Колико пута сте ви или неко вама близак прећутали насиље? Да ли знате неки од анонимних бројева телефона за жртве насиља? Немогућност анонимне пријаве и изостанак поверења у надлежне институције један је најчешћих узрока непријављивања насиља.
Центар за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској има чак 3 националне линије за помоћ жртвама насиља. Националну дечију линију, родитељски телефон и СОС телефон за жене са искуством насиља.
Национална дечија линија
НДЛ је бесплатно телефонско саветовање за децу, доступно увек. У случају да је деци потребан разговор са особом од поверења, ако су на било који начин угрожена њихова права или су изложена било каквом облику насиља.
Анонимна, бесплатна и поверљива линија доступна је на броју 116-111, 24 сата дневно!
СОС телефон за жене жртве насиља
Такође бесплатан и доступан 24 сата сваког дана у години. Ово је прва нацинална саветодавна линија за жене које су трпеле или трпе родно засновано насиље. Основне услуге ове службе су саветовање, едукација и упућивање.
А број телефона је: 0800 222 003
Због чега је тешко рећи ЈА САМ ЖРТВА НАСИЉА?
Насиље у Србији преплављује како насловне стране разних новина, најаве у дневницима, вестима, тако су и читаве емисије посвећене трагедијама и несрећама изазавним насиљем. Ипак, чини се да је и даље веома тешко, као жртва насиља, изборити се за своја права.
Насиље се трпи из страха да се насилник напусти
Сматра се да су највеће препреке да жртва подигне глас против насиља страх да напусти насилника, веровање да је насиље нормлано, да га сви трпе, само се ћути о томе или да ће се породица распасти. Жене најчешће осећају стид и кривицу или се надају да ће се насилник променити. Недостатак новца, културолошка и верска уверења, такође, често стоје на путу изласка из пакла насиља. Али, нажалост, и неповерење у надлежне институције, посебно у малим срединама, где је велика вероватноћа да запослени познају насилника.
Родитељски телефон 0800 007 000
Центар за заштиту одојчади, деце и омладине Београд, осим бројева телефона за жртве насиља има и линију за помоћ у родитељству. Разлози због којих људи позивају ову службу су нејчешће родитељске дилеме. Да ли сам добро поступио као родитељ, необична понашања, брачне кризе и њихов утицај на децу, отпор ауторитету родитеља и слично.
Ко се јавља када позoвем?
На свим поменутим линијама раде искусни стручњаци у области бриге о деци и породици. Специјлаисти из области психологије, социјалног рада, педагодије, запослени при центру у Звечанској, пролазе и посебне обуке за рад са женама које су доживеле насиље.
Зато уколико је вама или некоме кога познајте потребна помоћ, не чекајте и помозите себи и другима. Јер никад није касно за бољи живот и срећније детињство!
Пише: Марија Петровић