Како СНСД-ова ТВ Бастиља – РТРС гази новинарску професију. Одавно се већ може констатовати да велики медији и у Републици Српској и у региону свој посао не раде професионално. Да су политички обојени, искључиви, сугестивни, све оно што добар медиј не би требао бити. Када је ријеч о приватним медијима, то је донекле разумљиво, иако и они, користећи националну фреквенцију на тај начин злоупотребљавају државни ресурс. Но, нејасно је како један јавни сервис може до те мјере скренути у политиканство и таблоидно новинарство.
Такав нам је пријер показао јуче РТРС (Радио телевизија Републике Српске) на свом порталу и у свом Дневнику, у извјештају са два протеста: бијељинског и бањалучког. Наиме, ако неко од читаоца није испратио о каквим је протестима ријеч треба рећи да је у Бањалуци протестовала удружена опозиција са нивоа Републике (СДС, ПДП, ДНС, Вукановић…). На том протесту могли су се чути захтјеви за слободу медија, престанак хајке против БН телевизије и слично, као и захтјеви за процесуирање људи које опозиција оптужује у афери „кисеоник“.
У Бијељини је локална скупштинска већина око СНСД-а, протестовала против градоначелника који је из редова СДС-а. По њиховим наводима градоначелник Петровић опструише развој Семберије и требао би се повући са своје позиције.
Е сада, да се вратимо на то како јавни сервис извјештава о та два догађаја. Да видимо о каквом се краху новинарске професије ради у поменутом примјеру.
Протест у Бијељини РТРС гази новинарску професију
Прво да се позабавимо извјештајем из Бањалуке, са протеста опозиције. „Опозиција је вечерас на Трг Крајине у Бањалуци извела чланство и симпатизере. Звиждука није недостајало. Највише су звиждали онима, који су до јуче били дио власти, а ни предсједник СДС-а Мирко Шаровић није био увјерљив, па тако није побрао ни симпатије“, почињу новинари РТРС-а.
Када гледате један протест, нарочито ако сте јавни сервис било би логично да захтјеви тога протеста које је опозиција сажела у неколико тачака буду важнији од тога да ли је било звиждука или не. Овај извјештај би се у најбољем случају могао очекивати од једног Информера или нечега налик томе, од јавног сервиса никако.
„Иако су данима позивали грађане широм Републике, најављивали скуп од 20.000 људи, организовали превоз аутобусима за чланство и симпатизере, њихова очекивања нису испуњена. Са истом пјесмом „Систем те лаже“, почињали су и 2018. године, када су злоупотријебили смрт младића зарад политичких поена, а данас то чине играјући се са здрављем људи и пацијената на респиратору“, наставља „јавни сервис“.
Овдје већ добијамо једно „пар екселанс“ партијско саопштење. Прво, откуд једном новинару јавног сервиса право да говори како је опозиција злоупотребљавала смрт младића 2018. године. Затим, откуд једном новинару, који би требао да пише извјештај са лица мјеста, право да даје квалификацију како се опозиција игра са здрављем људи на респиратору. Ваљда је тамо гдје се учио новинарству требао да научи то да извјештај не смије да се претвори у политичко памфлетирање које доноси поене било којој партији или организацији.
Даље наставља РТРС: „Пред окупљенима и опозиционар лидер ДНС-а Ненад Нешић. Милионер, који је донедавно руководио Путевима Републике Српске, а јавност ће га памтитити по шутирању новца.
Због овога су Јелена Тривић и Драшко Станивуковић крајем септембра 2019. тражили од премијера Радована Вишковића да смијени Нешића са функције диретора ЈП Путеви Српске. Тада су говорили да мора бити смијењен из моралних разлога, а данас стоје поред њега и заговарају бољи живот. Небојша Вукановић тада је због Нешићевог бахаћења, како је сам рекао, тражио од опозиције да орагнизује протесте.
Милан Радовић данас представљен као успјешан банкар и бизнисмен, годинама је био на челу банке која је сарађивала са свим Владиним институцијама.
А Мирко Шаровић на ред за говорницу дошао је тек послије Драшка Станивуковића. Његово расположење најбоље говори о атмосфери унутар уједињене опозиције“, завршава извјештај са протеста опозиције.
Погледајте молим Вас како изгледа текст који би требао да информише јавност о томе шта се дешавало у Бањалуци. Ставите се у ситуацију некога ко не познаје политичке прилике у РС. Шта би из овог извјештаја могли закључити? Има ли овдје забиљежен иједан захтјев опозиције? Да ли је РТРС узео након протеста изјаву од неког лидера? Да ли је у самом извјештају поменуо ишта битно речено на скупу? Да ли је поменуо повод окупљања?
Заиста је крајње дегутантно када видите да неко ко би требао бити новинар пише један школски примјер партијског саопштења. Ставља се на страну власти, арбитрира, даје политичке квалификације, спинује, ради све оно што добар новинар и добре новине себи никада не би смјели дозволити. Притом, уопште не помињући шта је разлог протеста, зашто се у граду, у коме вјероватно и он сам живи, окупило неколико хиљада људи да искаже своје неслагање са било чим. Овај својеврстан скандал пролази неопажено у јавности која није довољно грађански зрела да буде осјетљива на овакву врсту злоупотребе јавног ресурса у партијске сврхе.
Како о протестима србијанске опозиције извјештава РТС
Да би направио једно поређење сада ћу поменути један извјештај јавног сервиса Србије – РТС-а, о протесту опозиције у Београду 2017. године. Узгред речено, ни сам РТС не одликује завидан ниво укључивости, отворености и објективности, али су ипак сачували неке моралне узусе који посао новинара ипак чине смисленим и достојним.
На сликама испод погледајте о каквом се извјештају ради.
Дакле прва ствар, помиње се разлог протеста. То је у овом случају избор Александра Вучића за предсједника.
Друга ствар помиње се гро организатора протеста, а не само они који су компромитовани или шта већ.
Трећа ствар преносе се изјаве учесника. Тачније Бориса Тадића и Саше Јанковића. Па тако читалац може стећи бар основни увид у захтјеве протестаната.
Затим, на самом крају се наводи да су протестанти дували у пиштаљке, наводи се које су транспаренте носили итд.
Дакле, нема политикантских оцјена. Нема квалификација протеста. Нема етикетирања организатора. Нема отварања политичке расправе у извјештају. Поредите ово, са оним назови извјештајем РТРС-а о протесту у Бањалуци. Заиста се ради о застиђу за новинарство Републике Српске.
Извјештај РТРС из Бијељине
Да би цијела ствар била још гора извјештај са протеста у Бијељини, који је организовала локална Додикова партија је сушта супротност овоме из Бањалуке. Погледајте на сликама испод шта пише у овом извјештају.
Дакле имамо прво разлог протеста како кажу протестанти лоше управљање градом.
Затим, имамо изјаве готово свих важнијих учесника протеста. Тако да из њих јасно можемо закључити зашто су се ти људи у Бијељини окупили и шта траже.
Срамота за новинарство у Српској
Дакле, јасно је да није ријеч о томе да РТРС нема новинаре који могу професионално обавити свој посао. Него је проблем што уредништво јавног сервиса Српске слуша налоге из партијске централе, а не оне које налаже права новинарска етика. Управо ово је најбољи показатељ да прича о неизграђености институција представља велики проблем транзиционих система какав је Република Српска. Јер јавни сервис – РТРС би морао бити примјер доброг и квалитетног медија, коме се може вјеровати који не арбитрира, који не етикетира, него који извјештава грађане објективно о томе шта се догодило. Нажалост, ови примјери показују да ствар стоји управо супротно. Да РТРС извјештава у стилу најгорих и најјефтинијих таблоида, што је како сам већ рекао застиђе за новинарство у нашој Републици.
Ако већ РТРС хоће да обајви овакве ствари онда би требали научити да се то не ради у информативном дијелу. Ако већ имају мотиве да критикују било коју политичку опцију иако то јавни сервис не био смио имати, али ево да узмемо да имају, онда нека обогате свој портал једном рубриком у којој се објављују ауторски текстови иза којих не стоји редакција. А, информативни дио рада једне медијске кући мијешати са оваквом врстом политичког памфлетирања и партијске послушности, то је заиста скандалозно. Можда је усред добрих веза србијанске и власти Републике Српске, РТРС у у знак љубави за браћу преко Дрине, тајно примио у уреднички тим Драгана Ј. Вучићевића. Или су пак аутохтоне структуре из Српске изњедриле једног таквог информера.
пише: Михаило Братић
Снимци екрана: портали РТРС И РТС
насловна фотографија: РТРС
Требало би још нагласити да ртрс каже: “ У Бањалуци одржан протест опозиције“ а у „Бијељини одржан народни скуп“.