Од доласка Здравка Кривокапића на чело Владе, Црну Гору потресају крупна питања и њима пратећи крупни сукоби. Од самог састављања Владе, па до данашњег дана теме су се као на траци смјењивале али оштрица сукоба и неслагања унутар парламентарне већине и Кривокапића није тупила. Послиједњих дана је најактуелније питање да ли Кривокапић избјегава попис и Темељни уговор са СПЦ.
Управо је гостовање премијера Кривокапића и министра Спајића на ТВ Пљевља покренуло лавину реакција у јавности Црне Горе. Наиме, премијер је за поменути медиј изјавио како је тешко да ове године буде пописа, јер за њега треба доста припреме, и да Црна Гора има техничке потешкоће у провођењу истог. Такође, казао је како би на попису требале више да нас занимају друге карактеристике, а не вјера и нација како је то сада случај.
Ко има посљедњу ријеч: Синод СПЦ и/или Кривокапић?

Осим тога, поменуо је и да је Влада спремна да потпише темељни уговор са СПЦ и да је он прослијеђен Патријаршији.
Међутим, та верзија темељног уговора није она која је првобитно била усаглашена, још у мандату министра Лепосавића. Напротив, она је претрпила измјене од стране Владе Црне Горе, за које је Патријарх рекао да су значајне и прилично велике. Поводом измјена се огласио и потпредсједник Владе Дритан Абазовић, који је рекао да је из уговора избачено све што се коси са интересом државе Црне Горе.
У медијима се спекулише да је у прошлој верзији темељног уговора било проблематично то што је означавао Српску православну цркву као једину традиционалну. Такође, пише се да је за одређене кругове у Влади проблем помињања континуитета Цркве од 13. вијека. Кривокапићеви критичари говоре да је управо то писало у оној првобитној преамбули која је за Кривокапића била спорна.
Но, портал Дана јавља, позивајући се на изворе у СПЦ, да је та формулација о континуитету СПЦ, након много сукоба у Влади, ипак, враћена и да су за Патријаршију нејасни чланови 11 и 13, који се тичу изношења реликвија из Црне Горе и грађења храмова.
Патријарх Порфирије је у свом писму премијеру Кривокапићу између осталог навео: „… као и у било ком другом послу, и у овом желимо да на исти начин сагледамо, уважимо и заштитимо интересе обе стране, поготово што у конкретном случају, обе стране заправо у већини чини исти верујући народ, као меру пуне одговорности Ваше предлоге смо упутили одређеној стручној комисији која треба да утврди у чему је њихов квалитативни допринос у односу на већ утврђен, у потпуности усаглашен и од Вас прихваћен текст који смо намеравали да потпишемо 27. маја текуће године у Патријаршијском двору у Београду. Чланови стручне комисије ће по окончању сезоне годишњих одмора, своју анализу доставити Светом Архијерејском Синоду, који ће Вас потом обавестити о ставу Српске Патријаршије по овом важном питању“.
Подсјећамо читаоце да је устоличење новоизабраног Митрополита Јоаникија заказано за 4. септембар у Цетињском манастиру. Управо тај датум је у јавности и у црквеним круговима фигурирао као погодан за потписивање темељног уговора, јер ће тада у Црној Гори бити Патријарх Порфирије. Остаје питање да ли ће за ових 20-ак дана које имају на располагању, Влада и СПЦ усагласити текст темељног уговора и коначно затворити ту тему.
Да ли Кривокапић избјегава попис?

Ништа мање запажена није била ни изјава о попису у Црној Гори – напротив. Одавно се провлачи кроз медије, најчешће грађанистичке профилације, да би се попис могао одложити, да би то било добро из здравствених разлога и сл. Није без подршке истих прошла ни идеја да се на попису уопште не изјашњава о националној припадности.
Кривокапић је био први који је критиковао те идеје НВО сектора говорећи да је то важно и питајући их како те захтјеве нису толико времена испостављали ДПС и Милу Ђукановићу. Међутим, у већ поменутом гостовању на ТВ Пљевља, у премијеровом говору се могу чути неки други тонови, који, чини се, нагињу ка осовини Вијести–Бечић–НВО.
Кривокапић је на то добио експресан одговор са различитих адреса. Огласио се ДФ, НВО Ми знамо ко смо, као и бројни други српски интелектуалци, медији и други актери јавне сцене у Црној Гори.
У отвореном писму Влади Црне Горе из НВО Ми знамо ко смо, поручили су како Кривокапић треба детаљније да елаборира свој став о техничкој неспремности Црне Горе да проведе попис становништва. Такође, поставили су питање одговорности надлежног министра, у овом случају Спајића, због тога што није спремио све потребно за провођење пописа. Критиковали су премијеров став да би мање важни требали да буду етничка и вјерска припадност на попису, говорећи да нема никаквог правног утемељења у избјегавању изјашњавања о томе.
Из ДФ су поручили да ако не буде пописа неће бити ни Кривокапићеве владе. „Готово је Здравко. Сан о владању без подршке посланика и афирмацији тековина Мила Ђукановића је завршен. Евентуално неодржавање пописа директно би било усмјерено против српског народа у Црној Гори, против оних људи који су побиједили 30. августа, и који су се, између осталог, борили да се Црна Гора врати себи и својој традицији након деценија прогона и затирања српског идентитета“, објавили су из ДФ на својој страници.
Кривокапић их је, након тога, позвао да се врате у Скупштину и да тамо усвоје Закон о попису, опомињући их да не врше опструкцију. Из ДФ-а су му и на то оштро одговорили. „Ако је само проблем у Закону, нека Здравко Кривокапић предложи Закон о попису и ДФ ће га гласати. Било је и досада времена да се тај закон предложи, али то очигледно Кривокапића није интересовало. Дакле, само нека он предложи Закон о попису и ДФ је ту да гласа, као што ћемо бити ту и када се буде гласао нови Тужилачки савјет, а свакако да има читав низ других предлога закона за наше оправдано одсуство са засиједања Скупштине. Попис је за наш народ једна од најважнијих тема, а ДФ никада није издао и изневјерио оне које је заступао“, навели су у свом саопштењу.
Кривокапићу није остало много времена да поменути Закон о попису предложи. Осим тога није остало много времена да се поради на техничким условима за провођење пописа. С обзиром да ће се о Тужилачком савјету, изгледа расправљати тек крајем августа, почетком септембра, остаје средина септембра као крајњи рок Кривокапићу да се позабави Законом о попису. Да ли ће он пробити тај рок иодложити попис, а тиме довести у питање опстанак своје Владе, вријеме ће показати.
Аутор: Михаило Братић
Насловна фотографија: Танјуг/АР