Поплаве у Немачкој
Запад Немачке последњих дана потресају катастрофалне поплаве у којима је до сада више од 100 људи изгубило живот. Северна Рајна-Вестфалија, најмногољуднија немачка покрајина уједно је и једна од најпогођенијих, а њен премијер и новоизабрани лидер Демохришћана Армин Лашет нашао се у центру пажње немачке јавности. На који начин и могу ли поплаве у Немачкој да утичу на резултате демохришћана на септембарским изборима?
Тежак задатак за Лашета
Снимци и фотографије катастрофалних поплава које су погодиле делове Западне Европе обишле су свет и оставиле много људи у шоку. Катаклизмичне сцене бујица које носе аутомобиле и кровова кућа који се једва назиру испод воде које су традиционално биле резервисане за сиромашне државе тропског појаса сада су почеле да долазе и из неких од најбогатијих држава света.
Док у Немачкој бујају поплаве Меркел на одмору
У одсуству Англеле Меркел која ову недељу проводи на “опроштајној” посети Сједињеним Америчким Државама, премијер Северне Рајне-Вестфалије и демохришћански кандидат на предстојећим изборима Армин Лашет нашао се као лице одговорно за брз и адекватан одговор у овој кризној ситуацији. Као шеф извршне власти у најмногољуднијој немачкој покрајини, имаће могућност (али и обавезу) да преузме све што је неопходно како би се спречио даљи губитак људских живота, али и санација огромне штете која ће остати након поплава.

Још једно битно питање које ће се несумњиво покренути је однос према заштити животне средине и пре свега глобалног загревања. Стручњаци упозоравају да је управо то разлог све чешћих случајева такозваног “екстремног времена” које је почело да погађа и оне државе које до сада нису имале значајнијих проблема са непогодама те врсте. У недавном интервјуу Лашет је изјавио да “само зато што је такав дан не значи и промену политике” алудирајући на то да не треба доносити брзоплете одлуке у кризним временима. Ипак, ова изјава је наишла на критике у немачкој јавности и Лашет је на крају био приморан да се извини, што не може бити пријатно у тренутку када су му управо Зелени главни ривал у изборној трци.
Код зелених не цветају руже
Ипак, ни у кампу Зелених не цветају руже. Након што су пре нешто више од два месеца успели да у неколико истраживања јавног мњења избију на прво место, Зелени већ недељама пролазе кроз велике проблеме и пад популарности. У центру пажње нашла се њихова кандидаткиња за канцелара Аналена Бербок. Млада и динамична, Бербок је врло брзо стекла наклоност немачких медија жедних за новим лицима која би могла прекинути “стабилократију” Ангеле Меркел и унети нову енергију у немачку политику. Међутим, није било потребно много времена да на видело изађу и многи проблеми Зелених и саме Аналене Бербок.
Ана Бербок оптужена пред изборе
Оптужбе за плагирање делова њене књиге, као и непријављивање одређених новчаних уплата које је примила од своје партије утицале су на имиџ партије која се залаже за већу транспарентност у финасијама. Такође, Зелени су имали доста проблема да одбране нека од својих обећања која су критичари окарактерисали као превише амбициозна и често штетна по квалитет живота просечног Немца (као што су на пример често неутемељене оптужбе да желе да забране много тога у име смањења загађења и потрошње енергије). Овакви предлози били су лака мета критичара и утицали су на пад популарности Зелених.
“Политика забране” ће се ипак морати да постане реалност у Европској Унији наредних година, желели то њени грађани или не. Европска комисија је недавно предложила веома амбициозан план у борби против глобалног загревања, а да би он имао било какву будућност неопходно ће бити и активно учешће Немачке као стожерне државе у Европској Унији. Ко год да преузме канцеларску дужност у септембру мораће да пронађе баланс између бриге за просперитет немачке економије (пре свега представника ауто индустрије, али и енергетског сектора) и бриге за будућност животне средине.

Армин Лашет жели коалицју са ФДП-ом
Армин Лашет је недавно изјавио да би за њега Слободне демократе (ФДП) били идеалан коалициони партнер. И поред њихове растуће популарности у последње време уопште није извесно да ће Демохришћани и ФДП самостално имати већину у Бундестагу. Такође, Лашетова обећања да неће бити смањења пореза у доба пандемије не уклапају се са идеологијом ФДП-а, либералне партије која се залаже за интересе немачке бизнис класе и пропагира смањење пореза и веће економске слободе.
Ни 2 месеца пред изборе у Немачкој нема коалиција
Како ствари тренутно стоје, иако је до савезних избора остало тек нешто више од 2 месеца, број потенцијалних коалиција је и даље велики. Одговор на питање ко ће предводити Немачку наредне четири године највероватније нећемо добити до самог краја изборног циклуса.
пише: Алекса Пауновић
текст написан: 17. јула. 2021. године
насловна фотографија: REUTERS