Председник Туниса Каис Саид сменио је премијера Хичема Мекичија и суспендовао парламент, након насилних и масовних протеста широм земље у недељу. Повод за ове протесте је бес становништва због владиног поступања са актуленом пандемијом Ковид-19. У протеклих недељу дана број заражених је достигао нови рекорд, а сам Тунис има једну од највиших стопа смртности по глави становника на свету.
Председник преузима ствар у своје руке
Председник Каис Саид, који је изабран 2019. године, објавио је да преузима ствари у своје руке. У недељу је у телевизијском обраћању господин Саид је изјавио: „Донeли смо ове одлуке … све док се социјални мир не врати у Тунис и док не спасимо државу“. Председник Саид такође се зарекао да ће на даље насиље одговорити војном силом. „Упозоравам свакога ко помисли да прибегне оружју и ко год испали метак, да ће у том случају оружане снаге одговорити истом мером“, рекао је Саид.
Његове присталице су изашле на улицу да прославе ову објаву, али су га његови противници у парламенту одмах оптужили да је извршио државни удар. Сукоби су се наставили и у понедељак, протестанти су се окупили испред парламента где је дошло до сукоба између Саидових и Енахдиних присталица.

Војска спречила Ганучија да уђе у парламент
Председник парламента Рачед Ганучи, шеф Енахде, описао је ове потезе као пуч и напад на демократију. У понедељак у раним јутарњим сатима, Ганучи је стигао у парламент где је рекао да ће сазвати седницу упркос Саиду, али војска, која је била смештена испред зграде парламента, је спречила његов улазак. „Против сам концетрације моћи у руке једне особе“, рекао је испред зграде парламента. Раније је позвао Тунижане да изађу на улице, као што су то учинили на дан револуције 2011. године, како би се супроставили Саиду.
Неспоразум председника са Мекичијем
Саид, иначе независтан кандидат, је имао дугогодишњи неспоразум са човеком кога је сменио, сада већ бившим премијером Мекичијем, који је имао подршку највеће партије у парламенту, Покрета Енахда. У Тунису се и председник и парламент бирају на општим изборима. Према уставу, председник надгледа само војску и спољне послове, док се премијер и парламент баве унутрашњим пословима.
Суспензија парламента на 30 дана
Актуелни председник рекао је да ће сада владати заједно са новим премијером, а да ће парламент бити суспендован на 30 дана. Он је цитирао члан 80 устава који каже да се председнику даје могућност да суспендује парламент у случају ,,непосредне опасности“. Као највећа странка у парламенту, Енахда има право да номинује новог премијера.
Они су осудили овакав председников потез. Уставом из 2014. године захтева се успостављање специјалног суда који ће одлучивати о неслагањима попут овог, али он у овом случају није успостављен.Поред Енахде и остале главне политичке партије су оптужили Саида да је извршио државни удар, а највеће међу њима су партије Срце Туниса и Карама.
Пише: Никола Богдановић
Насловна фотографија: Twitter/Tunisian Presidency