Након неколико месеци стабилне подршке која га је пратила од преузимања дужности председника, може се констатовати пад популарности Џоа Бајдена. Ово је поготово забрињавајуће за Демократе чије су већине у оба дома Конгреса минималне, а које очекују међуизбори за нешто више од годину дана.
Након преуизмања дужности председника у јануару ове године, Џо Бајден је по свим параметрима популарности стајао прилично добро. Број оних који су га подржавали кретао се од 52 до 55 процента, далеко више од 36-40% грађана који су му се противили. Ове бројке биле су прилично респектабилне, поготово ако у обзир узмемо тренутно веома поларизовану политичку климу у Сједињеним Државама. Ипак, ситуација се сада знатно променила. Према последњим истраживањима , број оних који Бајдена подржаваји и оних који му се противе готово се изједначио на око 47/48%. То је слабије од готово свих других америчких председника у истом периоду мандата (са изузетком Трампа), а тај податак дефинитвно ће забринути многе у Демократској партији.
Фијаско у Авганистану одговоран за пад популарности Џоа Бајдена

Несумњиво је да је фијаско у Авганистану у великој мери утицао на овај пад популарности америчког председника. Иако већина Американаца и даље подржава повлачење из рата у Авганистану, велика већина њих није задовољна начином на који је то учињено. Потпуни крах авганистаних власти, трауматичне слике евакуације америчких дипломата из амбасаде као и цивила са аеродрома у Кабулу дефинитивно су негативно утицали на имиџ како самог Бајдена тако и читаве Америке. Остаје нам да видимо да ли ће ово имати дугорочне последице на популарност америчког председника или је у питању само краткорочни тренд који ће се временом поправити.
Са друге стране, треба нагласити да је Бајденов покушај да кривицу за пораз пребаци на авганистанске власти у одређеној мери ипак био успешан, зато што већина Американаца и даље за главне кривце сматра њих, а не америчку војску и председничку администрацију. То би могло позитивно да утиче на опоравак Бајденове репутације, поготово ако се Авганистан не задржи предуго у центру пажње америчке и светске јавности.
Пораст броја заражених, допринео паду подршке Бајдену
Такође, треба нагласити да је на пад популарности америчког председника утицао и пораст броја заражених од вируса Корона. Бајден је у великој мери имао среће што се његов долазак у Белу кућу поклопио са почетком кампање вакцинације (која је направљена за време Трампове администрације), те је првих пар месеци његовог мандата обележио значајан пад броја заражених, отварање и економски опоравак.
Ипак, ситуација се сада мења и све је извесније да ће САД погодити нови талас заразе. Док је средином јуна ситуација деловала одлично (у једном тренутку било је и испод 10000 заражених у дану), сада се она убрзано погоршава а број заражених достигао је и до 150000 у само једном дану.
Ни Камала Харис не стоји много боље

Ни потпредседница Камала Харис не стоји много боље, напротив. Она је имала доста проблема са личном популарношћу од почетка мандата, али је у посебном проблему од средине јуна када је доживела неуспех током посета Гватемали и Мексику. Њој је председник Бајден поверио веома значајан задатак решавања кризе на јужној граници, изазване повећаним приливом миграната.
Ипак, Харисова је мало шта успела да уради, углавном избегавајући незгодна питања новинара и одлажући посету кризним тачкама. До сада она није показала способност да придобије подршку у широј јавности, што дефинитивно не иде на руку делу Демократске партије који у њој види потенцијалног председничког кандидата 2024. године.
пише: Алекса Пауновић