Посредници међустраначког дијалога 7. септембра објавили су и дистрибуирали радни документ у којем се налазе нови предлози за побољшање изборних услова и самог интегритета избора, са циљем да се о истом расправља на следећем састанку власти и опозиције заказаном за 17. и 18. септембар.
Нова надзорна тела и правилници
Европарламентарци су, између осталог, у новом радном документу навели неколико предлога о којима ће странке у дијалогу расправљати. Један од њих било је и потенцијално оснивање новог надзорног тела привременог карактера које ће бити сачињено од чланова РЕМ-а и представника које ће посредници изабрати. Функција овог тела састојала би се од тога да споразумно сачине правилнике о раду јавних сервиса, као и о раду и злоупотреби положаја од стране јавних функционера.
Једна од важнијих ставки на којој ово тело инсистира јесте боље регулисање методологије мониторинга од стране медија, што би значило да за разлику од прошле године, он мора садржати податке о тоналитету (позитиван или негативан). У самом тексту такође се наводе и основна правила као што су: уравнотежено представљање ставова, партија, платформи… Посредници у радном документу наводе и пожељност да се бирачки спискови објављују периодично како би они били што транспарентнији, као и потребу да се бирачки одбори обуче и формирају конкретна правила за њихов рад.

Kако сазнаје портал European Western Balkans,овај документ такође садржи и предлоге које се тичу и заштите бирача, но, ови предлози односе се само на ефикасније спровођење већ постојећих правила и процедура, узимајући у обзир и заштиту узбуњивача. Владимир Билцик и Тања Фајон, посредници у међупартијском дијалогу, наглашавају да радни документ “није политички споразум“, већ само један од почетних тачака о којима би требало расправљати на предстојећој седници.
Песимистична опозиција
Без обзира на то колико је опозиција прижељкивала стране посреднике, међу њима су подељења мишљења када су у питању ови предлози. Председник ССП Драган Ђилас, као и председник ПСГ Павле Грбовић изјавили су да неће потписати и подржати овакав документ јер се оно што је у њему предложено не подудара са реалним стањем у земљи.
Лидер Двери, Бошко Обрадовић, сматра да су изнети предлози у суштини све оно што власт на претходном округлом столу није желела да регулише, али да они такође нису довољно прецизирани, са чиме се слаже и Мирослав Алексић из Народне странке.
Прелевић: Европарламентарци потврдили да у Србији нема слободних и поштених избора

Адвокат Божо Прелевић оценио је радни документ управо као доказ да изборни услови у којима опозиција апстинира нису у складу са Уставом и законима. „Све што је наведено у документу посланика Европског парламента већ постоји у уставним и законским категоријама које се, нажалост, не поштују. Овај документ потврђује да се избори у Србији одржавају уз кршење Устава и закона“, наводи Прелевић за агенцију Бета и додаје да „опозиција има две могућности – да буде јединствена или да настави да солира. Она опозиција које неће да представља алтернативу властима, заправо није опозиција. Дакле, они који неће да се окупе како би се заједно изборили за поштене и фер изборе, изгубиће сваку подршку код грађана“.
Чини се да је опозиција уједињена када су у питању оцене самог радног документа, али многи стручњаци истичу да је поред тога неопходно да она на следећи међустраначки састанак идуће недеље изађе са конкретним предлозима. Извесно је да ће и власт и опозиција покушати да изнете предлоге преокрену у своју корист, али као отворено питање остаје то да ли је консензус о датим условима чак и уз посредство страних тела могућ, поготово узимајући у обзир и то да постоје и оне политичке партије које у потпуности одбијају учествовање у дијалогу у којем места има и за европарламентарце.
пише: Ана Козомара
насловна фотографија: twitter