Јерменско министарство одбране каже да је прекид ватре посредовала Русија, након сукоба који су изазвали страх од новог избијања ватре. Мећутим будућност овог мира још увек је несигурна
Разлог за сукоб
Прошлогодишњи рат око територије окончан је након што је Русија, која има војну базу у Јерменији, посредовала у мировном споразуму у новембру и послала скоро 2.000 мировних снага у регион.
Турска је стала на страну Азербејџана, који је повратио делове земље које је изгубио у ранијем сукобу.
Примирје уз посредовање Русије омогућило је Азербејџану да поврати контролу над великим деловима Нагорно-Карабаха и околних области које су контролисали становници које подржава Јерменија.
Према споразуму, Јереван је такође пристао да Бакуу да нови транзитни коридор кроз јужну Јерменију до Нахичивана.
Али тензије на граници Јерменије и Азербејџана поново се повећавају од маја када је Јерменија протестовала, како је описала, против упада азербејџанских снага на њену територију.
Азербејџан инсистира да су њихови војници распоређени на њиховој територији у областима где граница тек треба да буде демаркирана. Од тада се извештава о сукобима.
Дoсадашњи сукоби
Јерменија и Азербејџан постигли су прекид ватре, уз посредовање Русије, окончавши непријатељства која су избила раније током дана дуж њихове границе, саопштило је министарство одбране у Јеревану.
У сукобима за које је Јерменија рекла да је један од њених војника мртав, а десетак других заробљено у уторак, изазвали су страх од још једног распламсавања годину дана након што су две стране водиле рат око спорног планинског региона Нагорно-Карабаха.
„Уз посредовање руске стране, постигнут је договор о прекиду ватре на источној граници Јерменије од 18:30. Ситуација се релативно стабилизовала“, наводи се у саопштењу јерменског министарства одбране.
Влада Азербејџана није одмах потврдила прекид ватре.
Раније је министарство одбране Јерменије пријавило смртне случајеве и повреде међу јерменским трупама као резултат борби, додајући да се број жртава проверава и да је Јереван „изгубио контролу над два војна положаја“.
Министарство је касније саопштило да је азербејџанска војска заробила 12 јерменских војника.
Раније у уторак, две стране су размениле оптужбе да је друга страна покренула борбу дуж њихове заједничке границе.
Министарство одбране Азербејџана саопштило је: „Оружане снаге Јерменије извршиле су провокацију великих размера на државној граници у 11:00
„Јерменске трупе напале су азербејџанске положаје у областима Келбаџар и Лачин“, наводи се у саопштењу министарства, додајући да су у сукобима рањена два азербејџанска војника.
Азербејџанске трупе су „зауставиле напредовање непријатеља, опколиле и притвориле јерменске војнике“, додаје се.
Јерменско министарство одбране саопштило је да су азербејџанске снаге „покушале да пробију државну границу Јерменије, у источном правцу“ пре него што су их одбиле јерменске трупе.
Званичници Уједињених нација, Европске уније и Русије позвали су две стране да зауставе борбе.
Русија има војну базу у Јерменији, као и мировне снаге у Нагорно-Карабаху.
Од прошлогодишњег рата, ове земље су пријавиле повремену размену ватре дуж заједничке границе, што је изазвало страх од још једног избијања њиховог територијалног спора.
У недељу су разменили оптужбе за отварање ватре на њиховој граници у близини Карабаха.
У суботу су власти Нагорно-Карабаха саопштиле да је једини пут који повезује Јерменију са сепаратистичком енклавом – коридор Лачин – накратко затворен због инцидента између две стране.
Етнички Јермени у Нагорно-Карабаху су се одвојили од Азербејџана након распада Совјетског Савеза 1991. године, а сукоб који је уследио убио је око 30.000 људи.

Поновни Сукоби након Примирја?
Борбе су престале у уторак увече након што је руски министар одбране Сергеј Шојгу телефоном разговарао са својим јерменским и азербејџанским колегама и позвао их да престану.
Јерменски премијер Никол Пашињан разговарао је и са руским председником Владимиром Путином о ситуацији на граници.
Робин Форестиер-Валкер из Ал Јазеере, извјештавајући из главног града Грузије, Тбилисија, рекао је да се прекид ватре одржава у среду.
„Изгледа да су ово биле најгоре борбе које смо видели од сукоба у Нагорно-Карабаху крајем прошле године, иако је разлика у томе што се то сада одвија у граничном подручју, а не у Нагорно-Карабаху… за који Јерменија каже да је заправо дубоко унутар јерменске суверене територије“,
Такоће је изјавио да су се сукоби догодили у региону Нахичиван, азербејџанској ексклави која се налази близу границе између Јерменије и Ирана.
пише: Лука Јовановић
насловна илустрација: СЕТА