Од устоличења митрополита Јоаникија не смирује се политичка бура у Црној Гори. Овај период је открио неколико нових праваца сукоба, а чини се неке старе у извјесној мјери заташкао и смирио. Падају оптужбе на свим странама. Јављају се одређени гласови о смјени министра Секуловића и директора УП Брђанина. Наравно, та ситуација се преноси и међу скупштинске конституенте нове власти.
Како је све почело?
Могло ми се рећи да је данима пред устоличење подгријавана тензија у цијелој Црној Гори. На њу није остала имуна ни сама Влада. Чини се да је управо она идолошка разнородност, која је јасна и на коју су многи упозоравали као на реметилачки фактор у реформским процесима, дошла до изражаја у томе периоду.
Грађански покрет УРА, нарочито главни одбор странке, од почетка приче о устоличењу имао је другачији став од ДФ-а, премијера и Демократа. Њихов високи функционер и бивши посланик Филип Аџић изјавио је слиједеће: „Ниједан догађај, било да је политички, вјерски или у организацији појединаца, није вриједан оваквог ризика, тензија и узнемирености грађана, па у складу са тим сматрам да није ни мудро ни одговорно инсистирати да свечаности поводом хиротоније митрополита црногорско-приморског Јоаникија буду на Цетињу. Приоритет свих приоритета треба да буде очување мира и безбједности грађана на Цетињу и у Црној Гори.“

Ова изјава је дата још 16. августа. Осим Аџића, сличне ставове су понављали и други функционери УРЕ, међу којима је предњачила Божена Јелушић.
Став ДФ-а и Демократа је био да држава мора омогућити Митрополији да устоличење обави на Цетињу по изричитој жељи митрополита Јоаникија. Премијер је, такође, био при томе ставу.
Крећу немири на Цетињу
Даље ситуацију радикализују немири на Цетињу који су кренули 4. септембра. Били су раније најављени и подржани од највиших опозиционих структура око ДПС-а, па и од предсједника државе лично. Оне, заиста потресне сцене, са Цетиња, обишле су тога дана цијели регион. Ситуација је била загријана до максимума, није била искључена ни могућност људских жртава. Касније су високи званичници и сам премијер говорили о томе да је постојала бојазан од избијања грађанског рата у Црној Гори. Снимци са забарикадираних путева на Цетињу, људи са молотовљевим коктелима и слични одају утисак да су такве оцјене примјерене.
Долазак патријарха у Подгорицу
У међувремену, у Подгорицу долази Патријарх Порфирије. Велељепни дочек му је спремило, по свим процјенама 20 хиљада Црногораца испред подгоричког Храма. Свечаност је протекла мирно и поруке које су се могле чути су заиста биле прикладне тренутку. Нарочито је био поучан и интересантан говор патријарха Порфирија. Истински помиритељски, отворен према свима, баш онакав каква треба да буде улога наше Митрополије у Црној Гори.

Међутим ситуација се закомпликовала након дочека, на каснијим састанцима владиних и црквених функционера гдје се договарала организација сутрашњег устоличења.
Да ли је било покушаја државног удара?
Лидери Демократскога Фронта су касније саопштили, како их је Кривокапић позвао и чак дао квалификацију да је у току државни удар у Црној Гори и да неке безбједносне структуре не примају наређења Владе. Осим њих о томе је говорио и предсједник Србије Александар Вучић, као и Демократе.
Ова ноћ, 4. на 5. септембар је изгледа била веома турбулентна и до краја је оголила неке нове несугласице и сукобе унутар саме Владе. Сам премијер Кривокапић је у неколико наврата, па и у оној конференцији од неку ноћ говорио о томе да је било одређених пропуста и да ће они који су били њихови виновници морати да одговарају. По свим информацијама које круже у јавности, Кривокапић је мислио на директора Управе полиције Зорана Брђанина и дијелом на министра Секуловића. Изгледа да су они у тим тренуцима били става да се устоличење никако не би требало одржати на Цетињу ради безбједносних ризика.
Касније изјаве премијера Кривокапића нас наводе на закључак да су дотични функционери промијенили став тек када су наишли на тврдо увјеравање Патријарха да ће поћи пјешке ка Цетињу и став Кривокапића да ће кренути и он сам. По премијеровим ријечима тек тада је Управа полиције, почела дјеловати јединствено и испунила његова очекивања.
Међутим, то је оставило изгледа оставило много горчине у односима унутар Владе, као и унутар парламентарне већине и то сада на релацији УРА-Демократе.
Политичка бура у Црној Гори, најаве смјене функционера
Премијер у својим изјавама није изричито помињао ни смјену Секуловића, а ни смјену Брђанина. Међутим, медијски концерн Вијести, дошао је до информација да је у понедјељак на састанку Владе, Кривокапић тражио од Секуловића смјену Брђанина. По њиховим наводима министар је то одбио, тражећи увјерљивије разлоге за такав потез. То је изреволтирало премијера и наводно му је рекао да ће предложити његову смјену Скупштини Црне Горе.

Али, опет према наводима Вијести, Кривокапић је под великим притиском амбасада да не захтјева смјену Секуловића. У томе предњаче амбасаде САД и Велике Британије. Чини се по њиховим чланцима, да дотични медијски концерн ликује над таквим утицајем странаца. Потсјећамо читаоце да су управо Вијести прве ту када треба осудити наводно и недоказано мијешање друге државе (Србије) у унутрашње ствари Црне Горе. Изгледа да мијешање западне „велике браће“, не смета сујети Жељка Ивановића, чим нас тај „Ловац на змајеве“ није почастио једном „суверенистичком“ колумном.
Осим тога, у њихову одбрану је стао и сам Дритан Абазовић. Појавиле су се информације да ће се УРА повући из власти ако се поменути функционери смијене. То не треба узимати као немогуће, поготово ако знамо колико коалициони потенцијал има УРА са ДПС-ом, јер се суштински ради о идеолошки врло блиским партијама.
Овај расплет догађаја довео је изгледа и до краха једне сумало „брачне“ идиле између концерна Вијести и премијера Кривокапића. Озбиљни критички тонови су са тога медија упућени ових дана према премијеру. Чини се да су све тачнији они наводи ДФ-а, да је досадашњи рад Владе у ствари био слијепо послушништво центрима моћи управо окупљеним око тога медијскога концерна. Чим се мало одступило од те политике, крећу хајке Вијести за очување њихових директних кадрова у власти, као што су Брђанин у Секуловић.
Све у свему Црна Гора ће се извјесно и даље кретати у зони нестабилности власти, с тим да сада по свему судећи тежиште сукоба неће бити на ДФ-у, него на УРИ.
пише: Михаило Братић
насловна фотографија: Вијести.ба