У Мјанмару ће бити продужено ванредно стање. Генерал Мин Аунг Хлаинг који је преузео власт државним ударом у Мјанмару 1. 2. 2021. године, именовао је себе за премијера и рекао да би ванредно стање, које је до сада важило, требало да се продужи све до августа 2023. године.

Зашто је продужено ванредно стање у Мјанмару?
У говору који је трајао сат времена, генерал се обавезао да ће одржати „слободне и поштене вишестраначке изборе“, док је са друге стране странке које је уклонио назвао „терористима“. Такође, оптужио је све оне које му се противе да намерно шире вирус Ковид-19. Говорио је о „лажним вестима и дезинформацијама путем друштвених мрежа“, о политици своје владе поводом Ковида, називајући је „оруђем биотероризма“. Генерал је рекао да ће Ковид бити обуздан додатним вакцинама и продуженим државним празницима.
Како је Мин Аунг Хлаинг дошао на власт?
Мин Аунг Хлаинг стално је напредовао у војсци Татмадави, моћној војсци Мјанмара, али је као врховни командант у последњој деценији имао и значајан политички утицај пре државног удара 1. фебруара 2021. године. Успешно је успео да одржи моћ Татмадаве приликом транзиције Мјанмара у демократију 2011. године, а 2016. године када је на власт дошла Национална лига за демократију (НЛД), успео је да оставари успешну сарадњу са вођом партије Аунг Сан Су Ћи.
Према званичним подацима, на општим изборима у новембру 2020. НЛД је убедљиво победио, али су наредних месеци Татмадав и УСДП (Партија синдикалне солидарности и развоја) уз подршку војске више пута оспоравали резултате избора. УСДП је изнео наводе о распрострањеној изборној превари. Изборна комисија је одбацила те тврдње уочи планиране седнице парламента 1. фебруара ради потврђивања нове владе.
Међутим, 1. фебруара у јутарњим часовима, Татмадав је притворио државну саветницу Аунг Сан Су Ћи, председника Вин Миинта и друге високе функционере и прогласио једногодишње ванредно стање. Мин Аунг Хлаинг је преузео сву државну власт у својству врховног команданта и на састанку Националног савета за одбрану и безбедност рекао је да ће се истражити тврдње о превари и одржати нови избори, чиме ће се ефективно поништити победу НЛД -а.

Почетак суђења Аунг Сан Су Ћи
Госпођа Су Ки налази се у кућном притвору од пуча у Мјанмару (Бурми) који се одиграо 1. фебруара , а осим њених кратких појављивања пред судом, о њој се мало шта видело или чуло. Суђење свргнутој лидерки Мјанмара тренутно је у току, четири месеца након што је војним ударом изабрана влада смењена са функције.
Она се терети за:
– кршење закона о увозу и извозу илегалних воки-токија, за шта је предвиђена максимална затворска казна од три године;
– корупцију, за коју је предвиђена максимална казна затвора од 15 година;
– кршење закона о службеној тајни за који је предвиђена максимална затворска казна од 14 година;
– две оптужбе за кршење закона о природним катастрофама, за које је предвиђена максимална затворска казна од по три године;
– подстицање немира у јавности, за које је предвиђена максимална затворска казна од три године.
Војска је оправдала преузимање власти у фебруару, наводећи превару бирача на општим изборима одржаним прошле године. Али, независни посматрачи избора кажу да су избори у великој мери били слободни и поштени, а оптужбе против госпође Су Ћи широко су критиковане као политички мотивисани. Пуч је изазвао масовне демонстрације, а мјанмарска војска се брутално обрачунала са продемократским демонстрантима, активистима и новинарима.
Аутор: Никола Богдановић
Насловна фотографија: Allegra Mendelson/Southeast Asia Globe/Al Jazeera