Трећи највећи град савезне државе Охајо, Синсинати, био је домаћин најбољим светским тенисерима и тенисеркама протекле седмице. У недељи у којој су из Европе стигле поприлично значајне вести за наставак сезоне, виђена је и права драма у Синсинатију. Киша је почетком турнира претила да значајно измени планирани распоред, уследили су бројни (не)оправдани медицински тајмаути и паузе између сетова, а у наредном периоду можда буду покренути и судски поступци због онога што смо видели. Поред тројице већ споменутих тенисера који ће бити ван терена до краја сезоне, само је још Новак Ђоковић међу најбољом десеторицом отказао учешће на турниру, одлучан да потпуно свеж и одморан стигне у Њујорк на последњи Гренд слем сезоне. Александер Зверев је играо свој први турнир након освојеног Олимпијског злата, а поново смо на терену видели и финалисту Вимблдона, Матеа Беретинија, који се опорављао од повреде бутног мишића коју је зарадио управо на том турниру.
Разочарање српских представника
Србија је на овом турниру имала четири учесника, и мора се признати да су сва четворица ове године приказала заиста бледе партије. Ниједан од момака није успео да прође у друго коло, а не може се рећи да су ривали били непобедиви. Миомир Кецмановић је поражен од Беноа Пера, француског тенисера који је у последњих пар недеља почео поново да приказује партије вредне једног професионалног тенисера, али је Миомир имао сет и брејк предности који није успео да претвори у победу, и на крају је доста лако изгубио трећи сет, упркос томе што је први направио брејк и у последњем сету. Ласло Ђере је поражен у два сета од суперталентованог Себастиана Корде (4:6 4:6), сина бившег Гренд слем шампиона Петра Корде, док је Душан Лајовић налетео на још једног Француза који проживљава ренесансу, Гаела Монфилса. Имао је Дуци три пута брејк вишка у првом сету, сервирао два пута за сет и пропустио две сет лопте, да би тај-брејк изгубио без освојеног поена, а затим и потпуно потонуо у другом сету и изгубио га резултатом 6:2. Филип Крајиновић је сјајно започео меч против Алекса Де Минора, узео првих седам гемова и имао брејк прилику да поведе са 6:0 2:0, али је нажалост то било то што смо од Филипа видели у Синсинатију, с обзиром да је наредна два сета изгубио са по 6:4 и тако поново испао на самом старту турнира.
Шта смо видели у ранијим рундама?
Од мечева вредних помена у првих неколико кола, видели смо повратак Давида Гофана на терен након два месеца и повреде чланка доживљеног у Халеу, али је белгијски тенисер доживео пети узастопни пораз, овога пута од Гуида Пеље (3:6 3:6). Након што је жреб спојио Ришара Гаскеа и Фернанда Вердаска у првом колу квалификација (6:4 6:0 за француског тенисера), сада је поново одлучио да се поигра и донео нам сусрет између Гаскеа и бившег броја један на свету Ендија Мареја. Ово је био њихов чак четрнаести међусобни дуел, а девети пут је британски тенисер изашао као победник (6:4 6:4). Није Мареј био поштеђен ни у другом колу, па је играо са момком у одличној форми, Хубертом Хуркачем, који је у овом тренутку ипак био превелики залогај за искусног Шкота. На неколико дана је тињала нада да бисмо могли да видимо, макар на недељу дана, повратак „старог“ Григора Димитрова, шампиона из 2017. године. Стигао је бугарски тенисер до трећег кола, савладавши Баутиста-Агута и Бублика у два сета уз импресивно сервирање, али је против Медведева поражен доста лако, уз значајан пад на сервису и доста бледу игру (0 асева, 5 дуплих грешака).

Четвртфинала су нам, баш као и прошле недеље у Канади, донела углавном очекивана имена, уз пар изненађења из старије гарде. Први четвртфинални дуел донео је репризу меча са Олимпијских игара, у коме је каснији освајач бронзане медаље, Пабло Карењо-Буста направио изненађење савладавши другог тенисера света, Данила Медведева. Руски тенисер тај пораз очигледно добро запамтио, с обзиром да је Шпанцу сервирао хладну освету – 6:1 6:1 за 56 минута игре и апсолутну доминацију на терену. У полуфиналу је чекао бољег из дуела Рубљов – Пер, а тај дуел нам је ипак донео нешто више неизвесности и драме. Када Беноа Пер покаже вољу за играњем тениса, догоде се резултати као прошлонедељни, где је на путу до свог другог Мастерс четвртфинала дошао преко горепоменутог меча са Кецмановићем и победама над Шаповаловом и Изнером. Пружио је и овде сјајан отпор, успео да освоји сет и уведе меч у трећи након изгубљеног првог, али су на крају пресудили доста несигуран други сервис који га је мучио током читавог меча, као и немогућност да продужава поене када се играло преко форхенд дијагонале (6:2 3:6 6:3).
У доњој половини жреба имали смо мање више очекивана четвртфинала. Наставио је норвешки тенисер Каспер Руд сјајне резултате у претходних пар месеци, стигавши и ове недеље до четвртфинала на својој слабијој подлози (Опелка 2:1, Шварцман 2:0), али је и овога пута неко из самог светског врха био превелики залогај. Зверев је наставио са импресивним играма са Олимпијаде, па је након убедљивих победа над Харисом и Пељом без понуђених прилика за брејк, и овога пута био импресиван и за само сат времена игре славио са 6:1 6:3. У току тог меча десио се један занимљив моменат, где је немачки тенисер сазнао име свог ривала у полуфиналу уколико би привео меч крају, и то га је на тренутак избацило из ритма и имао је одређен коментар на целу ту ситуацију. Иако је била опаска упућена неком другом, а не Циципасу који је славио против Оже-Алијасима са 2:1, од тог тренутка нас је у наредна два дана очекивала права драма у Синсинатију.
„Мала“ велика четворка
Први пут још од Шангаја 2012. године, прва четири носиоца (Медведев, Циципас, Зверев, Рубљов) на турниру Мастерс 1000 серије су се нашла у полуфиналу. Ништа у првих сат времена није одавало утисак да ће шести међусобни дуел Медведева и Рубљова бити било како другачији од првих пет. Медведев је добио први сет (6:2), што је био укупно тринаести узастопни, и до тог тренутка никада није изгубио сет од свог сународника, барем не на професионалном нивоу. Други сет је почео у сличном ритму, где је старији Рус имао иницијативу, диктирао поене, и вероватно би мирно привео меч крају, да се у трећем гему другог сета није десио бизаран инцидент. У покушају да стигне до једне лоптице, Медведев је налетео на простор где стоји камерман, и заједно са заштитним делом пластике срушио камеру. Поприлично је то узнемирило руског тенисера, који је ушао у расправу са главним судијом, а затим и са супервизором турнира, понављајући како је могао да поломи шаку и како ће обавезно тужити турнир. Иако шака није била сломљена, штета је постојала. Били су очигледни проблеми са бекхендом и коришћењем те леве шаке у наставку меча, нестала је и та аура непобедивости коју је носио Данил током читавог турнира и Рубљов је осетио да постоји шанса да коначно узме макар и сет. Видели смо маратонски осми гем другог сета, у коме је Медведев спасио четири брејк лопте и то све неодбрањивим сервисима, али пети пут је Рубљов искористио своју прилику и у следећем гему успешно одсервирао за сет. Медведев је у трећем сету био и видно исцрпљен, није више у толикој мери успевао да спашава већ изгубљене поене и чека грешке сународника, и Андреј је своју прилику дочекао у седмом гему сета када је направио брејк, а затим га потврдио са још једним за прву победу над Медведевом и друго Мастерс финале ове године (2:6 6:3 6:3).
Драма у Синсинатију
Ни друго полуфинале није донело ништа мање драме. Зверев је у меч ушао са серијом од девет узастопних победа, у којима је изгубио само један сет, и то од Ђоковића на Олимпијади, а у истом ритму је одиграо и цео први сет, који је без већих проблема освојио са 6:4. Након завршетка сета, Циципас је искористио своје право да између сетова оде до свлачионице или тоалета, нешто што је у последње време доста често практиковао након изгубљених сетова. Ништа то није необично, тенисери то веома често користе да би противнике помало избацили из ритма, али су се прошириле гласине да грчки тенисер користи то време да би преко мобилног телефона добио инструкције од свог оца и тренера, Апостолоса, што је по правилима строго забрањено. Протествовао је Зверев после неколико минута код главног судије, а када се Стефанос вратио на терен, дочекан је салвама звиждука јер је пауза трајала невероватних осам минута и тридесет секунди. Већ у првом гему другог сета је изгубио свој сервис, публика је то дочекала громогласним аплаузом и деловало је да је Зверев на само неколико гемова до победе. Међутим, од тог тренутка она верзија немачког тенисера коју смо видели у претходних пар недеља потпуно је нестала са терена. Циципас је почео невероватно да ретернира, да улази константно неколико корака у терен и стави Зверева под притисак. Плод тога било је пет везаних гемова у другом сету, који је завршен резултатом 6:3, а затим и сјајним стартом трећег сета и убедљивим вођством од 4:1 уз чак два брејка предности. Чинило се да је полуфинална драма у Синсинатију коначно завршена, но чекао нас је још један обрт. Зверев је почео много слободније да игра, свестан да је то једини начин да створи себи макар какве шансе до краја, док је Циципас показао да још увек вуче одређене трагове пораза у финалу Ролан Гароса. Претрпео је брејк већ у следећем гему, на 5:4 и сервису за меч је одиграо катастрофалан гем и у тај-брејку одлучујућег сета је уз чак три изгубљена мини-брејка завршио учешће на овогодишњем турниру.

Два невероватна полуфинала оставила су нас жељним за још сјајног тениса, но како то обично бива, то ипак није био случај. Финале је завршено за тачно 60 минута игре, и након оног четвртфиналног окршаја у којем је Медведев почистио Карења-Бусту, било други најкраћи меч турнира. Било је видљиво да је Рубљов био превише уморан, и ментално и физички, након прве победе у каријери над својим добрим пријатељем, и да је на неки начин тај дуел био његово финале овог турнира. Зверев је још једном имао сјајну серверску партију, дозволио само једну прилику за брејк (6:1 5:2), коју је Рубљов и искористио, али већ у следећем гему чак пети пут изгубио свој сервис и остао још увек без прве Мастерс 1000 титуле у каријери.
Шта нас очекује на УС опену?
Следи нам недељу дана паузе, барем за оне најбоље тенисере, пре него што 30. августа почне и последњи Гренд слем сезоне. У недељи за нама добили смо многе одговоре на питања пред старт УС опена, али су се отворила и значајна нова питања. Постоји ли нека повреда на левој шаци Данила Медведева и ако постоји, хоће ли га она спречити да пружи свој максимум у покушају да одбрани 1200 бодова и финале из 2019. године? Може ли Стефанос Циципас да преброди своје очигледне менталне потешкоће након изгубљеног финала у Паризу и хоће ли се неко из АТП-а огласити или учинити нешто поводом све значајнијег проблема паузе за коришћење тоалета, пре свега код грчког тенисера? Иако је до суботе и инцидента са камером деловало да је Медведев највећа претња Ђоковићу за „Календарски слем“, сада раме уз раме са њим стоји и име Александера Зверева. У сјајној је серији од једанаест узастопних победа и у свим тим мечевима деловало је као да је проблем катастрофалног другог сервиса решен. Уз пун потенцијал на сервису, и одличну и веома разноврсну игру са основне линије и скорашњом победом над Новаком на Олимпијади, може ли управо он да спречи историјски успех српског тенисера? Уколико је драма у Синсинатију увод у оно што нас очекује у Њујорку, очекује нас сјајан последњи Гренд слем сезоне.
Насловна фотографија: Getty images
Пише: Игор Лазић
Све док Новак игра ови момци неће моћи да покажу свој пун потенцијал