У Немачкој су недавно окончани дуго ишчекивани парламентарни избори. Ипак, то не значи да је у централној Европи готово са гласањем за ову годину. Грађани Чешке ће у петак и суботу, 8. и 9. октобра изаћи на биралишта како би изабрали нови сазив доњег дома парламента на редовним парламентарнним изборима. Ко ће на овим изборима учествовати, које резултате можемо да очекујемо и шта премијер Бабиш може да очекује у случају пораза?
Ко је Андреј Бабиш?
На претходним изборима одржаним пре четири године највише гласова је освојила партија АНО 2011 бизнисмена Андреја Бабиша (у буквалном преводу АНО значи “да”). Ова партија није јасно идеолошки профилисана и најчешће се карактерише као популистичка. Бабиш је био и остао контровезна личност, пре свега због великог броја оптужби за сукобе интереса у којима се нашао након ступања на власт. Бабиш, чије се богатсво процењује на преко 3 милијарде долара, власник је пољопривредног конгломерата Агроферт и један је од најбогтијих људи у Чешкој.
И док Бабиша у Чешкој многи сматрају за симбол корупције и злоупотреба, његова релативно успешна економска политика и балансирање између ЕУ и евроскептичних комшија у Вишеградској групи донело му је и не мали број следбеника. То је довело до велике поларизације у Чешкој и честих протеста грађана (најмасовнији су били 2019. године), али Бабиш је успео да опстане а његова партија и даље води у већини анкета, додуше са нешто мањом подршком него пре четири године и налазе се на око 26%.
Ипак, пре само неколико дана Бабишов углед поново је пољуљан са објавом тзв. “Пандора папира”, када је откривено да је пре уласка у политику купио вилу на југу Француксе у вредности од 13 милиона евра, а све то преко офшор рачуна у неколико различитих држава. Ови подаци испливали су само неколико месеци након што су против њега изнете оптужбе да је проневерио више милиона евра која је Чешка добила из ЕУ фондова, а након чега је Европска комисија претила да ће суспендовати своје исплате Чешкој. За сада још увек није јасно да ли ће ова последња у низу афера успети да зада и коначни ударац човеку који је на власт и дошао превасходно на обећањима да ће се обрачунати са корупцијом.
Главна претња долази са десна
Главни Бабишев ривал биће СПОЛУ (Заједно), коалиција десног центра коју чине Грађанска демократска партија (ОДС), ТОП 09 и Демохришћанска странка. ОДС је партија коју је основао некадашњи председник Вацлав Клаус и у периоду од пада комунизма до 2013. била је водећа партија десног центра у Чешкој. Партија је традиционално конзервативнија од својих пандана у другим европским државама, а на нивоу ЕУ чланица је Европске партије козервативаца и реформиста, исто као и британски конзервативци и пољска владајућа партија Право и правда.
Након више годишње кризе и тешког пораза 2013. након корупционашких скандала, ова партија и њени коалициони партнери поново су спремни да се боре за власт и прво место на изборима. Кандидат за премијера ове коалиције је лидер ОДС-а и бивши факултетски професор Петр Фиала, а након недавног скока популарности анкете им предвиђају око 21-22% гласова.

Успон Пиратске партије
Најзанимљивија појава на чешкој политичкој сцени несумњиво је коалиција између Пиратске партије и Партије независних градоначелника, која ће на озборе изаћи под именом “Пирати и градоначелници”. Пиратска парија у Чешкој далеко је успешнија од својих пандана у другим европским државама, а тренутно држе и позицију градоначелника Прага.
Пиратска странка је основана пре свега са циљем борбе за слободан интернет и релаксирање закона о интелектуалној имовини. У међувремену ова партија је еволуирала и постала класична социјално либерална партија са левичарским тенденцијама, док њену изборну базу углавном чини младо и урбано становништно. Са друге стране, њихов коалициони партнер окупља групу градоначелника мањих градова широм Чешке, а везује их посвећеност борби против корупције и противљење политици коју води Бабиш. Највећи проблем за њих биће ширење своје базе ван урабних средина на традиционлно конзервативне Чехе, а анкете им тренутно прогнозирају око 19% гласова, знатно мање од преко 25% колико су остварили у неким анкетама током пролећа.
Крајњу десницу у Чешкој окупира партија Слободе и директне демократије (СПД). Њу предводи бизнисмен Томио Окамура, политичар који је по оцу Јапанац рођен у Токију. Ова партија се залаже за стриктну имиграциону политику, као и за излазак Чешке из ЕУ. Анкете им предвиђају око 10% гласова, што је упоредиво са њеиховим резултатом од пре четири године.
Хоће ли Бабиш своје партнере коштати цензуса?
Још две партије које се налазе око цензуса и које ће се борити за улазак у парламент су Чешка социјалдемократска партија (ЧССД) и Комунистичка партија (КСЧМ). ЧССД је током претходних тридесет година била водећа партија левог центра, али је претходних година доживела значајан пад. На њихову популарност је погубно утицао улазак у коалицију са АНО-ом након прошлих избора, а Бабишова странка је успела да им “украде” значајан број гласача. Комунисти су такође у опадању, а њихову гласачку базу углавном чине старији људи који живе у мањим местима. И они су “жртве” Бабишовог уласка у њихово гласачко тело, а заједно за ЧССД-ом бориће се за цензус од 5%.
Потенцијално изненађење могла би да буде новооснована партија “Заклетва” (Přísaha), коју предводи бивши полицајац Роберт Шлахта. Ова партија на изборе ће изаћи са платформом која се готово искључиво бави борбом против корупције, а по неким анкетама могли би да дођу и до 5% гласова који су неопходни за улазак у парламент. Уколико се то деси, поготово ако неки од Бабишевих савезника остану испод (ЧССД, Комунисти или обе партије), “Заклетва” би могла да има пресудну улогу у коалиционим преговорима и коначном рушењу Андреја Бабиша.
Аутор: Алекса Пауновић
👍