Данима након што је на депонији мешовитог отпада избио пожар дим из Винче наставља да се шири Београдом. Из Завода за јавно здравље поручују да је загађење било краткотрајно и да нема разлога за бригу.
Где се све осећа дим из Винче?
Грађани се жале да се дим осећа на Врачару, у насељу Браће Јерковић, у Улици Војводе Степе као и у Калуђерици. „Пробудио ме је мирис дима усред ноћи. Није могло да се дише“, рекла је једна Београђанка, за Еуроњус.
Какав ваздух Београду доноси дим из Винче?
Агенција за заштиту животне средине саопштила је да је ваздух у Винчи тренутно изузетно загађен. У Заводу за јавно здравље кажу да нема места паници, али да грађани треба да избегавају шетње и отварање прозора. Поједине еколошке организације упозориле су надлежне да је неопходно да тачно и прецизно обавесте грађане о опасностима по њихово здравље. И да не умањују озбиљност ситуације за шта је Покрет Не давидмо Београд оптужио заменика градоначелника Горана Весића.
Отровна јединњења опасна по здравље Београђана
Поводом пожара огласила се и Национална еколошка асоцијација одакле кажу да највећу опасност по здравље грађана представљају отровна једињења која нису мерена.
Шта је узрок пожара и докле ће дим долазити из Винче?
Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП-а спречили су ширење пожара и ставили га под контролу. Гашење је још увек у току, а како се наводи, три ватрогасне екипе налазе се на лицу места. Заменик градоначелника Горан Весић рекао је да ће дим бити присутан и наредних неколико дана.
Метан крив за пожар у Винчи
Професор Хемијског факултета, Бранимир Јованчићевић сматра да је највећи кривац за пожар метан. Он настаје услед разлагања органских компонената из отпада, које нису токсичне, али њихови производи сагоревања могу бити. Због тога на оваквим температурама настају и одржавају се пожари објаснио је Јончићевић за Еуроњус.
Божовић: Дим није фикција већ материја
Геолог Бранислав Божовић рекао је за Еуроњус да је запуштеност депоније у Винчи могућ главни повод за избијање пожара који се и даље гаси од недеље.
„За београдски ваздух је ово изузетно опасно. Дим није фикција, већ материја. Он носи сва могућа загађења. Сада гори сав отпад и ми не знамо која се једињена стварају“ додао је Божовић.
У чијој је надлежности депонија у Винчи?
Поједини медији објавили су саопштење директора предузећа „Бео чиста енерија“ да они чекају дозволу Министарства заштите животе средине о преузимању депоније у Винчи. Такве наводе демантовали су јутрос из ове институције. За Тањуг је речено да је депонија на којој је избио пожар предмет уговорног односа између поменутог предузећа и Града Београда и да њихова дозвола није потребна.
Весић: Пожар се више неће дешавати!
„Депонија је потписала парнтерство са француским и јапанским компанијама које ће убудуће сарађивати. Стара депонија се затвара, рекултивисаћемо је и очекујемо да се све то промени до краја године. Нови отпади ићи ће на нову депонију где ће се обрађивати, што до сада није био случај“ рекaо је Горан Весић за Еуроњус.
Насловна фотографија: N1
Пише: Марија Петровић