Гимназија „Бора Станковић“ у Врању организује промоцију књиге „Поетска Микрофонија“ – Стевана Милошевића. Промоција књиге биће одржана у петак 19. новембра, са почетком у 18 часова у свечаној сали Гимназије.
О аутору
Стеван Милошевић рођен је у Врању 1987. године. Дипломирао је на Педагошком факултету. Ради као наставник верске наставе и организује интерактивне радионице са децом. Објавио је збирку песама за децу „Аждаја напушта бајку“, а поред тога највише се истакла њгова поема „Легенда о лептировом срцу“. На песничком конкурсу портала „Horse rider“ 2018. године, освојио је друго место песмом „Када ме једном нема“. Годину дана касније, на Међународном конкурсу у Црној Гори, осваја такође друго место. Исте године, награђен је на конкурсу под називом „Шармирај нову годину“ који су расписали издавачка кућа „Лагуна“ и „Делфи“ књижара. На Међународном сабору духовне поезије у организацији Центра за културу Раковица, манастира Раковица и Књижевног центра, Стеван је освојио прво место. Ове године добио је књижевну награду „Србољуб Митић“ у Малом Црнићу за најбољу збирку поезије управо за књигу „Поетска микрофонија“.
Збирка поезије „Поетска микрофонија“ осваја срца читалаца
Нова збирка поезије младог песника из Врања, која је недавно изашла из штампе, полако али сигурно осваја срца читалаца. „Поетска микрофонија“ као ново остварење Стевана Милошевића, велики је изазов и за самог песника. Наиме, Стеван је познат по песмама за децу, те је ова књига само доказ колико је изузетан и свестран, те је решио да обрадује и остале читаоце. Љубитељи добре позије препознаће се готово у сваком стиху.
Познати о збирци песама
„Руковет стихова песника и професора верске наставе Стевана Милошевића Поетска микрофонија је зрело остварење без трага почетништва. У његовим стиховима је одиста „речима тесно а мислима (и осећањима) пространо”. Обимом мала, а садржајем богата како и приличи збиркама духовне лирике.”
Матија Бећковић
„Ова по обиму невелика књига показује Милошевићев раскошни дар и његову усрдну службу том свом дару… Посебно радује Стеванова оданост класичним песничким формама, које осим искрених надахнућа, нуде и зреле дучићевске плодове музичког верса и метричке мелодије, чија решења у римама не иду на уштрб смисла и основног нуклеуса оног прамена магле због кога се и развија тамјанолики миомирисни пој језика српскога.”
Благоје Баковић
У разговору са песником
О промоцији књиге „Поетска микрофонија“, као и о самој збирци песама, у разговору за наш портал, песник је рекао:
– Када је збирка издата?
Збирка је изашла из штампе августа ове године. Чудан сплет околности се везује за њено издање. Послао сам почетком године неким издавачким кућама рукопис, укључујући и Прометеја из Новог Сада. Тек када сам им послао рукопис, увидео сам да су људи на сајту поставили обавештење да не примају нове рукописе, јер су већ попунили издавачки план и програм за наредне две године. Међутим, баш када сам дигао руке од њих, после неколико дана јавио ми се уредник мејлом са обавештењем да ће Прометеј врло радо стати иза мог рукописа и да се радују нашој сарадњи. Тако је све и почело.
– Колико сте дуго радили на књизи?
Искрено, не знам колико времена сам радио на књизи. Не размишљам о томе када пишем, битно ми је да то писање подстакне читаоце на нешто. На мишљење пре свега, ма какво оно било. Никада нисам писао по наруџбини, нити ћу. Јако ми је важно да доживим и проживим тему свог писања, али и да она доживи мене. Само тада је све стварно.
– Да ли је теже писати за децу или за одрасле? Ко је захтевнији читалац?
Лепше ми је кад пишем за децу. Играм се, безбрижан сам. Писање за децу је као доручак. Занимљиво вам је док мажете џем од кајсија на кришци хлеба, играте се цртајући кашичицом разне облике по хлебу, а кад поједете кришку, онда схватите да ваша игра има и добар укус.
– Добитник сте књижевне награде „Србољуб Митић“, шта за вас значи ова награда?
Она ће увек заузимати посебно место у мом животу јер је прва награда коју сам добио за књигу у целини. Пре ове награде добијао сам углавном признања за песму или циклус песама у сфери књижевности за децу и одрасле. Друго, мени је јако драго стваралаштво песника Србољуба Митића по којем ова награда носи и име. Он заиста својим радом заузима посебно место у српској поезији. Вест да је моја књига ушла у ужи избор, а затим и да је добитник овог књижевног признања, схватио сам и као неку врсту подршке у свом раду.
– Матија Бећковић истакао је да је ово јако богата збирка духовне лирике, да ли сте поносни на то?
Наравно да јесам. Чудан је сплет околности и око те његове рецензије. Имао сам промоцију збирке песама за децу на Сајму књига у Нишу, а у исто време је гостовао и Матија Бећковић у Врању. Након завршене промоције моје књиге, нигде се нисам задржавао, ушао сам у ауто и кренуо одмах ка Врању, у нади да ухватим бар делић Матијиног гостовања. Већ сам увелико каснио, али Матија не би био Матија да није продужио своје излагање тога дана, па су због тога и они који су каснили на тај догађај, попут мене, имали осећај да су ту од почетка. Пришао сам му, предао свој рукопис са личним подацима, замолио га да напише нешто ако му се песме допадну, на шта ми је он рекао да ништа не обећава са сигурношћу. После неколико дана ми је и послао своју рецензију на мејл, истичући да је веома задовољан прочитаним и да му је драго што је писао о књизи. Све то је јако важан део мог стваралачког рада.
Писање поезије права је уметност кроз коју се прожима трагање и представљање света узвишеним сликама и где се на посебан начин продире у људску душу. Песник Стеван Милошевић кроз своју нову збирку песама покушава да нам открије тајне ванвременског света.
Уколико и ви верујете да се поезија пише срцем, позивамо вас да у петак у 18. часова у Гимназији „Бора Станковић“ у Врању подржите младог аутора.
Пише: Драгана Јовановић
Фотографије: jugmedia.rs