Његова Свесветост Архиепископ цариградски и васељенски Патријарх Вартоломеј је прославио 60 година свештеничке службе. Прослава је одржана у Храму Светог Ђорђа на острву Имброс, у Патријарховом родном селу Аји Теодори. На Литургији су саслуживали Патријарх александријски и све Африке Теодор и неканонски Митрополит кијевски и све Украјине Епифаниј. Пошто су сабрању присуствовали и представници Грчке и Кипарске Православне Цркве, приметно је одсуство представника помесних Цркава које нису признале аутокефалност тзв. Православне цркве Украјине.

Патријарх Вартоломеј: учинак за три деценије на Патријарашком трону
Патријарх Вартоломеј је 270. поглавар Цариградске Патријаршије. Рођен је 1940. године на острву Имброс, данашњем турском делу Егејског мора, у грчкој породици. Докторирао је канонско право. Свештеничку службу је примио 1961. године, добивши ђаконски чин. У архијерејски чин је рукоположен 1973. године и изабран је за Митрополита филаделфијског. Следећа епархија којом је кратко руководио је била Митрополија халкидонска. За Патријарха је изабран 1991. године.
Његову досадашњу патријарашку службу је обележило обнављање веза са Римокатоличком црквом. Сусрети са папом Фрањом су прошли у братској атмосфери и молитвама за помирење међу Црквама. Папа Фрања је у два наврата затражио благослов од Патријарха Вартоломеја за целу Римокатоличку цркву.
Међутим, у Православној цркви је често изазивао неслогу својим одлукама. Након, према мишљењу дела православне јавности неуспешног, Свеправославног сабора на Криту 2016. године, Патријарх Вартоломеј је незадовољство дела православних Цркава довео до усијања доделивши Томос о аутокефалији тзв. Православној цркви Украјине. То је била одлука без преседана, којој се одмах најоштрије успротивила Руска Православна Црква.
Патријарх московски и све Русије Кирил након те одлуке не спомиње име васељенског Патријарха на литургијама. Сама аутокефалност је заснована на принципу независности унутар граница Украјине, док све епархије некадашње „Православне цркве Украјине“ припадају Васељенској Патријаршији. Поред ње, на територији Украјине постоји самостална Украјинска православна црква која се налази под јурисдикцијом Московске Патријаршије и коју признаје већина православних Цркава.
„Нови поглавар аутокефалне цркве“
Поред Патријарха александријског Теодора и неканонског Митрополита кијевског Епифанија, литургијском сабрању су присуствовали представници Грчке и Кипарске православне цркве. Патријарх александријски Теодор је признао Епифанија за канонског Митрополита кијевског, а то су учиниле и Грчка и Кипарска православна црква. Патријарх Вартоломеј је Епифанија поздравио као „новог поглавара аутокефалне цркве“.
Ова одлука се често објашњава постојањем „грчке сложности“ у Православној цркви. То је дало охрабрење неким другим некаконским црквама да поново затраже аутокефалност, као што је то учинила Македонска православна црква. Ако се Патријарх Вартоломеј одлучи на такав потез, онда „спремајмо се за још већи неред у Православној Цркви“, рекао је Архиепископ охридски Јован у интервјуу за Компас.
Неканонски Митрополит Епифаније је пре признања од стране Васељенске Патријаршије био гост Мираша Дедеића, који се под именом Михаило представља као поглавар непризнате Црногорске православне цркве. Посету је предводио тадашњи неканонски Патријарх украјински Филарет, који је одбацио Томос о аутокефалности зато што „чини ПЦУ зависном од Цариградској Патријаршије“, наводи се у одлуци Помесног сабора Кијевске Патријаршије. Тиме је раскол у Украјини произвео нови раскол.

Посета Украјини
На позив неканонског Митрополита Епифанија и украјинског председника Владимира Зеленског, Патријарх Вартоломеј ће посетити Украјину током овог месеца.
Ова посета се сматра контратежом прослави 1033. годишњице крштења Русије, која је у јулу одржана у Кијеву, главном граду Украјине. Зато се овој посети противи Руска Православна Црква.
Аутор: Милан Веселица
Насловна фотографија: Pomisna.info/df.news