тенисерима. Мораће грчки тенисер значајно да подигне ниво игре у наредним мечевима уколико жели да буде кандидат за титулу, а Мареју упркос поразу треба скинути капу, јер је само још једном доказао о каквом се играчу ради и радује што ћемо у будућности потенцијално видети још оваквих партија од њега.

Сеча носилаца, али не тамо где бисмо је очекивали
Општепозната је чињеница да код дама, поготово на Гренд слем турнирима, у првој недељи виђамо велики број изненађења. Разни фактори утичу на то, пре свега чињеница да је за изненађење у мушкој конкуренцији потребно да слабији тенисер узме сет више него код тенисерки, што веома често прави круцијалну разлику и преокрете од 0:2 до 3:2 у сетовима од стране фаворита. Међутим, ове године је прво коло последњег Гренд слема сезоне донело изненађење. Ниједна од првих двадесет носитељки није поражена у првом колу, а само три су такмичење завршиле на самом старту.
К. Мучова (22) – С.Сорибес Тормо 2:6, 6:7(3)
С. Кирстеа – В. Кудерметова (29) 7:6(5) 3:6 6:0
Ј. Путинцева (32) – К. Канепи 6:2 6:7(4) 2:6
Са друге стране, код мушкараца смо видели чак једанаест (!) носилаца који су испали на самом старту турнира, што је за прво коло поприличан број. Видели смо ту неке очекиване резултате, као што су победе Мекдоналда над Гофаном (6:2 7:5 6:3) и Карлоса Алкараза над Норијем (3:0 у сетовима), а у великом броју 50/50 мечева, неносиоци су били ти који су однели победе. Лојд Харис се показао као претежак задатак за сребрног из Токија, Карена Качанова, који и даље не успева да нађе ни трунку константности, па је након четвртфинала Вимблдона и те сребрне медаље сада завршио такмичење након само пет одиграних сетова. Деловало је да ће Марин Чилић стићи до победе над Колшрајбером након два освојена тај-брејка, али је хрватски тенисер по први пут у каријери морао да преда један започети дуел, након што је још од средине трећег сета вукао повреду задобијену у току меча.
Турнир су прерано напустили и Умбер (23) (пораз од Гојовчика 2:3), наш Филип Крајиновић (32) који је након освојеног првог сета поражен са 3:1 од Гуида Пеље, као и Лоренцо Сонего (20) у мечу са Оскаром Отеом, где је од могућа 52 гема у четири сета одиграно чак 51 (6:7 7:5 7:6 7:6). Фабио Фоњини (28) је пропустио вођство од 2:0 у сетовима против Вашека Поспишила, који је у тај-брејку петог сета остао мирнијих живаца од италијанског тенисера.
Ипак, највеће изненађење представља пораз двоструког полуфиналисте овог турнира, као и бронзаног са Олимпијаде, Пабла Карења-Бусте. Максим Креси је амерички тенисер, који је већину своје каријере провео по челенџер турнирима, али оно по чему се истиче јесте већ заборављени сервис-волеј који чини окосницу његове игре. Иако га је сервис служио сјајно и у прва два сета, по један слабији сервис гем по сету и брејк Шпанца је био довољан за вођство од 2:0 у сетовима и деловало је да ће меч без проблема бити приведен крају. Ипак, шпанском тенисеру се безмало пута кроз каријеру дешавало да од готовог меча прави вересију, и само 57 минута након краја другог сета, играчи су били спремни за почетак петог сета. У петом сету смо видели само две брејк лопте које је Американац спасио, обојица су сервирала на врхунском нивоу (око 80% убаченог првог сервиса) и тај-брејк је и у овом дуелу одлучивао победника. Много више оваквих дуела је Буста одиграо у каријери и то је било видљиво од старта тај-брејка. Повео је са 4:1, затим и са 6:3 и чинило се да од великог изненађења нема ништа. Све до катастрофалне двоструке сервис грешке на 6:5. Намирисао је шансу Креси, и уз сјајну подршку домаће публике са трибина освојио три од наредна четири поена и избацио деветог носиоца и једног од фаворита из сенке.

Шта смо видели у женској конкуренцији?
Даме сам, помало и неправедно, запоставио током овог текста, али није било много изненађења и неочекиваних резултата у првом колу. Прва тенисерка света Ешли Барти је турнир отворила једном сигурном партијом и победом над финалисткињом из 2010. године, Вером Звонаревом (6:1 7:6), баш као и њена потенцијална ривалка у четвртфиналу, пољска тенисерка Ига Швјонтек (6:3 6:4 против домаће тенисерке Лоеб). Тенисерка која је упркос сјајним играма током читавог лета остала без велике титуле, Каролина Плишкова, започела је поход на своју прву Гренд слем титулу без неких већих проблема, савладавши младу америчку тенисерку Кејти Мекнели са 6:3 6:4.
2017. године је то био последњи меч у женској конкуренцији на турниру, а ове године су Слоан Стивенс и Медисон Киз отвориле Артур Еш стадион дуелом првог кола. Виђен је изузетно неизвестан меч, препун преокрета и прилика за обе тенисерке, а дуел је на крају одлучен у тај-брејку трећег сета. Баш као и у том финалу, и чак пети пут у седам сусрета, Стивенс је била боља тенисерка у најважнијим тренуцима и још једном савладала добру другарицу резултатом 6:3 1:6 7:6(7). Њена ривалка у другом колу биће још једна Американка, млада суперзвезда Коко Гоф, која је такође морала да игра три сета у првом колу, и да преокрене резултат против борбене пољске тенисерке Магде Линет (5:7 6:3 6:4).
Херој овогодишњег турнира и целе ове тениске године јесте шпанска тенисерка Карла Суарез-Наваро. Сјајна Шпањолка и бивши број шест на свету је само пар дана пре свог 32. рођендана, септембра прошле године, објавила да има Хоџкин лимфом, и да ће опоравак захтевати шест месеци хемотерапије. То је требало да буде последња сезона у њеној каријери, међутим, Суарез-Наваро је након успешно завршене терапије одлучила да одигра још неколико највећих турнира ове сезоне и тако стави тачку на успешну каријеру. Ни овога пута није имала превише среће на жребу, па је у првом колу извукла домаћу тенисерку и 26. носиоца, Американку Данијел Колинс. Била је превелик залогај америчка тенисерка за Суарез-Наваро, али сама чињеница да се појавила на терену и одиграла шест мечева ове године представља много већу победу од било које на терену.
Први пут од освајања титуле 2019. године, видели смо канадску тенисерку Бјанку Андрееску на теренима Били Џин Кинг комплекса. Још током те 2019. године у којој је направила пометњу у тениском свету, када је као релативно непозната тенисерка освојила прво Индијан Велс, а затим и Торонто и УС опен, Андрееску је имала велике проблеме са повредама и није успевала да повеже неколико турнира на којима би остајала здрава. Целе прошле сезоне је муку мучила са повредама и није одиграла нити један меч, а и ове године је морала неколико мечева да преда, укључујући и финале Мајамија против Ешли Барти (3:6 0:4 предаја). Овде је у првом колу извукла швајцарску тенисерку Викторију Голубић, која је пре само пар месеци играла четвртфинале Вимблдона. Видели смо један изузетно неизвестан меч, три сета велике борбе и скоро три сата игре у мечу који је завршен дубоко иза поноћи. Андрееску је успела на крају да преокрене брејк заостатка у трећем сету, направи одлучујући брејк на 6:5 у трећем сету и упише веома битну победу за самопоуздање, с обзиром да није бриљирала у досадашњем делу сезоне.
Насловна фотографија: usopen.org
Пише: Игор Лазић