У Судану је у току државни удар, где је војска укинула цивилну власт, ухапсила политичке лидере и прогласила ванредно стање. Вођа државног удара, генерал Абдел Фатах Бурхан, окривио је политичке сукобе међу политичарима као главни разлог за државни удар.
Генерал Бурхан оправдава државни удар
У телевизијском обраћању, он је рекао да су га сукоби између политичара, амбиције и подстицање на насиље приморали да делује како би заштитио безбедност нације и да „исправи курс револуције“. Он је рекао да је Судан и даље посвећен „међународним споразумима“ и преласку на цивилну власт, са изборима планираним за јул 2023.

Ухапшен премијер Абдалах Хамдок
Премијер Абдалах Хамдок и његова супруга су међу онима за које се наводи да су притворени и стављени у кућни притвор, заједно са члановима његовог кабинета и другим цивилним лидерима. Њихова локација је и даље непозната.
Како преноси Ројтерс, генерал Бурхан је рекао да је војни удар у понедаљак био оправдан да би се избегао „грађански рат“ и да ће притворени премијер бити враћен у свој дом у уторак.
Хамдок је наводно био под притиском да подржи државни удар, али је одбијао да то учини, и уместо тога је позвао људе да наставе са мирним протестима како би ,,одбранили револуцију“.
Премијер и његови чланови кабинета су део прелазне владе осмишљене да усмери Судан ка демократији након владавине бившег предсједника Омара ал-Башира. Подсећамо читаоце да је Омар ал-Башир био дугогодишњи председник Судана од 1993. па све до 2019. када га је суданска војска збацила са власти након народних протеста.
Протести широм Судана
Протести су избили у неколико градова, укључујући и главни град Картум. Наводи се да су најмање три особе погинуле након што су устрељане од стране војске. Градски аеродром је затворен, а међународни летови обустављени. Интернет и већина телефонских линија такође не раде. Особље Централне банке је наводно ступило у штрајк, а наводи се да лекари широм земље одбијају да раде у војним болницама осим у хитним случајевима.
Реакције међународне заједнице на државни удар у Судану
Афричка унија, чији је Судан члан, саопштила је да је са „дубоким запрепашћењем“ сазнала за ситуацију и позвала на „строго поштовање људских права“.
САД су се придружиле Великој Британији, ЕУ, УН и Афричкој унији тражећи ослобађање политичких лидера који су сада у кућном притвору. Амерички државни секретар Антони Блинкен рекао је да су акције суданске војске „издаја мирољубиве револуције Судана“.
Насловна: AFP/Getty Images
Пише: Никола Богдановић
Запратите нас на Фејсбуку, Инстаграму и Твитеру!