Рођен у Ваљеву 1977. године. Након основне школе „Жикица Јовановић – Шпанац“ и Ваљевске гимназије, дипломирао на Филолошком факултету Универзитета у Београду, на одсеку за Енглески језик и књижевност. Двадесет година у настави. Привремено-повремени музичар, и љубитељ рок ен рола.
Социјална и Еколошка политика
• Главна тема ваше кампање несумњиво је еколошка политика, какав је план ваше коалиције да се избалансира економски и индустријски напредак али и да се заштити животна средина?
Једна од основних програмских начела Зеленог договора за Србију а то је да поцетим програмски документ који је Акција чији лидер Небојша Зеленовић, бивши градоначелник Шапца, који је у пракси показао како се то може урадити у мањим срединама и био директан разлог зашто се ми тој причи прикључујемо.
Да објасним једноставније, Шабац има отприлике становника као и Ваљево и има сличне проблеме као и сви градови Србије. Они су за четри године своје власти потпуно игнорисани са Републичног нивоа успели помоћу кредита и других извора финансирања да ураде неке конкретне ствари за грађане Шапца кад смо то видели а знајући које ми овде проблеме имамо а то су: рециклажа отпада, загаћен ваздух који је тема број један свима и други еколошки проблеми схватили смо да са собом имамо човека који је добар менаџер и нас је интересовало да узмемо пелцер.
Повезаност економије и екологије а додао бих као врло важан контекст економије пољопривреду које је кључно у нашој причи о здравом ваздуху, земљи и води је иста идеји да људи могу здраво да живе, добро да живе, срећно да живе и то је дирекно повезано са здравом пољопривредном производњом. Можемо то сада да видимо не само са Украјинским конфликтом него и већ дуже на светским тржиштима здрава храна је ресурс будућности али људи нису тога још у потпуности свесни
Зато је један од главних делова нашег „Зеленог договора“ циркуларна економија која је за раклико од линеарне економије производње и бацања коју данас имамо одржива и штити живортну средину.
• Ваша коалиција позива на промену закона о раду и повећањим давањима за социјалну политику како би та реформа социјалног систама и радничких права изгледала?
Проблем је да људи данас проводе живот у јурњави за каквим-таквим новцем који треба да им обезбеди какву-такву стабилност а да потпуно забораве за своја права. Погледајте у овом граду имате у сивој зони огроман број људи који раде за скандалозно мало новца; али ви немате неки значајан социјални неред по том питању.
Први који овде треба да изаћу на улице су сви они који раде по пекарама, бутицима, малим предузећима где држава дозвољава да се неко назива газдом ако има двоје или троје запослених које испаћује минималац. Ова пандемија је донела још једну превару, социјална помоћ испаћивана од стране државе, опет су ту послодавци држали све те конце па чак ни то нису уплаћивали својевољно.
Дакле одавно постоји та прича али закони у овој држави нису тако лоше направљени колико се ужасно спроводе на терену. Да субвенцијама и Да јачању сидиката, али људи су данас несвесни тога да за своја права требају да се боре. Ја очекујем да значајних социјалних немира тек треба да дође који би морали да повећају људима свест да не морају тако да живе, да не бих смели тако да живе.
Погледајте мало Скандинавске земље овде стално постоји та дихотомија исток-запад хајде да погледамо на север погледајте земљу у којој ви имате не само социјалну заштиту, огромни порези то значи да је њихов живот поприлично скуп али шта су тиме добили па тиме су добили социјалне службе које својим грађанима заиста брину. Поменуо сам пре неки дан у неком другом интервију нашу суграђанку која је специјални предагог која студира у Норвешкој чији је задатак да на скијашкој стази буде водич једној особи са тешким инвалидитетом која скија уз њену помоћ.
Замислите наше рецимо све маргинализоване групе да осећају такву подршку они ће бити не само чланови него ће и да се боре за ту државу. Ми смо подељени по толико различитих условно речено идеологија да више и непримећујемо оне за које би држава требала прво да постоји изгубили смо саосећање као категорију заиста.
Корупција и Децентрализација
• Какав је вас став о уведеном закону о пореклу имовине и посебном порезу? Да ли сматрате да је овај закон довео до смањења корупције у Републици Србији, и ако не које би законе требало увести?
Ја се не бавим дуго активно политиком али одавно пратим, ја се сећам барем десет инстанци у последних двадесет година када је посебна реч била вођена о томе, чак је била и агенција за спречавање корупција коју се не сећам ко је последњи пут поменуо ту агенцију која је у једном тренутку чак и показивала снагу бар на папиру.
Спровоћење закона у земљи у којој је правосудни систем нема аутономију, на који могу да утичу политичари директним позивом телефона ако бих нешто волео да се деси то је да правосудни систем добије такву заштиту коју ће му омогућити да спроводи законе у дело и те и неке друге хисам нажалост видео од промене власти 2000-те године политичку снагу за то.
Нема то везе са професионалцима они су спремни да раде свој посао али се политичка клима тако често и тако драматично мења и константно се непотизам и диктатура појављује на делу да су људи обесхрабњени посебно судије и ти правници који би за та права требало да се боре.
Законске реглативе нису лоше могу да се појачају додатно одузимање те имовине рецимо али је пре свега потребно дозволити институцијама да коначно могу да раде свој посао.
• Ваша коалиција разликује се од осталих и по томе да је већином чине локални покрети, какав је ваш став о повећаној аутономији локалних самоуправа, у којим областима бисте најрадије видели повећану аутономију?
Од 2017. када је основан Локални фрон као удружење грађана стално смо подрекавали важност децентрализације мада је то тема којом се баве многе политичке странке али на терену раде мало или ништа, недовољно су моћни да у центрима моћи о томе нешто конретно ураде, Ми смо више пута поменули између осталог смо донели и пројекат који се тиче локалног антикорупциског плана, знате да се сада локалне власти широм Србије и сви ти покрети су експозитуре власти они не доносе конкретно никакве одлуке они апсолутно и само извршавају поданичке задатке које добијају са вишег нивоа.
Ја се бојим да нашем нероду постала илузија да би тако нешто могло да се деси јер ако погледате историју још од времена кнеза Милоша није се на том нивоу много променило било је извесних помака рецимо између два светска рата и после другог светског рата у неком виду аутономије које су локалне власти имале. Али што је власт ауторитарнија као што ова јесте то се и оно мало слободе које се на локалу може понекад осетити гуши, нико никога ништа не пита и на локалним позицијама нећете добити професионалнце него послушнике.
Децентрализација као процес је одлична ствар под условом да је она званично спроведена на терену да није само мртво слово на папиру да ви имате квалитетне образоване људе који ће обављати тај посао на терену.
Конкретно говорим о комуналним предузећима Ваљево које има огроман проблем са загађењем погледајте мало решавање тих проблема у Шапцу је урађена топлана која је обезбедила грајање око пет хиљада домаћинстава мада они имају приступ природном гасу које ми немамо, такође Шабац је направио сарадњу са Сремском Митровицом иако су на власти биле две различите политичке опције у Митровици владајућа странка у Шапцу у то време Зеленовић јер и једни и други људи са ове и оне стране Саве имају исти проблем.
Такву врсту сарадње смо ми препознали и зато се прикључили измећу осталог тим осталим покретима ту имате преко шесдесет организација мањих и већих које су све заправо без обзира на политичку позициу које знају понекад да иду мало у екстреме имају један циљ а то је да људи њиховог места њиховог округа живе боље јер ово што сада живе то није живот.
Избори и Коалициони партнери
• На почетку кампање било је разматрања о подршци ваше коалиције Здравку Поношу као заједничком предсеникчком кандидату са „Уједињени за победу Србије“ због чега је дошло до одлуке да изађете са сопственим канидатом проф. Биљаном Стојковић? Да ли бите подржали Поноша или неког другог кандидата у потенцијалној другој рунди избора?
Опозициона сцена у Србији годинама показује немоћ да у крајњем случају барем оствари нека програмска начела заједништва која би нас сва вукла на исту страну. Сетите се покрета 1 од 5 милиона па онда Савеза за Србију, нечије сујете су рањиване које су ту превладале.
Они који се разумеју у политичку теорију знају да све озбиљне листе морају својим гласачима да између осталог понуде и програм и кадидате који тај програм заступају ми мислимо и ја дубоко верујем да је Биљана Стојковић одличан кандидат оне опције коју ми представљамо дакле наши бирачи уосталом ако хоћете мене као њиховог припадника иамју опцију која заступа њихове интересе и ставове
Много нас је који смо између осталог светоци како су ствари функционисале у претходним режимима можемо да видимо шта се дешава сада ми јесмо настали као нагон да нађемо нови пут. Цела опозициона сцена у Србији уопште сад овде не говорим о позицији људи десно, лево, центар итд. сви смо на истом задатку а то је да ова власт мора да падне или довољно ослаби да прекине са овим криминалним начином владања.
Жеља је да се на бирачком спектру понуди више различитих решења да би се привукло више различитих људи јер много је ту не само личних сујета политичара него и обичних грађана: „гласаћу за овог нећу за оног“ или „сећаш се шта је овај говорио а пре пет година.. десет година“ тај наратив власти „жути олош“ они ништа не могу да понуде од политике сем тога десет година раде ту исту мантру али та мантра ради.
Сетите се ствари које се десиле у Хрватској са „Можемо“ на претходим изборима који су узели изборе у Загребу поред СДП-а и ХДЗ-а они су добили трећу опцију сетите се Црне Горе где су више различитих опција ушле заједно у коалицију, није битно шта се десило у мођувремену ја причам о изборном резултату. Наша идеја је мислим јасно представљена да чињеница да имате више кандидата дефинитивно повећава излазност и у збиру даје више него мање.
Како се дешавало на претходним изборима са Сашом Јанковићем па и са листом Саше Радуловића иако се у међувремену са њим десиле невероватне ствари али говорим о томе да су људи на тренутке осећали ту могућност да неке ствари ипак крену на боље. Шта је циљ ових избора циљ ових избора је повећана излазност ми се заиста надамо да ће сво ово што смо заједно мислим цела опозиција урадили повећати излазност и донети неке конкретне резултате немамо никакву дилему да је избор Биљане Стојковић за нашег председничког кандидата апсолутно оправдано и мислим да је продуктиван из ових разлога које сам већ навео.
• Ваша коалиција прилично је отворена у ставу да сигурно неће ступати у коалицију са СНС-ом и странкама садашњег режима. Наше читаоце занима да ли би сте били отворени за сарадњу са осталим опозиционим странкама? У случају да би које би то странке биле?
Сведоци смо шта се дешавало у последње три године ненормалне ствари су се спајале. Кратко ћу, под један не долази у обзир било каква сарадња са српском напредном странком јер је њихов начин власти нешто што је директно супротно од сваког присмисла идеала за које се ми залажемо.
Са друге стране потпуно је јасно да ће сарадње са ове друге стране морати да буде и не кажем да нас неке програмске идеје и вредности не везују са другим покретима. Апсолутно ако причамо о Локалном Фронту Ваљево конкретно и коалицији Морамо овде на локалу наша идеја сада је да видимо колико смо добро ми то радили што смо радили а то ће једино да се покаже на изборима а ви знате какве су све промашаје у тим предизборним проценама озбиљни аналитичари правили да не оштримо ражањ док је зец у шуми сачекаћемо и видети.
Дакле да апсолутно да би се оваква укорењена и врло организована власт каква је транутно сменила и променила потребна је кохезија много већег броја људи уосталом то смо већ видели на пример и 1996-те са коалицијом Заједно и 2000-те са ДОС-ом мислим да нам треба један нови али сачекаћемо па видети.
• Пошто је вашу коалицију у популарност довео прошлогодишњи протести против Рио Тинта да ли сматрате у ретроспективи да су ти протести били успешни?
Протести против Рио Тинта и Зи Ћина и сличних неоколонијалних екплататора су у принципу сржи и костима овог народа.
Ја искрено стојим на становиштима прогреса и напретка људске еволуције и са те стране не могу да кажем да ми није драже да аутомобил иде на електричну енергију него на фосилно гориво са друге стране градити рудник у плодној долини, исељавати људе; Рио Тинто је можда метафора свега неправедног што нам се дешавало последњих деценија. Против те метафоре морамо јасно да се изразимо и онда су ти протести имали најразличитије људе најразличитијих ставова 14% бирача владајуће гарнитуре је негде у децембру у једног анкети било је против те експлатације.
Са друге стране политика и маркетинг и све остало ја бих само сумирао то на следећи начин у тој борби тешко је задржати ореол искреног правог борца за једну идеју мали покрети какав Локални Фронт јесте и у крајњем случају наше учешће у коалицији Морамо наше идеје да преживимо да наставимо да се боримо за идеју у коју дубоко верујемо.
Ми смо подржавали и друге организације и локално и шире поменућу „Марш са Колубаре“ и остале и стално подцртавали идеју заједништва на темама које нас све занимају дугорочно гледано знате рудник има животни век од више деценија хоће ли протести од пар месеци ту нешто променити, хоће ако одржимо атмосферу и ако следеће генерације не дају ту исту борбу то је дуготројна борба оно што јесте важно је да та тема перпетуира.
Крени Промени сада има народну иницијативу скупљања потписа за забрањивање експлотације литијума, да је то једна од првих постизборних тема, да коалиција Морамо стоји чврсто у ставу да је то црвена линија преко које нема повлачења, две црвене линије нема сарадње са СНС-ом и не таквој експлатацији литијума а нико никад није рекао да смо ми против свих рудника у тој политичкој борби ви чујете свашта али то је политички спин.
Разговор водио: Лука Јовановић