Београд је данас дочекаo вест да је председник Сједињених Америчких Држава Џо Бајден именовао дипломату Кристофера Хила за новог амбасадора САД у Београду. Хил ће преузети функцију коју је до сад обављао Ентони Годфри, али ко је заправо Кристофер Хил и шта ће његов долазак на место амбасадора значити за Србију?
Познавалац прилика на Балкану
Није тајна да је Кристофер Хил близак сарадник америчком председнику, те тако извори наводе да је врло искусан дипломата, и добар познавалац прилика на Балкану. Оно што је занимљиво јесте да је прва служба овог дипломате управо и започела у Београду, а постоји и могућност да ће обављање функције амбасадора у Србији бити и последња функција коју ће вршити, с обзиром да има 69 година.
Током каријере службовао је и у Ираку, Кореји, Пољској, Албанији и Македонији, вршио је и функцију помоћника државног секретара за источну Азију и Пацифик, а био је и шеф америчке делегације током преговора са Северном Корејом. Чинио је и део преговарачког тима који је довео до закључивања Дејтонског споразума, а током ове године је био и професор на Универзитету Колумбија на катедри за међународне и јавне послове.
Довођење инвестиција у Србију
Како наводе извори, долазак Хила у Србију жели да покаже већу заинтересованост Америке за Србију и Западни Балкан, поготово за дешавања на Косову. “Администрација САД на овај начин шаље поруку да им је стало до Србије и Балкана. Показује се да се мења амерички поглед и схватање улоге Србије на Западном Балкану“, наводе дипломатски извори.
Поред тога, спекулише се да би Хил могао да доведе америчке инвестиције у Србију и промовише Србију као инвестиционо подручје.
Обнављање америчког утицаја на Балкану
Више је него јасно да именовањем Хила Америка жели да обнови свој утицај на Балкану који је ослабио током мандата Доналда Трампа. Како преноси портал “Euronews Srbija“ именовање Хила могло би изазвати напетости код балканских лидера баш из поменутих разлога, поготово узимајући у обзир његово богато дипломатско искуство.
Извесно је да ће по доласку Хил покушати да изврши велики утицај поготово када је реч о косовском питању будући да му тензије са Балкана нису нимало стране. Он је 2019. године изјавио да је Вашингтон “практично дигао руке од косовског питања, те да је “унилатерализам“ администрације Доналда Трампа учинио да САД постану неважне тамо где би требало да буду важне“. Исте године изразио је разочарење што још увек постоје чланице ЕУ које нису признале Косово, тако да је и више него јасно да ће притисак на Србију и косовско питање бити још већи, поготово у тренуцима када тензије између Београда и Приштине свакодневно доводе до нових сукоба и инцидената између две стране. Зато, стручњаци сматрају да се Кристофер Хил враћа у Србију да доврши посао који није завршен 1999. године када је био на функцији специјалног изасланика за Косово и Метохију.
пише: Ана Козомара
насловна фотографија: ЕПА
разочарАње, не *разочарЕње.