Након дуге политичке кризе у Црној Гори, синошње саопштење и договор ДФ-а и Демократа су наизглед отворили врата некаквом трајнијем рјешењу, а по некима додатно продубили кризу власти и скупштинске већине. Нижу се реакције на наведено саопштење у којима предњачи Абазовићева УРА.
Како је дошло до договора ДФ-а и Демократа и шта стоји у њему?
Треба рећи да је један од основних фактора који је довео Демократе до договара са ДФ-ом, суштински њихов жестоки разлаз са Грађанским покретом УРА. Ствари на тој релацији не функционишу добро још од сукоба око избора новог Тужилачког савјета.
Потсјећамо читаоце да су Демократе, одбијајући једног кандидата кога је предложио ДФ, одбиле и заказивање сједнице о Тужилачком савјету. Као одговор на то су добили су жестоку критику од трећег конституента валасти, УРЕ. Тај сукоб није ескалирао и тињао је, сводећи се на понеко саопштење страначких портала, страница и слично.
Међутим, догађаји на Цетињу до краја су продубили тај конфликт и довели до тога да се може говорити о правом политичком рату између њих. Пребацивајући једни другима различите ствари од ТС-а до догађаја на Цетињу, међусобно су се удаљавали и природно приближавали Демократе ДФ-у. Чини ми се да у томе приличну улогу има и сам премијер Кривокапић, који је такође након догађаја на Цетињу, ушао у политички „клинч“ са Абазовићем.

Било како било јуче су смо имали прилику да читамо заједничко саопштење ДФ-а и Демократа, који су након толико времена постигли договор о реконструкцији Владе. Закључци саопштења су слиједећи:
„Потребно је реконструисати постојећу 42. Владу Црне Горе на начин да умјесто досадашњих 12 има 18 министарстава и 3 потпредсједника, с тим што би потпредсједници уједно могли да буду и ресорни министри.
Подјела ресора била би договарана са формалним предлагачем реконструкције Владе, а политичке организације би сагласно прописаним процедурама и демократским стандардима кандидовале своје представнике.
Тужилачки савјет ће се изабрати на сједници на којој се буде бирала реконструисана Влада.
На претходно наведени начин биће ријешена отворена политичка питања, оснажена 42. Влада и постигнут потребан ниво политичке стабилности неопходан за даље реформске процесе.“
Жестока реакције Грађанског покрета УРА на договор ДФ-а и Демократа
Низ реакција је стигао од великог броја функционера Абазовићевог покрета. Од Божене Јелушић до Милоша Конатара, мало је који УРА-ин функционер пропустио да реагује. Осим тога стигло је и званично саопштење покрета.
Већина тих реакција је била везана за то да ли нови споразум значи повлачење потписа са онога „постизборног“ из септембра прошле године. Тако Божена Јелушић каже да „УРА чврсто стоји при свим тачкама Споразума. Уколико наши партнери повлаче потпис ми морамо да будемо обавијештени.“ И додаје да је све моуће па и нови избори.
Сличнан је став и у званичном саопштењу покрета гдје су оптужили ДФ и Демократе да их занимају само фотеље. Поновили су то да неће одступити од септембарског споразума, као и да питање Тужилачко савјета не треба мијешати са реконструкцијом Владе.
Кривокапић: Једино експертска Влада може успјешно да води демократску транзицију

Јутрос је на састанку са делегацијом Сената Француске, премијер Здравко Кривокапић исказао став да само експертска влада може водити успјешну транзицију и да Црна Гора незаустављиво иде ка Европској Унији.
Такође, Кривокапић се дотакао и помињаног „септембарског“ споразума, гдје је рекао да је он гарант спољнополитичкога пута Црне Горе ка ЕУ.
Касније је објавио на своме твитер налогу да експерте могу предложити и саме партије, рекао бих покушавајући да свој став постави негдје на средину између УРЕ и ДФ-Деморката.
Хоће ли доћи до нових избора?
На јутрошњој конференцији за медије, Небојша Медојевић се одговарајући на питања новинара дотакао и споразума од синоћ. Он је рекао како је споразум отворен и за УРУ, као и за припаднике мањина.
Међутим, није био оптимиста по питању понашања Абазовићевог покрета. По његовоме суду идеја УРЕ отприлике кореспондира са оним што захтјева ДПС. То је формирање прелазне, концентрационе владе, која би имала само један циљ, а то је да организује слиједеће изборе.
Избори су опција која се често помиње у послиједњих пар мјесеци, а чини се да су данас вјероватнији него икада раније. Да ли ће УРА дозволити себи сарадњу са ДПС-ом и како ће то утицати на њене гласаче? Рекао бих да би то био озбиљан политички крах Дритана Абазовића, јер би довео у питање сву његову толико истицану реформску опредијељеност. Тај потез би чини ми се неповратно залијепио на УРУ етикету Ђукановићевих привјесака, каква краси СДП и Брајовића.
пише: Михаило Братић
насловна фотографија: ин4с.нет