Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић у званичној је посети Мадриду где се сусрео са шпанским званичницима и том приликом су говорили о потреби додатног учвршћивања пријатељских односа две земље.
Традиционално добри односи
Више је него познато да су током историје Шпанија и Србија у традиционално добрим односима, још од 1916. када су први пут и успостављени дипломатски односи. Шпанија је, због сопственог проблема са Каталонијом, увек била пријатељ Србији у косовском питању те је тако једна од ретких земаља у оквиру ЕУ и НАТО која није признала независност самопрозване државе Косово. Она је такође 2015. године гласала против уласка тзв. Косова у УНЕСКО. „Бранили смо тај став и до сада, радимо то и данас и наставићемо и у будућности”, биле су речи Гонсалес Лаје, министарке иностраних послова Шпаније у последњој посети Београду, маја ове године, и том приликом је, такође, поручила како подржава Србију на свом европском путу и нада се бољој сарадњи на економском и културном пољу.
Дачић у Мадриду
Председник Народне скупштине Ивица Дачић се у званичној посети Мадриду у Представничком дому Шпаније сусрео са председницом овог тела Мерићел Батет. Овом приликом званичници обе земље потврдили су пријатељство и постојање разумевања на међународној сцени. Дачић је констатовао да Шпанија годинама уназад поштује територијални интегритет Републике Србије, и да тај став неће мењати.
„Шпанија изузетно подржава Србију када је реч о територијалном интегритету, односно Косову и Метохији. Исто тако, Србија има веома чврст и принципијелан став када је територијални интегритет Шпаније у питању, односно, сепаратизам неких каталонских политичара. Уопште не размишљају о томе да промене тај став, што је за нас веома битно. Исто тако, они су против тога да било ко у ЕУ уцењује Србију тиме да мора да призна независност Косова да бисмо постали чланови“, рекао је он.
Но, оно што је такође утврђено је недостатак билетералних састанака и билетералних посета Србије и Шпаније, а као пример за то Ивица Дачић напоменуо је како шпански премијер никада није посетио Србију. Циљ ове посете је зато било интензивирање односа две пријатељске земље, а шпански представници позитивно су реаговали на ове предлоге. „Сама чињеница да је Шпанија један од наших највећих пријатеља у Европској унији, који нас највише подржава и када је реч о територијалном интегритету и питањима европских интеграција, намеће нам потребу да те односе интензивирамо“, додао је Дачић.
Он је такође позвао и председницу Конгреса у посету Србији чак и пре распуштања парламента пред вандредне изборе, а сусрео се и са Кристином Нарбоном, председницом Шпанске социјалистичке радничке партије.
пише: Ана Козомара
насловна фотографија: Инстаграм