Син неписмених пољопривредних радника са падина Алпа, сеоски учитељ и новоизабрани председник Перуа. Педро Кастиљо постао је народни херој када је предводио штрајк просветних радника 2017. што га је довело у центар политичких дешавања у овој земљи. Међутим, овај пут је био тежак: његова победа у другој рунди зависила је од само 40 000 гласова који су га је делили од Кеике Фуџимори, кандидаткиње десног популизма којој већ трећи пут перуански избори не доносе победу у тесним другим рундама. Фиџимори је претходних недеља истицала потенцијалну крађу избора, али брзо губи савезнике у овој борби.

Перуански избори: поређења
Не могу се посматрати перуански избори, а да се не примети сличност између ових и осталих избора у Јужној Америци претходних година: двоје популиста један леве, а други десне оријентације, један представник руралног сељаштва, други представник урбане елите, док се над свим тим надвија сенка претходне диктатуре. Сама Фиџимори је ћерка бившег диктатора Перуа Алберта Фиџиморија који је данас у затвору због кршења људских права.
Политичка власт подељена
Аналитичари остају сумњичави да ли ће нова власт довести до стабилизације Перуа. Политичка власт је подељена док је сам Кастиљо обећавао да ће заобићи легислативу ако не успе да са њима изнесе своје амбициозне планове попут национализације природних ресурса. Међутим, један од његових највећих адута током кампање сада ће му отежати реализацију његових идеја.
Као политички аутсајдер без подршке војске, медија и политичких елита шансе за успех ових реформи под знаком су питања. Од избора Кастиљо је покушао да усмери своје амбиције напуштајући неке мање реалистичне циљеве како би нашао савезнике међу елитама тренутно је успео да убеди директора Централне банке др Жулија Велардеа да остане још један мандат на својој позицији.
Друге савезнике може пронаћи међу друштвено конзервативним елитама унутар Католичке цркве пошто је Кастиљо истакао противљење идејама попут легализације марихуане, абортуса или истополних бракова. Свакако највећи ривал Кастеловој визији Перуа биће Конгрес, где његова партија иако највећа по броју места нема већину него свега 37 од укупно 130 места. Наредних година можемо очекивати доста сукоба између извршне и законодавне гране власти.
Инаугурација Педра Кастиља одржана је 28. јула и мандат ће му трајати пет година. Да ли ће овај сеоски учитељ који носи сомбреро бити успешан само ће време показати.
Аутор: Лука Јовановић
Насловна фотографија: Gian Masko/AFP
Zanimljiv i informativan tekst!
Lepo i zanimljivo
Vrlo je lepo i osvežavajuće videti relevantne teme stavljene na svetlo dana