Данас је у Кијеву, главном граду Украјине, почела прослава Дана кршења Русије. Овај празник се обележава у спомен на Светом кнеза Владимира који је пре 1033 године увео хришћанску веру у Кијевску Русију. Епископ ремезијански г. Стефан и епископ топлички г. Јеротеј, викарни епископи Патријарха српског г. Порфирија, тим поводом су отпутовали у Украјину као делегација СПЦ.

Прославa је започела данас, 27. јула, традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим је началствовао Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру су изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине, пренела је Телевизија Храм.
Потом је кренула литија предвођена митролитом Онуфријем до Светоуспенске Кијево-печерске лавре. У манастиру ће бити служено свеноћно бденије.
Сутрадан, 28. јула, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. У подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске православне цркве.
Митрополит Онуфрије је поглавар канонске Украјинске православне цркве, самосталне цркве у оквиру Московске Патријаршије. На подручју Украјине делује и тзв. Православна црква Украјине, која је непризната од стране већине аутокефалних православних цркава. „У овој фази овај раскол покушава да замени стварну Украјинску православну цркву, заборављајући да је немогуће запрљати чисту воду без угрожавања духовног здравља целог народа“, изјавио је данас митрополит бориспољски и броварски г. Антоније.
Делегација СПЦ није једина из православног света. Присутне су и делегације Антиохијске православне цркве и Православне цркве чешких и словачких земаља.
Крштење неаутохотног народа
Овогодишња прослава се сматра нарочито значајном као потврда историјског присуства руског народа у Украјини.
Указом председника Украјине Володимира Зеленског је донесен Закон о аутохтоним народима Украјине, у ком се не спомиње руски народ. То је наишло на осуду председника Русије Владимира Путина, који је рекао да подела на аутохтоне и неаутохтоне народе подсећа на нацистичку Немачку, пренео је Спутњик.
Дефиниција и права аутохтоног народа
Законом је аутохтони народ дефинисан као „аутохтона етничка заједница која је настала на територији Украјине, има свој оригинални језик и културу, традиционалне, социјалне, културне и заступничке органе, доживљава себе као изворни народ Украјине, представља етничку мањину у оквиру становништва земље“.
Тим народима се гарантује право на самоопредељење, као и политичка, економска, социјална и културна права. Држава се, пак, обавезује да те народе заштити од геноцида.
Насловна фотографија: Обележавање Дана крштења Русије (Извор: Tass.ru)