Друго коло последњег Гренд слема сезоне наставило је тренд започет у прва два дана Ју-Ес опена. Најбољи тенисер света је рутинском победом пришао ближе историјском подвигу, а резултати које смо видели доносе нам још неколико историјских чињеница везано за највеће тениске турнире. Временске неприлике које су захватиле Њујорк срећом су трајале само један дан, али „поплава“ која се дешава носиоцима у мушкој конкуренцији била је још јача него у првом колу.
„5“
У осврту на Ђоковићев жреб и потенцијални пут до титуле, секција „друго коло“ носила је име Јан-Ленарда Штруфа и нисам имао дилеме да ће управо Немац бити Новаков други противник. Читав досадашњи ток турнира у мушкој конкуренцији препун је био изненађења, а тако је било и у овом случају. Талон Грикспор, двадесетпетогодишњи холандски тенисер, пре овог турнира је само два пута учествовао у главном жребу неког Гренд слема, и оба пута је без већих проблема био савладан у три сета.
Штруф свакако није тенисер калибра Зверева и Тејлора Фрица, али је неколико пута стизао до трећих и четвртих кола и било је за очекивати да ће успети да у том мечу дође до победе. Шеснаест двоструких сервис грешака и прегршт неискориштених брејк лопти било је ипак превише у том дуелу да би немачки тенисер могао да слави, па је тако Холанђанин дошао до свог најбољег резултата каријере и шансе да се докаже на великој позорници.
Можда је грубо рећи да се Ђоковић није ни ознојио у току јучерашњег сусрета, али заиста је тако и изгледало. Далеко од тога да је холандски тенисер одиграо лош меч, већ је разлика у квалитету која постоји између њега и Новака просто превелика. Први рекет света је одиграо један типични меч за друго коло Гренд слема, онолико колико је потребно и никад даље од друге брзине. Видели смо благи пад концентрације у два наврата, при резултату 4:2 у другом сету када је Грикспор дошао до брејка, али је Ђоковић већ у следећем гему одузео сервис ривалу и завршио други сет, и на 3:2 у трећем када је било 0:40 на сервис српског тенисера, али је Новак освојио осам узастопних поена и лагано привео меч крају.
Некрунисани краљ одлучујућег сета
У мору неочекиваних резултата и изненађујућих парова трећег кола у мушкој конкуренцији, једна ствар се није променила – Кеи Нишикори је и даље краљ петих сетова. Велики знак питања стоји поред његове каријере и она чувена „шта би било кад би било“ фраза, која се у овом случају односи на његову немогућност да раније заврши мечеве.
Пред почетак турнира сам написао да не могу да прогнозирам ко би у мечу између јапанског тенисера и Макензија Мекдоналда могао да дође до победе, а тај дуел је до краја испунио моја очекивања, иако није изгледало да ће бити тако. Након првог сета у коме је амерички тенисер имао предност у већем делу, а Нишикори спасио три сет лопте на свој сервис и затим добио сет у тај-брејку, други и трећи сет су у потпуности били под контролом искусног Јапанца. При резултату 7:6(3) 6:3 5:4, јапански тенисер имао је прилику да сервира за победу и пласман у треће коло, међутим по већ много пута виђеном сценарију, урадио је то неуспешно. Мекдоналд је направио брејк, освојио сет у тај-брејку, а затим и потпуно доминирао током читавог четвртог сета и освојио га са 6:2.
Нишикори је приметно имао проблема са кретањем, каснио је пола корака на великом броју лопти које је у прва три сета стизао са лакоћом и након изгубљеног сервиса у првом гему петог сета чинило се да ће први пут након дужег времена изгубити један меч у петом сету. У том тренутку се завршио други чин овог меча и јапански тенисер је још једном доказао зашто има трећи најбољи проценат освојених петих сетова међу свим тенисерима у историји (27-7). Освојио је четири узастопна гема, а затим и без проблема одсервирао до краја сусрета и заказао јубиларни двадесети меч са Ђоковићем, мада у досадашњих деветнаест није имао претерано успеха (2-17).
Негативан рекорд у мушкој конкуренцији
У друго коло овогодишњег Ју-Ес опена ушли смо са само двадесет носилаца у мушкој конкуренцији, а из њега је изашло само петнаест. Од 2001. године, када је извршена промена и број носилаца на Гренд слем турнирима је повећан са 16 на 32, ово представља негативан рекорд по броју носиоца у трећем колу турнира.
Григор Димитров је по трећи пут на четири Гренд слема ове сезоне повређен ушао у меч, и након Ролан Гароса други пут морао да се повуче са меча због повреде. Стопало је мучило бугарског тенисера, и након изгубљена прва два сета од Аустралијанца Алексеја Попирина (6:7(4), 6:7(4)), при резултату 0:4 у трећем сету није могао више да издржи на терену и предао је дуел.
Најбољи чилеански тенисер и шеснаести носилац Кристијан Гарин је помало и очекивано заустављен у раној фази турнира, с обзиром да постоји значајна разлика у квалитету игре Чилеанца на његовој омиљеној подлози, шљаци, у односу на остале подлоге. Њега је у четири сета савладао Швајцарац Хенри Лаксонен, који је након победе над Милманом у првом колу уписао још једну веома лепу победу.
Најгори пораз (по ренкингу), а уједно и једно од највећих изненађења представља пораз осмог носиоца Каспера Руда од холандског тенисера Ботић ван ден Зандшлупа. Писао сам како Руд не би требао да представља претешку препреку за Медведева у четвртфиналу, али након два четвртфинала Мастерса на тврдој подлози, овај пораз у четири сета уз поприлично бледу партију ипак показује да норвешки тенисер још увек мора да ради да би могао да буде стални члан завршница турнира.
У мечу пуном преокрета, фантастичних поена и две изузетно занимљиве личности на терену, домаћи тенисер и бивши члан најбољих десет на свету, Џек Сок, најавио је свој повратак на сцену након неколико сезона у којима је чак успео да изгуби и ренкинг на АТП листи. Имао је Американац проблема са повредама, у једном тренутку је имао добрих двадесетак килограма више него што један спортиста треба да има и чинило се да ће тешко успети да се врати тамо где је некада био. Повреде су тренутно ствар прошлости, успео је Сок да се врати и у оптималну физичку форму и сада ће након победе у пет сетова против Александера Бублика (7:6(3), 6:7(2), 6:4, 4:6, 6:3) морати да савлада још једног „Сашу“, четвртог носиоца Зверева.

Италијанска ренесанса на ободима Њујорка
Једно од највећих изненађења турнира за сада је свакако Андреас Сепи. Тридесетседмогодишњи Италијан је већ неколико година на заласку каријере, а након рођења детета на старту 2020, изјавио је како је тенис ипак спао на друго место приоритета у животу. Видело се то и по резултатима, којима баш и није могао да се похвали све до пре пар дана.
У првом колу, италијански тенисер је савладао Мартона Фуцовича са 3:2 у сетовима, након једног од најдраматичнијих и неизвеснијих мечева прве рунде. Имао је Сепи меч лопту у дванаестом гему одлучујућег сета, али је тај дуел ипак одлучиван у „тринаестом гему“. Трајао је тај-брејк преко двадесет и пет минута, видели смо одличне размене и чак десет спашених меч лопти, али је Италијан на крају још једним фантастичним поеном искористио своју шесту меч лопту и након нешто више од четири сата прошао у друго коло Ју-Ес опена.
На папиру је деловало да му се ту смеши крај турнира. Десети носилац Хуберт Хуркач, момак који је током читавог лета играо сјајан тенис, стигао до полуфинала Вимблдона и био један од фаворита да из овог дела жреба изађе као четвртфиналиста. Први сет је након само пола сата био решен у корист пољског тенисера (6:2) и није било назнака да би ствари могле да се промене. Али јесу, и то до самог краја дуела. Други и трећи сет је Сепи освојио резултатом 6:4, а након три сет лопте које је спасио у четвртом, искористио је помало зачуђујућу пасивност Пољака у тај-брејку и славио са 8:6.

Први пут у историји
Уколико је изненађење представљало чињеницу да је свих топ20 носилаца у женској конкуренцији прошло у друго коло (Џенифер Брејди није ни започела свој меч првог кола), још веће изненађење представља информација да су све те девојке успеле да прођу и у треће коло, такође први пут од увођења 32 носиоца 2001. године.
Прва тенисерка света Ешли Барти поново је имала проблема да успешно одсервира за меч, али је направила брејк у дванаестом гему другог сета и савладала суперталентовану Клару Таусон са 6:1 7:5. Други носилац Арина Сабаленка је имала доста лакши посао него у првом колу, и за само сат времена игре изгубила је укупно четири гема против словенске тенисерке Тамаре Зиданшек. Наша Олга Даниловић је због проблема са здрављем предала без борбе дуел другог кола Наоми Осаки, а и шеста носитељка и шампионка из 2019. године Бјанка Андрееску успела је у два сета да прође у трећу рунду, упркос нешто слабијој партији (6:4 6:4 против Лаурен Дејвис).
Најбоље пласиран носилац код девојака који је пре трећег кола завршио такмичење јесте млада домаћа тенисерка Коко Гоф. Није имала Американка среће са жребом, јер је након тешко извојеване победе над Магдом Линет у првом колу, друго коло донело сусрет са бившом Гренд слем шампионком Слоан Стивенс. Стивенс је у првом колу у сјајном и изузетно неизвесном мечу савладала Медисон Киз, и том победом себи дала значајно самопоуздање што је било одлично видљиво током овог дуела. 6:4 6:2 за само 68 минута игре, без изгубљеног сервиса и само једном понуђеном брејк лоптом, и заказан меч трећег кола са још једном Гренд слем шампионком, немачком тенисерком Анђелик Кербер.

Нова звезда женског тениса
Суперталентована тенисерка из Велике Британије, осамнаестогодишња Ема Радукану, у последња два Гренд слема је у потпуности залудела тениску јавност. Као добитница вајлд-карте за учешће на Вимблдону је стигла до четвртог кола (Диаченко, Вондрушова, Кирстеа) где је предала меч због проблема са дисањем и анксиозношћу, а ове недеље у Њујорку је у серији од пет узастопних победа.
Без икаквих проблема је прошла три кола квалификација (шеснаест изгубљених гемова у шест сетова), а затим и у прва два кола била боља од Стефани Вогеле (6:2 6:3) и кинеске тенисерке Шуаи Жанг (6:2 6:4). И овога пута је имала мало среће са жребом, па ће се у трећем колу састати са Саром Сорибес Тормо, шпанском тенисерком која игра у доброј форми ове сезоне, али далеко од тога да Радукану неће имати шансе, с обзиром на форму у којој се налази.
Најбољи меч досадашњег дела турнира?
За крај прегледа другог кола оставио сам меч који по свему што смо видели заслужује да буде на врху, али овом тексту представља шлаг на торти. Званични твитер налог Ју-Ес опена је прозвао овај дуел мечом турнира, а са тиме су се сложили и многи тениски заљубљеници који су посматрали овај сусрет синоћ.
Аманда Анисимова је двадесетогодишња Американка руског порекла. Девојка која је са само седамнаест година најавила да ће бити велики таленат победом над Петром Квитовом у Индијан Велсу, а затим и 2019. године стигла до најбољег резултата у каријери, полуфинала на Ролан Гаросу, где је поражена у три сета од касније шампионке Барти.
Међутим, имала је млада америчка тенисерка проблема да задржи тај висок ниво игре на дужи временски период, а задесила је и преурањена и неочекивана смрт њеног оца и тренера, Константина. Губитак родитеља у тим годинама, у пару са пажњом јавности и очекивањима која су јој постављена представљају изузетан напор по људску психу и то се јасно видело у њеној игри.
Синоћ смо ипак имали прилику да видимо због чега је Анисимова успела да оствари такве резултате још као тинејџерка. Феноменални ударци са оба крила, контролисана агресија и бирање правих удараца у сваком тренутку, и четврти носилац на турниру Каролина Плишкова била је на само два поена од пораза. Неколико неизнуђених грешака уз смиренију игру чешке тенисерке ипак су на крају били пресудни. Уписала је Плишкова још једну велику победу овог лета, победу која ће јој донети заиста велику количину самопоуздања, јер је против себе имала одличну ривалку, као и читав Артур Еш стадион против себе.
Насловна фотографија: Getty images
Пише: Игор Лазић