У Будимпешти се ових дана одржава Четврти демографски самит, на ком између осталих учествује и председник Србије Александар Вучић.
Очување државе и породице као централне теме
Вучић је на првом панелу самита, 23. септембра, имао главно излагање, на којем су такође присуствовали и словенски премијер Јанез Јанша, као и премијер Пољске Матеуш Моравјецки. Мађарски премијер, Виктор Орбан, изложио је песимистични став када је у питању одржавање Запада, за разлику од других цивилизација које имају тенденцију да се одрже. “Будућност Балкана одредиће будућност Европе“, нагласио је Орбан и додао: „треба да убедимо Брисел да не настављају вековну традицију да Балкан буде тампон зона за сопствену удобност и безбедност. Балкан треба интегрисати у Европску унију. Без Србије Европа неће бити потпуна, Србија може рачунати на нашу пуну подршку у европским интеграцијама“.
Бивши потредседник САД Мајк Пенс такође је говорио о главним демографским питањима. Он је истакао да су брак и породица најважнија димензија човека и да су ова питања суштинска за будућност света, правећи велики осврт на кризу изазваном пандемијом коронавируса. Са тиме се сложио и чешки Андреј Бабиш који је указао на чињеницу да је пандемија показала како су држава и породица незаменљиве вредности.
Вучић: Демографија је питање опстанка

Председник Србије је на свом излагању говорио о значају демографије. Поред тога што је истакао да је демографија питање опстанка,такође је нагласио како ће то ускоро постати најважније политичко питање у региону, јер је наталитет управо ствар опстанка.
„Пре 10 година, владавина права било је једино питање којим смо се бавили. Настала је логика, која је коришћена против оних који су били непослушни, а онда смо добили најбитније питање које се тицало глобалних промена. Нормално је да велике земље дискутују о томе, али колико је то занимљиво за Мађарску и Србију? Да ли је то најбитније питање? Да ли је то битније од будућности наших земаља, наше деце, потомства“, запитао је Вучић.
Он је изнео поражавајуће податке да је у Србији забележен рекордно негативан природни прираштај али и да Србија ради на томе да побољшају субвенционе мере за родитеље који имају више деце, али и да Србија не може да исфинансира све мере које је министар за бригу о породици, Радомир Дмитровић, поднео као предлог.
Вучић се осврнуо и на пад становништва и у самој Европи, указавши да је Европа пре 20 година имала 20 посто удела у светском становништву, док је данас то само 10 процената. „Ако говоримо о демографским параметрима, за 30 година Нигерија, једна афричка држава, имаће више становника него цела ЕУ, или више житеља него САД“.
Песимистично излагање Додика за Четврти демографски самит у Будимпешти
Милорад Додик је такође учесник овогодишњег демографског самита, но, за разлику од многих других његово обраћање је најпре показало једну песмимистичну слику Балкана. Он је европску политику назвао “себичном“, говорећи како она само празни Балкан који ће се пунити мигрантима, а који ће долазити из различитих земаља са различитим културама. “Долазим из земље где није све одређено, где смо наследили многе проблеме из грађанског рата. Током грађанског рата у БиХ број рођене деце је био много већи него у доба мира. То је потпуно апсурдно“, додао је он.
Стручњаци оцењују да је овакав скуп само параван ширењу анти-имигрантских, хомофобичних и мизогених идеја, као и антиевропске политике. Без обзира на то, улепшани говори званичника свакако да нису права слика реалног стања у овим државама, те тако многи инсистирају на дела, а не речи. У Србији се “одлив мозгова“ и даље не зауставља, процењујући се да је број младих који сваке године емигрира из земље и до 60,000. Оно што је заједничко већини лидера ових земаља је да покушавају да зауставе утицај Брисела на “пражњење“ држава, али да ли је то једина и највећа мера која се треба предузети? Да ли су мере као што је субвенционисање породица довољне како би се зауставили овако поражавајући подаци, или ћемо чекати да се Додикове слутње и у пракси остваре?
пише: Ана Козомара
насловна фотографија: Јадранка Илић/Танјуг