Пад наталитета у Украјини. Према подацима портала opendatabot.ua, који се ослања на податке украјинског Државног завода за статистику природни прираштај у тој земљи, који се од 1990. године налази у сталном паду, могао би да постане рекордно низак. Према званичним подацима у првом полугодишту 2021. године у Украјини се родило 132 595 деце, што је 5% мање у односу на прво полугодиште 2020. и 11% мање у односу на прво полугодиште 2019. године.
Ако би се узели у обзир годишњи показатељи, најнижи број живорођених био је 2020. године када се у Украјини родило 293 457 деце. Поређења ради, та бројка је 2019. године износила 308 817 деце. Из тих разлога, уколико не дође до промене текуће динамике раста (читај- пада) природног прираштаја, портал OpenDataBot прогнозира да ће ове године бити постављен нови рекорд по питању ниске стопе наталитета у тој земљи.
Локдаун није довео до раста наталитета
За време локдауна изазваног пандемијом Ковида-19, у свету је владало уверење да то може да доведе до пораста наталитета, услед чињенице да ће парови проводити више времена заједно. У марту 2020. године председник Украјине Владимир Зеленски је говорио: „Обраћам се младим људима. Нико није одлагао демографску кризу у Украјини. Мислим да је време дошло време да се боримо са тим.“ Међутим, та таква очекивања се нису оправдала. Чак се догодило нешто сасвим супротно- у целом свету дошло је до рекордно ниског природног прираштаја (са изузетком Немачке). Демографи ову појаву објашњавају утицајем кризе изазване корона вирусом на планирање породице, губитком посла, као и одсуства извесности у вези са сутрашњицом.
Ако упоредимо податке о наталитету у Украјини за 2020. годину са подациме из 2010. године, долазимо до закључка да је у том периоду стопа наталитета смањена за вртоглавих 40%. Према најмрачнијим демографским прогнозама, 2030. године ће свака жена у Украјини током целог живота рађати само по једно дете. Према оцени украјинске Државне службе за статистику, у јулу 2021. години у Украјини је живело 41.4 милиона људи, што представља губитак од 100 000 људи у односу на просек из средине првог полугодишта 2021. године.
пише: Михаило Марковић