Петог августа ове године обиљежава се 20 година од операција „Олуја“. Како се приближава тај датум поставља се питање ко иде на прославу у Книн, а ко, пак, не долази. Какав ће програм свечаности бити, какви ће се тонови послати, какве ће реакције публике бити, све су то питања која су занимљива за цијелу регионалну јавност.
Ове године ће се ради епидемиолошких мјера свечаност одржати на стадиону НК Динара, тако да ће моћи да присуствује велики број људи. Из надлежних тијела владе јављају да ће прослава имати потпору јаких полицијских и оружаних снага Хрватске. Дарко Неркић, секретар у хрватском Министарству бранитеља најавио је да ће министарство штампати 12 000 мајица и подијелити бранитељима у току прославе, јавља ХРТ.
Милошевић не долази на прославу

Поред тих информација јавност је ових дана заокупила она, регионално много значајнија. То је недавна изјава Бориса Милошевића да неће ићи на прославу Олује. Он је за хрватски Н1 изјавио како неће присуствовати на овогодишњој прослави. Навео је и како сматра да то није корак уназад и како не одустаје од политике помирења. Каже да ће и ове године као и прошле бити питања око његовог присуствовања, односно неприсуствовања прослави.
Подсјећамо читаоце да је Борис Милошевић представник Срба у хрватској Влади. Члан је Самосталне демократске српске странке, партије чији је оснивач Милорад Пуповац.
Његова прошлогодишња одлука је изазвала огромно негодовање у српској јавности и бројне полемике око тога да ли је то исправан политички пут за Србе у Хрватској.
Ко иде на прославу из Црне Горе

Од пада Ђукановићевога режима 30. августа прошле године, воде се озбиљне препирке унутар парламентарне већине о курсу спољне политике нове владе. Негдје у тој расправи у мају мјесецу се јавило и питање одласка на прославу „Олује“.
Наиме на сједници црногорскога Парламента посланик ДФ-а Јован Јоле Вучуровић је поставио питање да ли ће влада и ове године послати представника у Книн.
Испред Владе је одговорио Дритан Абазовић на слиједећи начин: „Не желимо да на било који начин будимо духове прошлости. Желимо да будемо партнерска земља, пацифистичка и позивам и вас да нам у томе помогнете. Што се мене тиче, све су жртве исте и исказујем велику жал и бол, у лично и у име владе, према свим жртвама независно од њихове националне, верске или било које припадности“.
Из овога одговора се да закључити да неће бити дисконтинуитета у односу на одлуке прошле владе. Осим тога изјаве министра спољних послова Црне Горе, Радуловића управо потврђују такве закључке. Извјесно је да ће таква одлука додатно пољуљати ионако нестабилне прилике у Црној Гори, нарочитона релацији ДФ – Влада.
Линта: Хрватска је држава у којој се рехабилитује геноцидна НДХ
Предсједник савеза Срба из региона изјавио је да се „У Хрватској (..) сваког 5. августа на државном нивоу слави прогон више од 220.000 Срба са подручја Сјеверне Далмације, Лике, Баније и Кордуна а више од 2.000 српских жртава, од тога 1.200 цивила, се прешућују, омаловажавају и негирају. Хрватска је држава у којој се негирају ратни злочини над Србима, славе злочинци и рехабилитује геноцидна НДХ и усташтво што представља кршење цивилизацијских вриједности данашњег свијета. Прије, током и послије злочиначке акције „Олуја“ протјерано је више од 120.000 Срба у 13 западнокрајишких општина а страдало је више од 700 Срба“ преноси „in4s“.
пише: Михаило Братић
насловна фотографија: HTV/HRT