Кошаркаши Црвене звезде уписали су и четврти узастопни пораз у најелитнијем европском такмичењу. Боља од екипе Дејана Радоњића била је миланска Олимпија, која је током читаве утакмице била у потпуној контроли и заслужено дошла до шестог тријумфа у седам утакмица, резултатом 79:62.
Прегуст распоред утакмица…
По већ устаљеној пракси, црвено-бели су и у овај меч ушли изузетно нападачки успавано. Холинс је у прва три напада промашивао, наставили су Добрић, Кузмић и Калинић, а екипа Црвене звезде своје прве поене постигла је тек након нешто више од шест минута игре.
Са друге стране, чак седам играча Милана се у првој четвртини уписало у стрелце, погодили су пет тројки уз 56% шута из игре и током читаве прве четвртине чинило се као да гледамо две екипе које припадају потпуно различитим нивоима европске кошарке. Када утакмицу започнете резултатом 0:13, 2:19, а након првих десет минута семафор показује 6:24, не можете се много чему надати до краја утакмице.
Congrats Kyle Hines for another milestone: he just became the fifth player to grab at least 1⃣.5⃣0⃣0⃣ rebounds for his career. 🔝🙌🏼
The legend lives on! 😎🤍❤#insieme #EuroLeague #Rebounds #SirHines@SirHines @EuroLeague pic.twitter.com/muKj6HUDVY
— Olimpia Milano (@OlimpiaMI1936) October 28, 2021
Овакав старт утакмице и већи падови концентрације током истих јесу нешто што је за очекивати у утакмицама београдских црвено-белих у наредних неколико недеља. Писао сам већ о пакленом крају октобра и читавом новембру који очекује кошаркаше Звезде, а када у само пет дана имате три гостовања по Европи, то свакако оставља трага на играчима.
Кошарка коју форсира Дејан Радоњић је изузетно физички захтевна, кошарка која се заснива пре свега на одбрани и изузетној пожртвованости на терену, и велики број утакмица у малом временском периоду не оставља превише места тренинзима на којима би могли да се поправе недостаци присутни у игри.
…недостаци на одређеним позицијама…
Баш као и у дуелу петог кола са немачком Албом, једна слабо одиграна четвртина и једна серија противничке екипе у потпуности је решила утакмицу. До краја овог меча, црвено-бели су били равноправни са прошлогодишњим учесником фајнал-фора, резултатски чак и освојили те три четвртине, али велика предност Милана била је константна током читаве утакмице.
Једини пут када су црвено-бели успели да приђу на једноцифрену разлику било је у трећој четвртини. Судије су оцениле да је Трој Данијелс направио неспортски фаул уласком у доскочну зону Остина Холинса након једне тројке, а та Звездина акција вредела је пет поена, с обзиром да је осим Американчевих погођених бацања, и Лука Митровић поентирао после лопте са стране коју су гости добили.
Холинс је затим погодио и једину тројку на утакмици (1/7 за три и само 10% из игре имао је Американац) и црвено-бели су са 50:33 успели да стигну на 50:41 и само девет поена заостатка. До краја трећег периода екипе су се углавном бориле са линије пенала, а када се у последњу деоницу ушло са +12 за домаћина, било је јасно да ће четврта четвртина највероватније бити лагано привођење утакмице крају.
Са недостатком Николе Ивановића који је пре недељу дана добио позитиван тест на корона вирус, организација игре црвено-белих свела се у потпуности на Нејта Волтерса и Алексу Ускоковића. Волтерс је у досадашњем делу сезоне био један од најбољих кошаркаша Звезде, али са овим згуснутим распоредом и већ трећом утакмицом у Евролиги у само недељу дана, оправдана је нешто слабија партија америчког кошаркаша.
Иако је Ускоковић био један од бољих појединаца на вечерашњој утакмици, он још увек није играч који самостално може да повуче екипу када напад не функционише, већ је ту да одигра своју улогу која је у изостанку црногорског кошаркаша ипак превелика за његове способности.

…или једноставно лоше партије црвено-белих?
Недостатак играчког кадра приметан је и на центарској позицији. Често се дешава да кошаркаши Црвене звезде допуштају превише офанзивних скокова ривалу и прилика да из другог напада постигну поене, а све уобличено чињеницом да је Огњен Кузмић практично једини центар који има озбиљнију минутажу у екипи.
Маик Цирбес је у досадашњем делу сезоне прилику добијао на шачицу, а и када је то био случај, не може се рећи да је умногоме и оправдао. На вечерашњој утакмици Лука Митровић је провео доста времена играјући центра када се Кузмић одмарао, и меч је завршио са 17 поена, 7 ухваћених лопти и 3 асистенција и 2 украдене лопте.
Трећи велики проблем са којим се црвено-бели неуспешно боре на старту сезоне јесте проценат шута за три поена. Црвена звезда нема ниједног правог шутера за три поена, бека који би могао да „измисли“ неке поене или креира себи добре позиције из којих би могао да доноси константне поене екипи. Када се посматрају европске утакмице ове сезоне, Црвена звезда има убедљиво најгори проценат за три поена у целој Евролиги. Само 25% имају пулени Дејана Радоњића иза линије 6.75 метара, и уз екипу Басконије једина су екипа испод 30%, али чак и Шпанци имају читава три процента више.
У АБА лиги је ситуација нешто боља, где Звезда има 32.5% шута за три поена, што их ставља на тек осмо место од четрнаест екипа, што је опет превише слаб учинак за једну од најбољих екипа јадранског првенства.
Шта следи даље за Црвену звезду?
Немају кошаркаши Звезде превише времена да тугују над четвртим узастопним поразом у Европи. Већ наредне седмице очекују их нове три утакмице, али ће овога пута две бити у домаћем првенству, а прве две у недељи, са Мега Баскетом и Панатинаикосом, биће одигране на домаћем терену, што ће свакако дати прилику пуленима Дејана Радоњића да се мало опораве и покушају да упишу две битне победе у та два дуела.
Ужасан распоред, недостаци на позицији плејмејкера, центра, као и класичног бека-шутера све јесу валидни разлози, али кошаркаши Звезде морају боље са тим што имају. После одличног старта и чак две победе из прве три овосезонске утакмице у Евролиги, сада су везана четири пораза и потребно је што пре изаћи из кризе у којој се налази екипа Дејана Радоњића.
Панатинаикос је такође само два пута славио у досадашњем телу Евролиге, али имају и утакмицу мање и прилику да поправе скор на три победе и четири пораза против француског Лиона. Та утакмица већ сада представља једну од значајнијих момената сезоне, с обзиром да након тога поново следи пар тежих гостовања екипама које се налазе у горњем делу табеле и питање је колико ће Црвена звезда морати да чека на наредну победу у Евролиги.
Олимпија Милано – Црвена звезда 79:62 (24:6, 19:21, 19:23, 17:12)
Олимпија Милано: Мели 5, Родригез 5, Тарчевски 10, Ричи 3, Хол 8, Митоглу 9, Данијелс 12, Шилдс 18, Хајнс 4, Датоме 5
Црвена звезда: Лазаревић 7, Волтерс 2, Ускоковић 6, Давидовац, Митровић 17п 7ск, Лазић 3, Калинић 8, Добрић 13, Холинс 6, Кузмић 3
Насловна фотографија: Getty Images
Пише: Игор Лазић