Након недавног састанка Патријарха Порфирија и предсједника Србије Александра Вучића дата су чврста обећања да ће се градити Меморијални центар Доња Градина, који би требао бити „свесрпско“ светилиште.
Доња Градина, мјесто масовних ликвидација
Много је тачака на карти нашега региона које су засуте невином крви српских жртава, али готово ниједна није толико трагична као Доња Градина. На томе мјесту вршене су масовне ликвидације заробљеника у усташком логору Јасеновац.
Оно је било погодно за такве ликвидације јер је заклонито и у широком кругу око њега није било никаквога насеља. Заробљеници, највише из Поткозарја и Босанске Крајине довођени су на ово стратиште и ту убијани и затрпавани у једну од 50 масовних гробница, колико се у комплексу налази. Према неким подацима само у Доњој Градини је живот изгубило преко 300 000 људи.
Данас је ово подручје преуређено у спомен парк, са обиљежених око 40 масовних гробница.


Меморијални центар у Доњој Градини – заједнички пројекат Српске и Србије
Као што смо навели, након недавног састанка Вучића и Патријарха Порфирија обећано је да ће се кренути са градњом грандиозног меморијалног центра.
Тим поводом Патријарх је изјавио како ћемо имати „ако Бог да, и на другој обали Саве меморијални центар, а имамо и Музеј жртава геноцида. Гајимо културу сећања јер то чини сваки зрео народ и тиме показује поштовање и према себи и према другима.“
Додао је како требамо урадити све да сачувамо сјећање на жртве злочина. Али да то памћење не треба бити злопамћење него да требао радити на томе да се ови злочини никоме и нигдје не понове.

Своје задовољство договореним изразио је и предсједник Александар Вучић. „Оно што је за нас значајно, данас смо коначно постигли договор, да кренемо у изградњу нечега што би требало да буде свесрпско светилиште на најтужнијем месту, у Доњој Градини, да подигнемо велики Меморијални центар у којем бисмо подсетили и на све друге злочине почињене над нашим народом и да свима укажемо кроз шта је српски народ пролазио, и да се шири истина о томе“, објавио је Вучић на своме инстаграм налогу и додао како је веома задовољан јер може учествовати у нечему историјском за наш народ.
Како се наводи финансирање 80 посто пројекта је преузела Србија, а 20 посто Република Српска. „Овај комплекс представљаће трајно подсјећање на стравичне злочине почињене над Србима на територијама које данас нису под контролом српског народа“, саопштили су из Додиковог кабинета.
Раније идејно рјешење за меморијални центар у Доњој Градини
На порталу „gradnja.rs“, још 2016. године је објављено је како ће изгледа пројекат који су подржаве Влада РС, Српска православна црква, као и свијетска организација Рома и Савез јеврејских општина. Пројекат је израдио архитекта Слободан Малдини, није нам познато да ли су касније вршене неке измјене на њему.



пише: Михаило Братић
наслована фотографија: градња.рс