Оно што су многи очекивали од немачких избора на крају се и обистинило: резултати су несумњиво најтеснији у новијој историји најмногољудније земље ЕУ. Излазне анкете непосредно након окончања гласања у 18 часова показале су готово изједначен резултат две водеће партије, ЦДУ и Социјалдемократа. Према последњим информацијама у време писања овог текста Социјалдемократе се налазе на првом месту, али са већином која се мери у десетинама процента. Овај резултат значи да ће две водеће партије бити готово изједначене по броју места у Бундестагу, али ће и Шолц и Лашет желети да обезбеде прво место, ма колико оно тесно било, како би имали макар и минималну предност при формирању коалиције.
Зелени
Зелени се према излазним анкетама крећу на нешто мање од 15% гласова, што би се могло назвати благим разочарењем. Иако нико није очекивао да је резултат од готово 25% колико им се предвиђало у априлу реалан, Зелени су се надали да би могли остварити нешто бољи резултат од оног који су на крају постигли. То је потврдила и њихова кандидаткиња за канцелара Аналена Бербок, која је изјавила да су они хтели више, те да преузима одговорност за сопствене грешке у кампањи које су Зелене вероватно коштале неколико процената. Они ће се свакако наћи у готово свим коалиционим разговорима и врло вероватно ће ући у наредну владу, само је питање са којом партијом као стожером.
Слободне демократе (ФДП)
Слободне демократе (ФДП) и Алтернатива за Немачку такође су готово изједначени на око 11%, а ни ту још увек није јасно ко је добио више гласова. Алтернатива је доживела благи пад, али не толико велики као што су им нека истраживања предвиђала. Они су показали да су сада већ етаблирана партија те да могу да опстану на политичкој сцени и када њихове омиљене теме попут имиграције нису у фокусу јавности. ФДП је благо поправио свој резултат у односу на претходне изборе и попут Зелених играће битну улогу у коалиционим преговорима са две водеће партије.
Левица
Левица је остварила далеко најслабији резултат и налази се око ценсуза од 5%, далеко слабије од 9,2% којико су имали пре четири године. За њих је најпроблематичније то што према пројекцијама састава новог Бундестага потенцијална “Лева коалиција” која укључује њих, Социјалдемократе и Зелене нема потребну већину, те ће они вероватно остати без шанси да уђу у владајућу коалицију.
Ко ће чинити нову коалицију?
Лидер Конзервативаца Армин Лашет је непосредно након окончања гласања изјавио да “је глас за ЦДУ/ЦСУ коалицију глас против левичарске савезне владе”, те да ће “учинити све што је у његовој моћи да формира владу са ЦДУ на челу”. Кандидат Социјалдемократа Олоф Шолц изјавио је да је задовољан резултатима и да су гласачи послали јасну поруку да желе њега као новог канцелара.
Партија Слободних демократа ће, како ствари стоје, играти најважнију улогу у формирању наредне већине. Заменик лидера ове странке Волфганг Кубицки изјавио је да ФДП “жели да буде део нове владе”, али и да они преферирају тзв. Јамајка коалицију са Зеленима и ЦДУ-ом, што ће дефинитвно обрадовати Армина Лашета. Међутим, они нису искључили ни могућност формирања коалиције са СПД-ом, што значи да су све опције и даље отворене. Оно што је сигурно је то да ће они имати доста простора за уцењивање и једне и друге велике партије у Немачкој када коалициони преговори буду и званично почели.
АФД добила 21% гласова на простору некадашње Источне Немачке
Занимљиво је и то да је Алтернатива за Немачку искористила велики пад ЦДУ-а и тако избила на друго месо у некадашњој Источној Немачкој, освојивши по први пут више гласова од партије десног центра. Они су у том региону освојили око 21% гласова, тек нешто мање од најуспешнијих Социјалдемократа који стоје на око 23%. Они ће као и до сада остати ван свих коалиционих преговора, зато што друге партије одбијају да сарађују са њима због њихових контроверзних ставова.
пише: Алекса Пауновић
насловна фотографија: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN